Reklama

Niedziela w Warszawie

Jubileusz biskupa Kazimierza Romaniuka

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Mszy św. dziękczynnej z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich bp. Kazimierza Romaniuka, pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

[ TEMATY ]

bp Kazimierz Romaniuk

70‑lecie kapłaństwa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystię, którą odprawiał w koncelebrze dostojny jubilat, koncelebrowali również: bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Piotr Jarecki i bp Rafał Markowski, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, bp Piotr Sawczuk i bp Antoni P. Dydycz z Drohiczyna oraz bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej i liczne grono kapłanów diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, łowickiej oraz obu diecezji warszawskich.

We Mszy św. uczestniczyło wiele sióstr zakonnych, a także duchowni prawosławni, obecny był brat, bratanice i siostrzenica bp. Romaniuka.

Specjalny list na uroczysty jubileusz nadesłał Ojciec Święty Franciszek. Papież napisał: „Kieruję słowa szczególnych życzeń do jego ekscelencji biskupa Kazimierza Romaniuka, seniora diecezji warszawsko-praskiej, który z głęboką wdzięcznością Bogu obchodził 16 grudnia 2021 r. 70. rocznicę święceń kapłańskich. Łączę się duchowo i dziękuję za jego owocną i gorliwą posługę pełnioną z pasterskim oddaniem dla dobra ludu Bożego. Ojciec Święty zapewniając o pamięci w modlitwie prosi Boga, by obdarzył księdza biskupa obfitością łask, pociechą i mocą Chrystusowego kapłaństwa. Zawierzając go macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuje jego rodzinę, bliskich i uczestników tej uroczystości”.

- Przybywamy dzisiaj z potrzeby serca, aby dziękować Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, jakimi obdarzył przez 70 lat posługi kapłańskiej księdza biskupa Kazimierza – podkreślił na wstępie do liturgii bp Kamiński.

W homilii bp Markowski, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o rodowodzie Jezusa, zwrócił uwagę, że jest to historia, którą kreślił Bóg i którą tworzą ludzie.

- Syn Dawida, a zatem Mesjasz, pochodzić będzie z rodu królewskiego, to Król, któremu poddane będą wszystkie narody i ludy, który założy i da początek królestwu, sprawiedliwości, miłości i pokoju. To Król, Pan i Władca nasz. Ale jednocześnie w tej genealogii Jezusa pojawiają się cztery postacie kobiece, Tamar, Rachab, Rut i Batszeba. To uświadamia nam, że jednocześnie przychodzi do nas Człowiek, nasz Brat, który rodzi się z Maryi Panny, wychowuje się u boku Józefa i który ogrania nas swoją łaską i miłością – zauważył kaznodzieja i dodał, że Jezus Chrystus jako Słowo Odwieczne rodzi się w wielkiej rodzinie ludzkiej i w rodzinie Abrahama, jako dziecko narodu wybranego i w rodzinie Maryi oraz Józefa jako Człowiek i nasz Brat.

Reklama

- Na Wcieleniu Jezusa Chrystusa nie kończy się historia tego świata. Przeciwnie, ta historia wkracza w zupełnie nowy etap. To historia zbawienia, która nadal trwa po dzień dzisiejszy i którą tworzymy i tworzą ludzie – powiedział hierarcha.

Bp Markowski podkreślił, że życie bp. Romaniuka to życie, które nie jest oderwane od historii, ale które wkomponował Bóg w historię tego świata i w historię zbawienia. Kaznodzieja umieścił wybrane wydarzenia z życia jubilata na tle istotnych dla Kościoła, Polski i świata momentów historii.

Rozpoczął od trzech dat w roku 1927: 16 kwietnia, kiedy urodził się Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI; 20 maja, gdy w Krakowie na świat przyszedł Franciszek Macharski, arcybiskup krakowski, kardynał, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci oraz 21 sierpnia, kiedy to w Hołowienkach na Podlasiu urodził się przyszły biskup Kazimierz Romaniuk, wybitny biblista, rektor seminarium, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, pierwszy ordynariusz nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej.

Następnie bp Markowski zestawił obok siebie wydarzenia z roku 1951 – święcenia kapłańskie braci Josepha i Georga Ratzingerów (29 czerwca), śmierć kard. Adama Stefana Sapiehy (23 lipca) i święcenia prezbiteratu ks. Kazimierza Romaniuka, które otrzymał z rąk bł. Prymasa Tysiąclecia z kościele Najczystszego Serca Maryi na warszawskiej Pradze.

Reklama

- 12 stycznia 1953 r. prymas Stefan Wyszyński otrzymuje od papieża Piusa XII nominację kardynalską. Tego samego roku 8 maja biskupi polscy skierowali do władz list, który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”. 25 września następuje aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. A w tym samym roku nasz jubilat dzięki swej wielkiej pracowitości uzyskuje pierwszym tytuł doktora z patrystyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Co ważne, tego samego roku 8 grudnia o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze po raz pierwszy zabrzmiał Apel Jasnogórski – podkreślił sufragan archidiecezji warszawskiej.

Bp Markowski zaznaczył, że rok 1961 przyniósł Kościołowi doniosłą encyklikę papieża Jan XXIII „Mater et Magistra”, która mówi o przemianie społecznej dokonującej się w świecie w świetle nauki Kościoła. W tym samym roku w Polsce decyzją rządu PRL definitywnie usunięto lekcje religii ze szkół. - Tego samego roku dzięki swej wielkiej pracowitości nasz jubilat uzyskał kolejny doktorat z wiedzy biblijnej na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie – przypomniał hierarcha.

Przechodząc następnie do roku 1971, w którym w Polsce stosunki państwo-Kościół uległy pewnej odwilży, bp Markowski zwrócił uwagę, że 23 czerwca Kościołowi przyznano prawo własności do ponad 4 tys. kościołów i kaplic. Tego samego roku ks. Romaniuk objął obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W roku 1982, upływającym w atmosferze stanu wojennego, Episkopat Polski w wydanym oświadczeniu zażądał zniesienia stanu wojennego i powrotu do dialogu ze społeczeństwem i „Solidarnością”. Kaznodzieja przypomniał, że 31 grudnia Rada Państwa zniosła stan wojenny na terenie całego kraju.

Reklama

- W tej atmosferze nasz jubilat 4 marca 1982 r. przyjął konsekrację biskupią, która dokonała się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Konsekratorami byli: prymas Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i bp Władysław Miziołek. Zawołaniem nowego biskupa stały się słowa: „Ufam Tobie” – przypomniał bp Markowski.

Jako kolejny przełomowy moment w życiu bp. Romaniuka kaznodzieja wskazał dzień 25 marca 1992 r., kiedy ogłoszono papieską bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, na mocy której św. Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. Utworzono wówczas 13 metropolii z 38 diecezjami. Bp Romaniuk został ogłoszony biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji warszawko-praskiej. Urząd ten pełnił do roku 2004.

- Życie naszego jubilata nie jest oderwane od historii świata i Kościoła. W konkretnych okolicznościach Bóg obdarzył go darem życia i Bóg w jego życiu realizował swój zamysł. A on, nasz jubilat, zgodnie ze słowami „Ufam Tobie”, po prostu zawierzył i pozwolił Bogu prowadzić się przez życie – podkreślił bp Markowski i dodał:

- Dziękujemy razem z tobą dzisiaj z twoje życie i powołanie kapłańskie, posługę biskupią i wszystko, co stało się naszym udziałem dzięki twojemu życiu. Niech Bóg ci błogosławi.

Kard. Nycz zwracając się do jubilata podkreślił, że był on przyjacielem śp. kard. Franciszka Macharskiego. – W tym samym czasie zostaliście rektorami seminarium i prawie w tym samym czasie biskupami przez wiele lat w Konferencji Episkopatu Polski – przypomniał metropolita warszawski.

Po Mszy św. do bp. Romaniuka ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć dostojnemu jubilatowi powinszowania i życzenia.

2021-12-17 18:04

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pragnienie serca spełniłeś Panie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

70‑lecie kapłaństwa

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

W Myśliborskiej Kolegiacie św. Jana Chrzciciela złożono głęboki hołd dziękczynienia za 70 lat kapłaństwa najstarszego księdza naszej archidiecezji ks. prał. Aleksandra Jaszczura.

Piękno ludzkiego serca szczególnie realizowane jest w promieniowaniu szlachetnością charakteru i obdarzania swoją dobrocią wszystkich ludzi. W niezwykły sposób realizowany jest ten charyzmat w powołaniu kapłańskim. Dziękujemy Dobremu Bogu za tyle wrażliwych serc, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie do wyłącznej służby Bogu i człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję