Reklama

Relacje

Bł. ks. Józef Jankowski SAC patronem miasta i gminy Brusy

Wiesław Szuca
Niedziela Ogólnopolska 46/2004


Tablica pamiątkowa w kościele w Brusach

16 października 2004 r. bł. ks. Józef Jankowski został ogłoszony patronem miasta i gminy Brusy. Ks. Jankowski urodził się 17 listopada 1910 r. we wsi Czyczkowy, leżącej na terenie parafii i gminy Brusy. Od najmłodszych lat odznaczał się głęboką religijnością. Wcześnie też myślał o kapłaństwie. W sierpniu 1929 r. wstąpił do nowicjatu Ojców Pallotynów w Ołtarzewie, gdzie 2 sierpnia 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po rozpoczęciu wojny wraz z kilkoma braćmi pozostał w Ołtarzewie. Był odpowiedzialny za dom zakonny, w którym podczas wojny przebywało ok. stu osób. Dla nich wszystkich bł. Józef był prawdziwym ojcem. Zdarzało się też, iż podczas walk wychodził na pole i spowiadał rannych, a umierających przygotowywał na śmierć. W 1941 r. do Ołtarzewa przybyli Niemcy i aresztowali ks. Józefa. Został przewieziony na Pawiak, gdzie był okrutnie bity. Następnie tym samym transportem, co św. Maksymilian Kolbe, został wywieziony do Auschwitz. Zmarł w tym obozie 16 października 1941 r. Został beatyfikowany wraz z grupą 108 męczenników II wojny światowej, których na ołtarze wyniósł Ojciec Święty Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy św. sprawowanej na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
24 października 1999 r. w kościele parafialnym w Brusach pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi została odprawiona uroczysta Msza św., będąca dziękczynieniem za błogosławione życie ks. Józefa Jankowskiego. Poświęcono też wówczas tablicę ku jego czci, znajdującą się w bruskiej świątyni. Bł. Józef został również obrany patronem Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości w Czyczkowach.
Na uroczystość w Brusach, podczas której bł. ks. Józefa Jankowskiego SAC ogłoszono patronem miasta i gminy Brusy, przybyli przedstawiciele władz świeckich i kościelnych. Księżom diecezjalnym z Pelplina przewodził biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Krupą. Licznie obecni byli księża pallotyni z prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego - ks. Zygmuntem Falczyńskim, rektorem WSD w Ołtarzewie - ks. Marianem Kowalczykiem oraz postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Józefa - ks. Henrykiem Kietlińskim.
Punkt centralny uroczystości stanowiła Msza św. pod przewodnictwem bp. Szlagi, który oficjalnie ogłosił bł. ks. Józefa Jankowskiego patronem miasta oraz dokonał poświęcenia sztandaru i insygniów władz miejskich. Gospodarz uroczystości - ks. prał. Zdzisław Wirwicki podkreślił, że wszyscy ze wzruszeniem przygotowywali się do tego wydarzenia, i wyraził nadzieję, że Błogosławiony Patron będzie orędownikiem na obecny trudny czas, będzie też przykładem dla dzieci, młodzieży i starszych. Zauważył również, że patronat bł. Józefa jest wielkim wyróżnieniem dla parafii. Z kolei burmistrz miasta i gminy Brusy Jerzy Fijas zapewnił, że mieszkańcy miasta Brusy chcą wiernie uczestniczyć w misji swojego Patrona.
Z okazji uroczystości ułożono specjalną modlitwę w intencji miasta. Oto jej fragment: „Wszechmogący Wieczny Boże, daj wszystkim mieszkańcom ducha gorliwości religijnej, aby żyli pobożnie i zawsze kierowali się zasadami moralnymi naszej świętej wiary katolickiej. Spraw, aby wśród nas nie było nikogo, kto nie szanowałby ludzkiego życia; kto pogrążony w nałogach, zwłaszcza w alkoholizmie, zapomniałby o swoich obowiązkach wobec rodziny i Ojczyzny...”.

Reklama

Ostatnie wołanie Maryi - o kryzysie w Kościele i nadziei w Matce Bożej

2019-11-15 10:04

ks. Piotr Glas /Esprit

Nakreślony przez Matkę Bożą w przesłaniu z Quito obraz świata, Kościoła i stanu wiary jest dość przerażający. Masowa apostazja, odejście od Boga i wiary, brak świadomości grzechu, bluźnierstwa i świętokradztwa – odnosimy wrażenie, że to wszystko dziś nas otacza. Maryja wiedziała, jako los czeka świat, opisała duchowe źródła tej tragedii, a także – i to jest nasza nadzieja – wskazała nam wszystkim już w tamtym czasie drogi wyjścia. - pisze w swojej najnowszej książce ks. Piotr Glas

youtube.com / DobreMedia

Maryja wiedziała, że na przełomie XX i XXI wieku będziemy przeżywać potężny kryzys wiary, Kościoła, rodzin i tożsamości kapłańskiej i z tego powodu już wtedy nas na to przygotowywała i jednocześnie zapewniała, że bardzo nas kocha i będzie z nam towarzyszyć także w trudnych momentach.

Dla wielu współczesnych teologów płynąca z objawień w Quito diagnoza obecnej sytuacji jest nie do przyjęcia. Są przekonani, że żyją w cudownych czasach posoborowego triumfu otwartości, tolerancji oraz dialogu, wspaniałego rozwoju ekumenizmu i odrzucenia przestarzałych koncepcji. Na to co się teraz dzieje, warto jednak spojrzeć z perspektywy ewangelicznej. Warto uświadomić sobie, jakie owoce przynosi współczesność czy owo słynne posoborowe otwarcie. Skoro podobno jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego tylu ludzi odchodzi od Kościoła? Dlaczego tylu księży przeżywa wielkie problemy duchowe lub nawet rezygnuje z kapłaństwa? Dlaczego jest tak mało powołań? Te pytania trzeba sobie stawiać.

Dzięki ostrzeżeniom Maryi wiemy, iż czekają nas trudne czasy. Powinniśmy być na nie przygotowani. Lecz Matka Boża nie straszy, nie chce wprowadzić nas w depresję duchową – Ona jak kochająca Matka pokazuje drogę, którą musimy podążać jako ludzie, ale także jako wspólnota Kościoła. Obiecuje, że przeprowadzi nas przez wszystkie zawirowania, że nie zostawi nas samych. Mówi do nas: „Walczcie, jesteście wybrani. Jestem po waszej stronie. To minie, nie załamujcie się, nie zniechęcajcie się, kiedy doświadczycie zgorszenia.”

Fragmenty książki ks. Piotra Glasa pt. "Ostatnie włanie Maryi" wyd. Esprit, Kraków 2019 Link do książki

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież odwiedził ośrodek zdrowia dla bezdomnych przy placu św. Piotra

2019-11-15 18:55

pb / Watykan (KAI)

Papież Franciszek odwiedził ośrodek zdrowia dla bezdomnych i ubogich przy placu św. Piotra. Został on czasowo umieszczony w lewym skrzydle kolumnady otaczającej plac z okazji III Światowego Dnia Ubogich, obchodzonego w niedzielę 17 listopada. Ojciec Święty przybył tam w ramach swej inicjatywy „piątków miłosierdzia”, którą podjął w czasie Jubileuszu Miłosierdzia.

Vatican News

Do tego „polowego” ośrodka zdrowia przychodzą dziesiątki ludzi ubogich, by skorzystać z porad lekarzy różnych specjalności. Oprócz lekarzy internistów przyjmują tam przez tydzień kardiolodzy, diabetolodzy, dermatolodzy, reumatolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, ginekolodzy oraz okuliści. Oferowane są także kliniczne analizy, badania USG oraz szczepienia przeciw grypie.

Niespodziewana wizyta papieża została przyjęta oklaskami zdumionych zebranych. Franciszek z każdą z obecnych osób się przywitał i zamienił kilka słów. Towarzyszący mu abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji przedstawił papieżowi lekarzy.

Według komunikatu Biura Prasowego, papież uznał tę inicjatywę Papieskiej Rady za bardzo cenną i podziękował całemu personelowi medycznemu i paramedycznemu, który pracuje tam jako wolontariusze, niekiedy biorąc w tym celu urlop, by pomóc potrzebującym.

Po krótkiej modlitwie z zebranymi Franciszek zakończył swą wizytę.

Przeczytaj także: Otwarto watykańską noclegownię, która „szokuje pięknem”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem