Reklama

Niedziela Częstochowska

Umarł biskup, ale nie umarł Kościół

Z udziałem kapłanów archidiecezji częstochowskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie została odprawiona Msza św. żałobna przy trumnie z ciałem zmarłego abp. Stanisława Nowaka. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Marian Florek

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji czestochowskiej

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji czestochowskiej

– Kiedy odwiedziłem abp. Stanisława w ostatnich dniach i zapewniłem o stałej modlitwie o ulgę w cierpieniach, otworzył oczy i powiedział takim tchnieniem: „Bóg zapłać, Bóg zapłać”. Objąłem jego dłonie i powiedziałem: „Błogosławię, Ojcze, dziękujemy, kochamy Cię!”. To jego „Bóg zapłać” wypowiadam dzisiaj wobec was. Dziękujemy dzisiaj zmarłemu nie tylko za 27 lat pontyfikatu na ziemi częstochowskiej, ale i za 10 lat utrudzenia, cierpienia i modlitwy. Chcemy to uczynić poprzez Eucharystię, bo cóż można więcej na tym szczycie przejścia z życia do życia? – mówił na rozpoczęcie abp Depo.

Kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i były kapelan abp. Nowaka. – Umarł abp Stanisław. Zostawił po sobie kawałek fundamentu, umocnił ten fundament pod Kościół, który my dalej będziemy tworzyć – podkreślił. – Myślę, że pierwsze przesłanie, które nam zostawił, to prawda o tym, że wszystko zaczyna się od ducha, od żywej wiary. Wiedział, że więcej zbuduje na pobożności i wierze niż na jakimś ludzkim, światowym sprycie. Nie mam wątpliwości, że wszystko, co udało mu się zrobić dla częstochowskiego Kościoła, było osadzone na jego głębokiej modlitwie, na jego duchu, z którego czerpał odwagę, by pokonywać swoje słabości, lęki, bezradności, bo mniej ufał sobie, a więcej Bogu – przyznał bp Przybylski.

Słowa biskupa w miarę trwania homilii coraz mocniej wbijały się w świadomość słuchających. Duchowy rys życia zmarłego, o którym przecież wiedziano, teraz wybrzmiewał z mocą, uzmysławiał istotę nie tylko tej kapłańskiej postawy, ale każdego chrześcijanina. Im ciszej i spokojniej płynęły myśli biskupie, tym głośniej zapadały słowa duchowego testamentu zmarłego w sercach i umysłach słuchaczy: – Troszcząc się o swoje życie duchowe, więcej zrobicie, gdy się więcej będziecie modlić, gdy te wszystkie trudne sprawy będziecie zawierzać i opierać na Panu Bogu.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał również życiorys abp. Stanisława, począwszy od jego rodzinnego domu w Jeziorzanach, w którym nieodmiennie pielęgnowane były duchowe priorytety oraz wiara jako obowiązek. Zwrócił także uwagę, jak bardzo zależało mu na świętości księży i jak przeżywał sytuację, gdy któryś z nich porzucał kapłaństwo. – Pamiętam, jak się modlił ze szczególnym rozrzewnieniem i nawet płaczem. Po czasie wiedzieliśmy, że dowiedział się, że ksiądz odchodzi z kapłaństwa. Dla księdza arcybiskupa to była zdrada Boga – wyjaśnił bp Przybylski.

Chociaż kazanie było wygłoszone wobec zgromadzonych licznie kapłanów, to jednak jego uniwersalne przesłanie dotyczyło każdego z wiernych. To była ta chwila, o której będzie się pamiętać długo. Zmarły abp Stanisław Nowak przemówił jeszcze raz ustami bp. Andrzeja Przybylskiego.

Podczas liturgii śpiewała Schola Liturgiczna „Domine Jesu”.

Po skończonej Mszy św. wierni oraz kapłani podchodzili do trumny i oddawali hołd zmarłemu czwartemu biskupowi archidiecezji częstochowskiej i pierwszemu metropolicie częstochowskiemu.

Dzisiaj tj. w sobotę 18 grudnia czuwanie przy trumnie zmarłego zostanie wznowione w bazylice archikatedralnej o godz. 6.30. O godz. 11 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 12 Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Stanisława Nowaka zostanie złożona w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Transmisję z uroczystości pogrzebowych przeprowadzi TV Niedziela. Link do transmisji jest dostępny TUTAJ.


2021-12-18 00:40

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: wołamy o królestwo Chrystusa, które jest królestwem prawdy

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Stanisław Nowak

Ks. Mariusz Frukacz

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie”. – mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski wieczorem 23 listopada w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

Msza św. była połączona z dziękczynieniem w 30. rocznicę święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowak oraz rozpoczęciem diecezjalnych obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Mszę św. koncelebrował m. in. bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję