Reklama

Watykan

Watykan: kard. Turkson potwierdza informacje o złożeniu dymisji

Podczas dzisiejszej prezentacji Orędzia na 55. Światowy Dzień Pokoju prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, pochodzący z Ghany 73-letni kard. Peter Turkson powiedział dziennikarzom, że w związku z zakończeniem swej pięcioletniej kadencji złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu i oczekuje na odpowiedź papieża.

[ TEMATY ]

kard. Turkson

Kard. Turkson kieruje utworzoną w 2016 roku dykasterią, która zajmuje się takimi kwestiami jak pokój, sprawiedliwość, migracja i organizacje charytatywne. O swojej decyzji miał poinformować pracowników Dykasterii. Na początku bieżącego roku w instytucji tej dokonano audytu pod przewodnictwem kard. Blase'a Cupicha z Chicago.

Kard. Peter Kodwo Appiah Turkson urodził się 11 października 1948 roku w Wassaw Nsuta w diecezji Sekondi-Takoradi w Ghanie. Jego matka była metodystką, a ojciec katolikiem. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym św. Teresy w Amisano i Regionalnym Seminarium Duchownym św. Piotra w Pedu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Antoniego nad Hudsonem w Rensselaer, w stanie Nowy Jork, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Johna Amissaha 20 lipca 1975 roku i został włączony do prezbiterium archidiecezji Cape Coast. Ponadto, w 1980 roku uzyskał licencjat kanoniczny z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Przez rok pracował w seminarium św. Teresy na rok (1980-81), a w 1981 r. został wicerektorem Seminarium św. Piotra w 1981 r. Pracował również duszpastersko w parafii przylegającej do seminarium. W latach 1987-1992 podjął studia doktoranckie z Pisma Świętego na Papieskim Instytucie Biblijnym, ale pracę nad rozprawą przerwała mu nominacja na arcybiskupa Cape Coast w 1992 roku. W latach 1997-2005 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, a od 2003 roku był kanclerzem Kolegium Katolickiego Uniwersytetu Ghany.

Święty Jan Paweł II mianował abp. Turksona kardynałem-prezbiterem na swoim ostatnim konsystorzu w dniu 21 października 2003 roku. Jest on pierwszym ghańskim kardynałem i był jednym z kardynałów elektorów, którzy uczestniczyli w konklawe papieskim w 2005 roku, które wybrało papieża Benedykta XVI oraz w konklawe w 2013 roku, które wybrało papieża Franciszka.

Podziel się cytatem

Reklama

24 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował kard. Turksona przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W tym charakterze był realizatorem wytycznych nauczania społecznego Kościoła. Wiosną 2011 roku papież Benedykt XVI wysłał kard. Turksona, jako watykańskiego mediatora, w konflikcie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2016 roku papież Franciszek wysłał kard. Turksona jako swojego specjalnego wysłannika, aby dążył do pokoju w Sudanie Południowym.

31 sierpnia 2016 roku papież Franciszek utworzył Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, mianując Turksona jej pierwszym prefektem z dniem 1 stycznia 2017 roku.

2021-12-21 12:43

Ocena: +3 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dymisja kard. Turksona?

Wielu dziennikarzy zajmujących się kwestiami watykańskimi podaje, że prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peter Turkson złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionych obowiązków.

73-letni, pochodzący z Ghany purpurat jest uważany za kluczowego współpracownika papieża w kwestiach społecznych i jest jedynym Afrykańczykiem, który kieruje dykasterią watykańską. Franciszek nie podjął jeszcze decyzji, czy przyjmie rezygnację.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję