Reklama

Niedziela w Warszawie

Jubileusz biskupa Kazimierza Romaniuka

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Mszy św. dziękczynnej z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich bp. Kazimierza Romaniuka, pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

[ TEMATY ]

bp Kazimierz Romaniuk

70‑lecie kapłaństwa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystię, którą odprawiał w koncelebrze dostojny jubilat, koncelebrowali również: bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Piotr Jarecki i bp Rafał Markowski, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, bp Piotr Sawczuk i bp Antoni P. Dydycz z Drohiczyna oraz bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej i liczne grono kapłanów diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, łowickiej oraz obu diecezji warszawskich.

We Mszy św. uczestniczyło wiele sióstr zakonnych, a także duchowni prawosławni, obecny był brat, bratanice i siostrzenica bp. Romaniuka.

Specjalny list na uroczysty jubileusz nadesłał Ojciec Święty Franciszek. Papież napisał: „Kieruję słowa szczególnych życzeń do jego ekscelencji biskupa Kazimierza Romaniuka, seniora diecezji warszawsko-praskiej, który z głęboką wdzięcznością Bogu obchodził 16 grudnia 2021 r. 70. rocznicę święceń kapłańskich. Łączę się duchowo i dziękuję za jego owocną i gorliwą posługę pełnioną z pasterskim oddaniem dla dobra ludu Bożego. Ojciec Święty zapewniając o pamięci w modlitwie prosi Boga, by obdarzył księdza biskupa obfitością łask, pociechą i mocą Chrystusowego kapłaństwa. Zawierzając go macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuje jego rodzinę, bliskich i uczestników tej uroczystości”.

- Przybywamy dzisiaj z potrzeby serca, aby dziękować Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, jakimi obdarzył przez 70 lat posługi kapłańskiej księdza biskupa Kazimierza – podkreślił na wstępie do liturgii bp Kamiński.

W homilii bp Markowski, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o rodowodzie Jezusa, zwrócił uwagę, że jest to historia, którą kreślił Bóg i którą tworzą ludzie.

- Syn Dawida, a zatem Mesjasz, pochodzić będzie z rodu królewskiego, to Król, któremu poddane będą wszystkie narody i ludy, który założy i da początek królestwu, sprawiedliwości, miłości i pokoju. To Król, Pan i Władca nasz. Ale jednocześnie w tej genealogii Jezusa pojawiają się cztery postacie kobiece, Tamar, Rachab, Rut i Batszeba. To uświadamia nam, że jednocześnie przychodzi do nas Człowiek, nasz Brat, który rodzi się z Maryi Panny, wychowuje się u boku Józefa i który ogrania nas swoją łaską i miłością – zauważył kaznodzieja i dodał, że Jezus Chrystus jako Słowo Odwieczne rodzi się w wielkiej rodzinie ludzkiej i w rodzinie Abrahama, jako dziecko narodu wybranego i w rodzinie Maryi oraz Józefa jako Człowiek i nasz Brat.

Reklama

- Na Wcieleniu Jezusa Chrystusa nie kończy się historia tego świata. Przeciwnie, ta historia wkracza w zupełnie nowy etap. To historia zbawienia, która nadal trwa po dzień dzisiejszy i którą tworzymy i tworzą ludzie – powiedział hierarcha.

Bp Markowski podkreślił, że życie bp. Romaniuka to życie, które nie jest oderwane od historii, ale które wkomponował Bóg w historię tego świata i w historię zbawienia. Kaznodzieja umieścił wybrane wydarzenia z życia jubilata na tle istotnych dla Kościoła, Polski i świata momentów historii.

Rozpoczął od trzech dat w roku 1927: 16 kwietnia, kiedy urodził się Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI; 20 maja, gdy w Krakowie na świat przyszedł Franciszek Macharski, arcybiskup krakowski, kardynał, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci oraz 21 sierpnia, kiedy to w Hołowienkach na Podlasiu urodził się przyszły biskup Kazimierz Romaniuk, wybitny biblista, rektor seminarium, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, pierwszy ordynariusz nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej.

Następnie bp Markowski zestawił obok siebie wydarzenia z roku 1951 – święcenia kapłańskie braci Josepha i Georga Ratzingerów (29 czerwca), śmierć kard. Adama Stefana Sapiehy (23 lipca) i święcenia prezbiteratu ks. Kazimierza Romaniuka, które otrzymał z rąk bł. Prymasa Tysiąclecia z kościele Najczystszego Serca Maryi na warszawskiej Pradze.

Reklama

- 12 stycznia 1953 r. prymas Stefan Wyszyński otrzymuje od papieża Piusa XII nominację kardynalską. Tego samego roku 8 maja biskupi polscy skierowali do władz list, który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”. 25 września następuje aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. A w tym samym roku nasz jubilat dzięki swej wielkiej pracowitości uzyskuje pierwszym tytuł doktora z patrystyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Co ważne, tego samego roku 8 grudnia o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze po raz pierwszy zabrzmiał Apel Jasnogórski – podkreślił sufragan archidiecezji warszawskiej.

Bp Markowski zaznaczył, że rok 1961 przyniósł Kościołowi doniosłą encyklikę papieża Jan XXIII „Mater et Magistra”, która mówi o przemianie społecznej dokonującej się w świecie w świetle nauki Kościoła. W tym samym roku w Polsce decyzją rządu PRL definitywnie usunięto lekcje religii ze szkół. - Tego samego roku dzięki swej wielkiej pracowitości nasz jubilat uzyskał kolejny doktorat z wiedzy biblijnej na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie – przypomniał hierarcha.

Przechodząc następnie do roku 1971, w którym w Polsce stosunki państwo-Kościół uległy pewnej odwilży, bp Markowski zwrócił uwagę, że 23 czerwca Kościołowi przyznano prawo własności do ponad 4 tys. kościołów i kaplic. Tego samego roku ks. Romaniuk objął obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W roku 1982, upływającym w atmosferze stanu wojennego, Episkopat Polski w wydanym oświadczeniu zażądał zniesienia stanu wojennego i powrotu do dialogu ze społeczeństwem i „Solidarnością”. Kaznodzieja przypomniał, że 31 grudnia Rada Państwa zniosła stan wojenny na terenie całego kraju.

Reklama

- W tej atmosferze nasz jubilat 4 marca 1982 r. przyjął konsekrację biskupią, która dokonała się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Konsekratorami byli: prymas Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i bp Władysław Miziołek. Zawołaniem nowego biskupa stały się słowa: „Ufam Tobie” – przypomniał bp Markowski.

Jako kolejny przełomowy moment w życiu bp. Romaniuka kaznodzieja wskazał dzień 25 marca 1992 r., kiedy ogłoszono papieską bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, na mocy której św. Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracji kościelnej w Polsce. Utworzono wówczas 13 metropolii z 38 diecezjami. Bp Romaniuk został ogłoszony biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji warszawko-praskiej. Urząd ten pełnił do roku 2004.

- Życie naszego jubilata nie jest oderwane od historii świata i Kościoła. W konkretnych okolicznościach Bóg obdarzył go darem życia i Bóg w jego życiu realizował swój zamysł. A on, nasz jubilat, zgodnie ze słowami „Ufam Tobie”, po prostu zawierzył i pozwolił Bogu prowadzić się przez życie – podkreślił bp Markowski i dodał:

- Dziękujemy razem z tobą dzisiaj z twoje życie i powołanie kapłańskie, posługę biskupią i wszystko, co stało się naszym udziałem dzięki twojemu życiu. Niech Bóg ci błogosławi.

Kard. Nycz zwracając się do jubilata podkreślił, że był on przyjacielem śp. kard. Franciszka Macharskiego. – W tym samym czasie zostaliście rektorami seminarium i prawie w tym samym czasie biskupami przez wiele lat w Konferencji Episkopatu Polski – przypomniał metropolita warszawski.

Po Mszy św. do bp. Romaniuka ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć dostojnemu jubilatowi powinszowania i życzenia.

2021-12-17 18:04

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję