Reklama

Relacje

Bł. ks. Józef Jankowski SAC patronem miasta i gminy Brusy

Niedziela Ogólnopolska 46/2004

Tablica pamiątkowa w kościele w Brusach

Tablica pamiątkowa w kościele w Brusach

16 października 2004 r. bł. ks. Józef Jankowski został ogłoszony patronem miasta i gminy Brusy. Ks. Jankowski urodził się 17 listopada 1910 r. we wsi Czyczkowy, leżącej na terenie parafii i gminy Brusy. Od najmłodszych lat odznaczał się głęboką religijnością. Wcześnie też myślał o kapłaństwie. W sierpniu 1929 r. wstąpił do nowicjatu Ojców Pallotynów w Ołtarzewie, gdzie 2 sierpnia 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po rozpoczęciu wojny wraz z kilkoma braćmi pozostał w Ołtarzewie. Był odpowiedzialny za dom zakonny, w którym podczas wojny przebywało ok. stu osób. Dla nich wszystkich bł. Józef był prawdziwym ojcem. Zdarzało się też, iż podczas walk wychodził na pole i spowiadał rannych, a umierających przygotowywał na śmierć. W 1941 r. do Ołtarzewa przybyli Niemcy i aresztowali ks. Józefa. Został przewieziony na Pawiak, gdzie był okrutnie bity. Następnie tym samym transportem, co św. Maksymilian Kolbe, został wywieziony do Auschwitz. Zmarł w tym obozie 16 października 1941 r. Został beatyfikowany wraz z grupą 108 męczenników II wojny światowej, których na ołtarze wyniósł Ojciec Święty Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy św. sprawowanej na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
24 października 1999 r. w kościele parafialnym w Brusach pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi została odprawiona uroczysta Msza św., będąca dziękczynieniem za błogosławione życie ks. Józefa Jankowskiego. Poświęcono też wówczas tablicę ku jego czci, znajdującą się w bruskiej świątyni. Bł. Józef został również obrany patronem Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości w Czyczkowach.
Na uroczystość w Brusach, podczas której bł. ks. Józefa Jankowskiego SAC ogłoszono patronem miasta i gminy Brusy, przybyli przedstawiciele władz świeckich i kościelnych. Księżom diecezjalnym z Pelplina przewodził biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Krupą. Licznie obecni byli księża pallotyni z prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego - ks. Zygmuntem Falczyńskim, rektorem WSD w Ołtarzewie - ks. Marianem Kowalczykiem oraz postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Józefa - ks. Henrykiem Kietlińskim.
Punkt centralny uroczystości stanowiła Msza św. pod przewodnictwem bp. Szlagi, który oficjalnie ogłosił bł. ks. Józefa Jankowskiego patronem miasta oraz dokonał poświęcenia sztandaru i insygniów władz miejskich. Gospodarz uroczystości - ks. prał. Zdzisław Wirwicki podkreślił, że wszyscy ze wzruszeniem przygotowywali się do tego wydarzenia, i wyraził nadzieję, że Błogosławiony Patron będzie orędownikiem na obecny trudny czas, będzie też przykładem dla dzieci, młodzieży i starszych. Zauważył również, że patronat bł. Józefa jest wielkim wyróżnieniem dla parafii. Z kolei burmistrz miasta i gminy Brusy Jerzy Fijas zapewnił, że mieszkańcy miasta Brusy chcą wiernie uczestniczyć w misji swojego Patrona.
Z okazji uroczystości ułożono specjalną modlitwę w intencji miasta. Oto jej fragment: „Wszechmogący Wieczny Boże, daj wszystkim mieszkańcom ducha gorliwości religijnej, aby żyli pobożnie i zawsze kierowali się zasadami moralnymi naszej świętej wiary katolickiej. Spraw, aby wśród nas nie było nikogo, kto nie szanowałby ludzkiego życia; kto pogrążony w nałogach, zwłaszcza w alkoholizmie, zapomniałby o swoich obowiązkach wobec rodziny i Ojczyzny...”.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Blinken: Ukraina ma pełne prawo, by odzyskać całe swoje terytorium

2022-09-30 19:22

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Antony Blinken

aneksja

PAP/JIM LO SCALZO

Antony Blinken

Antony Blinken

Ukraina ma pełne prawo, by odbić całe swoje terytorium zagarnięte przez Rosję - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że USA w dalszym ciągu popierają politykę otwartych drzwi NATO, lecz zaznaczył, że każdy potencjalny członek, w tym Ukraina, musi przejść przez "odpowiedni proces".

"Ukraina ma pełne prawo bronić całego swojego terytorium, by bronić ludzi, którzy tam są i by odzyskać ziemie, które zostały jej nielegalnie zagarnięte. Nasze wsparcie będzie kontynuowane i to wsparcie może zostać używane tak, jak Ukraina uważa to za stosowne, by bronić swojego terytorium i tak jak jest to konieczne, by je odzyskać" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję