Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Pamięć o internowanych i więzionych

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w biskupim mieście oddano hołd bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń.

[ TEMATY ]

Świdnica

stan wojenny

bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W dniu rocznicy 13 grudnia, na murze Aresztu Śledczego odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą działaczy NSZZ Solidarność, ugrupowań niepodległościowych i innych organizacji opozycyjnych, internowanych i więzionych przez władze PRL w Areszcie Śledczym w Świdnicy, po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Mieszkańcy Świdnicy odegrali aktywną i ważną rolę w wydarzeniach lat 1981-82, co zasługuje na pamięć o ludziach i miejscach. Tablica, którą dziś odsłaniamy, a w zasadzie jej treść oddaje im skromny, ale wymowny i symboliczny hołd - mówił Wojciech Trębacz, fundator i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. O zachowaniu pamięci historycznej mówił także bp Marek Mendyk, który pobłogosławił odsłoniętą tablicę.

– Pamiętajmy o wielu złamanych życiorysach wybitnych artystów, intelektualistów, działaczy społecznych. Te wszystkie ofiary, to niepowetowana strata dla polskiej kultury, nauki i gospodarki. Często się też zapomina o niewinnych ofiarach stanu wojennego, a dzisiaj też chcemy o nich pamiętać – mówił hierarcha kropiąc tablicę wodą święconą.

Reklama

Następnie w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z represjowanymi opozycjonistami, a dr Bartłomiej Perlak poprowadził wykład pt. „Stan wojenny w Świdnicy – internowanie przeciwników systemu”.

Wieczorem w katedrze, za ofiary stanu wojennego modlił się w czasie Mszy św. bp Ignacy Dec. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze, wspominając poległych, śmiertelnie pobitych i zapomnianych zmarłych w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.


2021-12-13 17:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego

[ TEMATY ]

modlitwa

stan wojenny

Michał Grzyb, Arkadiusz Wojtaszek

Modlitwa za osoby represjonowane i ofiary stanu wojennego oraz zapalenie wieczorem w oknie symbolicznej świecy będą 13 grudnia już po raz kolejny wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach. W dzień modlitw za ofiary stanu wojennego Polacy wspominają osoby represjonowane w tamtym czasie. Uczestniczą w Mszach św., składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 36 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję