Reklama

Relacje

Bł. ks. Józef Jankowski SAC patronem miasta i gminy Brusy

Niedziela Ogólnopolska 46/2004

Tablica pamiątkowa w kościele w Brusach

Tablica pamiątkowa w kościele w Brusach

16 października 2004 r. bł. ks. Józef Jankowski został ogłoszony patronem miasta i gminy Brusy. Ks. Jankowski urodził się 17 listopada 1910 r. we wsi Czyczkowy, leżącej na terenie parafii i gminy Brusy. Od najmłodszych lat odznaczał się głęboką religijnością. Wcześnie też myślał o kapłaństwie. W sierpniu 1929 r. wstąpił do nowicjatu Ojców Pallotynów w Ołtarzewie, gdzie 2 sierpnia 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po rozpoczęciu wojny wraz z kilkoma braćmi pozostał w Ołtarzewie. Był odpowiedzialny za dom zakonny, w którym podczas wojny przebywało ok. stu osób. Dla nich wszystkich bł. Józef był prawdziwym ojcem. Zdarzało się też, iż podczas walk wychodził na pole i spowiadał rannych, a umierających przygotowywał na śmierć. W 1941 r. do Ołtarzewa przybyli Niemcy i aresztowali ks. Józefa. Został przewieziony na Pawiak, gdzie był okrutnie bity. Następnie tym samym transportem, co św. Maksymilian Kolbe, został wywieziony do Auschwitz. Zmarł w tym obozie 16 października 1941 r. Został beatyfikowany wraz z grupą 108 męczenników II wojny światowej, których na ołtarze wyniósł Ojciec Święty Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy św. sprawowanej na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
24 października 1999 r. w kościele parafialnym w Brusach pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi została odprawiona uroczysta Msza św., będąca dziękczynieniem za błogosławione życie ks. Józefa Jankowskiego. Poświęcono też wówczas tablicę ku jego czci, znajdującą się w bruskiej świątyni. Bł. Józef został również obrany patronem Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości w Czyczkowach.
Na uroczystość w Brusach, podczas której bł. ks. Józefa Jankowskiego SAC ogłoszono patronem miasta i gminy Brusy, przybyli przedstawiciele władz świeckich i kościelnych. Księżom diecezjalnym z Pelplina przewodził biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Krupą. Licznie obecni byli księża pallotyni z prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego - ks. Zygmuntem Falczyńskim, rektorem WSD w Ołtarzewie - ks. Marianem Kowalczykiem oraz postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Józefa - ks. Henrykiem Kietlińskim.
Punkt centralny uroczystości stanowiła Msza św. pod przewodnictwem bp. Szlagi, który oficjalnie ogłosił bł. ks. Józefa Jankowskiego patronem miasta oraz dokonał poświęcenia sztandaru i insygniów władz miejskich. Gospodarz uroczystości - ks. prał. Zdzisław Wirwicki podkreślił, że wszyscy ze wzruszeniem przygotowywali się do tego wydarzenia, i wyraził nadzieję, że Błogosławiony Patron będzie orędownikiem na obecny trudny czas, będzie też przykładem dla dzieci, młodzieży i starszych. Zauważył również, że patronat bł. Józefa jest wielkim wyróżnieniem dla parafii. Z kolei burmistrz miasta i gminy Brusy Jerzy Fijas zapewnił, że mieszkańcy miasta Brusy chcą wiernie uczestniczyć w misji swojego Patrona.
Z okazji uroczystości ułożono specjalną modlitwę w intencji miasta. Oto jej fragment: „Wszechmogący Wieczny Boże, daj wszystkim mieszkańcom ducha gorliwości religijnej, aby żyli pobożnie i zawsze kierowali się zasadami moralnymi naszej świętej wiary katolickiej. Spraw, aby wśród nas nie było nikogo, kto nie szanowałby ludzkiego życia; kto pogrążony w nałogach, zwłaszcza w alkoholizmie, zapomniałby o swoich obowiązkach wobec rodziny i Ojczyzny...”.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe polonicum w historycznej kawiarni „Caffè Greco”

2022-05-25 10:28

[ TEMATY ]

sztuka

Rzym

Włodzimierz Redzioch

Rzym słynie z swoich kawiarni a jedną z najstarszych jest „Caffè Greco”. Znajduje się ona w samym sercu Rzymu przy słynnej ulicy via dei Condotti prowadzącej na plac i schody Hiszpańskie. Założył ją w 1760 r. niejaki Nicola di Maddalena, Lewantyńczyk.

Lewantyńczykami lub Włochami ze Wschodu nazywano ludzi pochodzenia włoskiego mieszkającymi od wieków na Bliskim Wschodzie, szczególnie w dzisiejszej Grecji i Turcji (zwłaszcza w Stambule i Smyrnie).

CZYTAJ DALEJ

Nieznane cuda Ojca Pio

2022-04-26 11:37

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, że św. Jan Paweł II napisał dla swojej mamy wiersz?

2022-05-26 09:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Episkopat

10 lat po śmierci swojej mamy, Karol Wojtyła napisał wiersz, który jej zadedykował. W artykule prezentujemy treść tego wyjątkowego utworu.

Jan Paweł II o swojej mamie:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję