Reklama

Kościół

Abp Skworc: Bądźmy posłańcami pokoju

Bądźmy posłańcami pokoju – życzył w Kurii Metropolitalnej abp Wiktor Skworc. Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb, władze województwa i samorządowcy. Wydarzenie miało miejsce po prawie dwuletniej przerwie związanej z pandemią.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wiktor Skworc

youtube.com/printscreen

Przedświąteczne spotkanie jest nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do podziękowania za współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Jako pierwsi głos zabrali Dorota i Jan Anderka, diecezjalna para Domowego Kościoła. – Abyśmy wszyscy potrafili przyjąć Boga do naszych serc, aby mógł zagościć w naszych rodzinach, abyśmy zapraszali go do wszystkich przestrzeni, w których żyjemy – życzyli zgromadzonym w Kurii.

Świąteczne życzenia składali m. in. wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała), wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, prezydent Katowic Marcin Krupa i wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

W związku z reżimem sanitarnym zaniechano tradycyjnego gestu łamania się opłatkiem. – Potraktujemy ten gest duchowo, jako przełamanie wszystkich nieprzyjemności, smutków, żalów. Zanieśmy dobrego ducha do swoich domów i do naszych miejsc pracy – zachęcał dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, Łukasz Pach.

Gospodarz wydarzenia abp Wiktor Skworc życzył zgromadzonym błogosławionych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. – Tajemnica bliskości Boga objawia się w Jezusie Chrystusie, który przychodzi do nas w noc Bożego Narodzenia. Doświadczamy miłości Boga i uświadamiamy sobie, że On przychodzi do nas dzisiaj przede wszystkim w Eucharystii – powiedział metropolita katowicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Mszy św. zachęcił do pełnego udziału w Mszach św. w parafiach. – Eucharystia kończy się uświadomieniem nam wszystkim, że jesteśmy posłani w pokoju. To też są moje życzenia, abyśmy czuli się i byli posłańcami pokoju – zakończył i zaprosił na kolejne spotkanie przed świętami Wielkanocnymi.

Składanie życzeń w katowickiej kurii przeplatane jest wspólnym śpiewem kolęd. W tym roku uczestnikom świątecznego spotkania towarzyszyli artyści i chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy przybili do Katowic wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem.

Podziel się cytatem

Nie zabrakło też światła betlejemskiego przekazanego przez harcerzy oraz prezentów. Uczestnicy spotkania otrzymali świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz specjalny numer „Gościa Niedzielnego” poświęcony nowemu śląskiemu błogosławionemu, ks. Janowi Franciszkowi Masze.

2021-12-22 17:45

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea Płd.: modlitewna nowenna o pokój i pojednanie

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

Korea Płd.

W Korei Południowej trwa specjalna nowenna modlitewna o pokój i pojednanie na Półwyspie Koreańskim. Zorganizował ją tamtejszy episkopat podkreślając, że trwający dialog polityczny potrzebuje modlitewnego wsparcia.

Zachodzące zmiany Koreańczycy wciąż przyjmują z pewną nieśmiałością, jakby nie dowierzając, że pojednanie między obu Koreami może stać się faktem. „Ziarno porozumienia i pokoju zostało zasiane, pierwsze mury obalono trzeba mieć nadzieję na wspólną pokojową przyszłość” – podkreśla bp Lazzaro You Heung-sik.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję