Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Arcybiskup Grzegorz Ryś: „Jedność nie oznacza jednolitości”

- Trzeba zadać sobie pytanie, czy Kościół, jaki tworzymy w Polsce, jest skutecznym narzędziem zjednoczenia Polaków? - zastanawiał się arcybiskup Grzegorz Ryś w Ustroniu.

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Grzegorz Ryś

jedność

MJscreen

Spotkanie z udziałem arcybiskupa.

Spotkanie z udziałem arcybiskupa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z metropolitą łódzkim odbyło się w Miejskim Domu Kultury Prażakówka z inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego, które zostało założone przez społeczność katolicką i luterańską Ustronia jako platforma działań ekumenicznych.

Jako aktywny członek ChSE często spotykam się z przedstawicielami różnych Kościołów. Wiosną br. poznałem zwierzchnika Kościoła ewangelicko-reformowanego w RP ks bp Marka Izdebskiego. To wspaniały, charyzmatyczny, pełen dobroci człowiek. Do grona przyjaciół ks. bp. Izdebskiego należy również abp Grzegorz Ryś. Wtedy skorzystałem z okazji i poprosiłem o zwrócenie się do abpa z propozycją spotkania. I udało się. Pan Bóg pobłogosławił inicjatywę – mówi Niedzieli przedstawiciel organizatorów przewodniczący rady miasta Marcin Janik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie moderował prof. dr hab. Marek Rembierz, który przybliżył sylwetkę prelegenta.

Biskup Ryś zauważył, że Kościół ma służyć przywracaniu jedności w dwóch wymiarach – wewnętrznego zjednoczenia każdego z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego.

Kościół ma cele poza sobą – jego celem jest ludzki rodzaj. Nawet nie to, żeby cały ludzki rodzaj stał się Kościołem, ale to, by dzięki Kościołowi jako narzędziu mógł doświadczyć zjednoczenia. W takiej misji chcemy widzieć siebie jako sakrament, to znaczy znak skuteczny. Trzeba zadać sobie pytanie, czy Kościół, jaki tworzymy w Polsce, jest skutecznym narzędziem zjednoczenia Polaków? Czy Kościół, którym jesteśmy jako chrześcijanie w Europie, jest skutecznym znakiem jednoczenia Europejczyków? Czy Kościół powszechny, którym tworzymy jedno wielkie ciało Chrystusa jest skutecznym znakiem jednoczenia całego rodzaju ludzkiego? – mówił prelegent, precyzując że jedność nie oznacza jednolitości. Doszedł do wniosku, że Kościół jest narzędziem jedności, kiedy sam jest pojednany i kiedy próbuje ją budować we właściwy sposób narzędziami przekazanymi przez Jezusa.

Reklama

Za papieżem Janem Pawłem II powtórzył, że pojednanie nie może być bardziej głębokie niż podział. A głębia podziału jest w człowieku. Na koniec obecni zadawali pytania.

Arcybiskup sprawował również Mszę św. w intencji wszystkich parafian w kościele św. Klemensa w Ustroniu, gdzie wygłosił kazanie.

2021-12-21 21:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w TVP: betlejemski żłóbek to zdumiewający znak

[ TEMATY ]

orędzie

abp Grzegorz Ryś

Episkopat

Do dostrzeżenia „zdumiewającego znaku, jakim jest betlejemski żłóbek” zachęcił Polaków abp Grzegorz Ryś w orędziu wyemitowanym wieczorem w 1 Programie TVP. Metropolita łódzki dziękował też wszystkim za codzienne współtworzenie Kościoła - z odpowiedzialnością, przebaczeniem, z modlitwą i pytaniami, a gdy trzeba – także upomnieniem.


Podziel się cytatem

Wielce Szanowni Państwo, Siostry i Bracia,

CZYTAJ DALEJ

USA/ Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta

2024-07-21 20:29

[ TEMATY ]

USA

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

Joe Biden poinformował w niedzielę na platformie X, że wycofuje się z kandydowania na urząd prezydenta USA. Zapowiedział wystąpienie do narodu, w którym uzasadni swoją decyzję oraz zadeklarował, iż do końca kadencji będzie wypełniał swoje obowiązki.

W niedzielę Biden opublikował na platformie X oświadczenie, w którym napisał, że Amerykanie "w ciągu ostatnich trzech i pół roku poczynili ogromne postępy jako naród".

CZYTAJ DALEJ

Czym jest religioznawstwo? Krótka historia religii

2024-07-22 16:55

[ TEMATY ]

religia

Materiał prasowy

Nauczanie religii w szkołach publicznych jest w Polsce powszechne. Skąd jednak wzięła się religia w szkołach? Jak to wygląda w innych europejskich krajach? Poznaj krótką historię religii!

Definicja religioznawstwa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję