W konferencji wzięli udział nie tylko członkowie towarzystwa naukowego, ale także przedstawiciele władz państwowych z wiceministrem edukacji i nauki Wojciechem Murdzkiem i samorządowych z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim. Wszystkich w serdecznych słowach powitał prezes Towarzystwa, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz. W swoim wystąpieniu przypomniał także historię i scharakteryzował dotychczasowe osiągnięcia Towarzystwa.
W swoim wykładzie pt. „Etyczny wymiar krytyki naukowej” biskup senior diecezji świdnickiej, a dawniej rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec stwierdził m.in., że działalność naukowa obejmująca badania naukowe i dydaktykę jest działalnością, w której winno się przestrzegać nie tylko zasad moralnych, dotyczących każdego człowieka jako człowieka, ale także zasad związanych z naturą i celem samej nauki. Jednym z przymiotów człowieka uprawiającego naukę winno być podejście krytyczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hierarcha wskazał na trzy kryteria, które jego zdaniem powinny być respektowane przez uczonego w krytyce naukowej. Zaliczył do nich respekt dla prawdy, dla dobra i dla godności człowieka. Nawiązując do etosu nauczyciela akademickiego, zauważył, że prestiż pracownika nauki w rankingach społecznych w porównaniu z innymi zawodami jest ciągle bardzo wysoki.
Reklama
Ksiądz Biskup stwierdził, że ludzie nauki wywierają wpływ na bieg zdarzeń. Dokonuje się to przez publikacje, ekspertyzy, uczestnictwo w różnych gremiach życia społecznego. Przywołując słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Krakowie „Jeżeli dzisiaj jako Papież jestem tutaj z Wami ludźmi nauki, to po to, by wam powiedzieć, że współczesny człowiek was potrzebuje. Potrzebuje waszej naukowej dociekliwości, waszej wnikliwości w stawianiu pytań i uczciwości w szukaniu na nie odpowiedzi” podkreślił, że owa pozycja nauki i naukowców jest bardzo zobowiązująca.
Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, były rektor Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówiąc w swoim wykładzie o „Edukacji w sposobie transformacji cyfrowej „zauważył m.in., że jest rzeczą zrozumiałą, iż technologie informacyjno-komunikacyjne znacznie zmieniają m.in. założenia i paradygmaty edukacji. Podkreślił, że jednym z ważnych wyzwań jest dzisiaj i w przyszłości znalezienie takiego sposobu organizowania procesu uczenia się, aby człowiek miał możliwość nie tylko samodzielnego, ale też odpowiedzialnego odkrywania wartości w świecie mediów. Jego zdaniem dzisiaj młody człowiek jest nie tylko odbiorcą komunikatu, ale i jego nadawcą bardzo skutecznie forującym idee jemu bliskie i chętnie przez innych przyjmowane, ale w wielu przypadkach etycznie wątpliwe. -Musimy się zmierzyć z przybierającą na sile dezinformacją, jaka dociera bezpośrednio do adresata za pośrednictwem cyfrowych komunikatorów, a edukacja dobrej transformacji cyfrowej nie może zagubić prawdy o człowieku i jego pierwszorzędnej roli w świecie także nowych technologii - akcentował ks. prof. Stanisław Dziekoński.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu podjął w swoim wykładzie zagadnienie „ Podstawowe zasady życia społecznego warunkiem prawidłowego rozwoju etosu nauki”. Stwierdził w nim m.in. że zasadniczo wszystkie wydarzenia, zwłaszcza obie wojny, bazują na odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek? Podkreślił, że człowiek jest drogą Kościoła, nie Kościół jest drogą, po której człowiek musi przewędrować. Człowiek jest tą drogą, po której wszystkie instytucje razem z Kościołem muszą przewędrować. Człowiek jest podmiotem życia społecznego, a wszystko, co obrosło wokół niego m a charakter służebny.
Ks. prof. Andrzej Tomko wskazał w swoim wystąpieniu, że koncepcję etyki budujemy na gruncie metafizyki i antropologii. Badania metafizyczne pozwalają na odkrywanie celu życia człowieka, którym jest aktualizacja dobra osoby ludzkiej. Natura ludzka wyposażona jest w specyficzne inklinacje ukierunkowujące człowieka na osiągnięcie celu życia. Inklinacje te są doskonalone przez cnoty zdobyte dzięki wychowaniu i kulturze. A na bazie tych inklinacji człowiek w sposób wolny podejmuje decyzje moralne. -Moralność ma miejsce wszędzie tam, gdzie człowiek w sposób świadomy i wolny podejmuje decyzje co do realizacji konkretnego czynu. Normą moralności jest dobro osoby odczytane zgodnie z prawdą bytu- akcentował, kończąc swój wykład ks. Tomko.