Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieczór adwentowej zadumy

Misją Fundacji Eufonia i ludzi ją tworzących jest budzenie muzyką tego, co uśpione. Są oni społecznością niosącą w świat miłość, nadzieję i pragnienie pięknego życia!

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

muzyka chrześcijańska

kościół rektoracki

Marian Florek

Chórmistrz Agnieszka Fiuk

Chórmistrz Agnieszka Fiuk

W kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 19 grudnia odbył się koncert zatytułowany „Wieczór refleksji adwentowej”. Zgromadzeni usłyszeli wokalistów: Scholi Liturgicznej „Domine Jesu”, Chóru Ośrodka Muzyki Liturgicznej, Męskiej Scholi Liturgicznej oraz Chóru Jasnogórskich Szkół Muzycznych I i II stopnia pod kierunkiem Agnieszki Fiuk. Dodatkową atrakcją były arie i utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Jolanty Muratów (alt), której na organach towarzyszył Jan Mroczek. Muzyczne wystąpienia zostały dopełnione refleksjami adwentowymi ks. Mikołaja Węgrzyna, duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, który na początku wydarzenia odczytał Ewangelię św. Łukasza o Zwiastowaniu Pańskim. 

– Koncert zorganizowała Fundacja Eufonia i cieszę się, że ks. Mikołaj Węgrzyn zaprosił nas do siebie. Mam nadzieję, że to będzie to czas wyjątkowej modlitwy i skupienia. Usłyszymy pieśni adwentowe te znane i mniej popularne powiedziała – przed koncertem Agnieszka Fiuk, prezes Fundacji Eufonia. Oprócz pieśni chóralnych i solistycznych wykonane były też utwory organowe. Melomani mogli wysłuchać np. Fantazji g-moll J. S. Bacha w wykonaniu Jana Mroczka. Koncert rozbrzmiewał w dwóch przestrzennych planach. Pieśni i utwory instrumentalne Bacha spływały z chóru kościoła rektorackiego, zaś chór modlił się pieśnią u stóp ołtarza.

– Mam nadzieję, że Fundacja Eufonia będzie rozbrzmiewała muzyką w naszym mieście i regionie przez najbliższe lata. Dla mnie śpiew jest przede wszystkim darem Bożym i dziękuję Bogu, że mogę realizować go w życiu codziennym i zawodowym. Cieszę się, że mogę zachęcać innych do śpiewu przyznała – Agnieszka Fiuk.

Koncertem inaugurującym działalność fundacji był „Wieczór refleksji adwentowej” zaprezentowany 12 grudnia w kościele św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie.

Reklama

2021-12-19 20:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektoralny

– Jesteśmy z innej parafii, ale uwielbiamy przychodzić tutaj na Msze św. – mówi z uśmiechem Aleksander Brdąkała.

Andrzej Ziółek przyszedł na nabożeństwo z synem: – To jest nasz kościół z wyboru, bo nie jesteśmy parafianami. Bardzo lubimy być tutaj na Mszy św. przede wszystkim dla słowa Bożego, które tutaj jest głoszone, dla kapłanów, którzy w tym miejscu krzewią naukę Chrystusa i dają prawdziwe świadectwo wiary.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję