Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie opłatkowe w domu arcybiskupa łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego, Służb Mundurowych, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Wyższych Uczelni, mediów, świata biznesu, organizacji charytatywnych, a także duchowni bratnich wyznań chrześcijańskich odpowiedzieli na zaproszenie metropolity łódzkiego, który w przededniu Uroczystości Narodzenia Pańskiego zaprosił do wspólnego słuchania i pochylenia się nad Słowem Bożym oraz złożył zebranym życzenia świąteczne.

Po odczytaniu dzisiejszego fragmentu z Ewangelii św. Łukasza (Łk.1,46-56) oraz przywołaniu postaci św. Franciszka z Asyżu metropolita łódzki powiedział między innymi - Bóg mówi – nie poznasz mnie dopóki nie odwrócisz porządków, jeśli chcesz mnie poznać musisz odwrócić porządek – to, co gorzkie nazwać słodkim, to co słodkie nazwać gorzkim. Ostatecznie tym, co podpowiada odwróceniu porządku to nie jest jakaś postawa taniego nonkonformizmu, tylko to jest miłość.

Z odwróceniem porządku mamy do czynienia w tej scenie dlatego, że Bóg, który jest wszechmocny, staje się wszech zależny od człowieka, wtedy kiedy staje się – mówiąc współczesnym językiem – Embrionem w łonie Maryi. Staje się całkowicie zależnym od człowieka. Wywyższenie Maryi polega na tym, że Bóg się czyni od Niej zależnym. Bóg się czyni od Niej niższym. Ona w ten sposób rozpoznaje potęgę Jego ramienia. Choć ten Embrion w ogóle jeszcze nie ma ramion – dopiero będą się wykształcać. Cała Jego potęga jest taka, że się poddaje człowiekowi, wywyższa człowieka, przez to, że staje się niższy od człowieka, zależnym od niego. To jest cała prawda Bożego Narodzenia. Prawda, w której widzimy Boga zależnego od człowieka. – zauważył duchowny.

Reklama

Zwracając się do zebranych arcybiskup Grzegorz powiedział - bardzo wszystkim życzę, żebyśmy w tym czasie świątecznym potrafili dokonywać tego odwrócenia porządku w naszym życiu. Wszystkie porządki są ważne – porządek władzy, porządek pieniądza, porządek wiedzy – one są ważne, natomiast jest coś, co te porządki przekracza, a tym co nas wzywa do przekroczenia tych porządków jest postawa miłości. I wtedy też przekraczamy ten najważniejszy porządek, który mamy w sobie, tzn. że potrafimy się poddać innym, zwłaszcza tym, nad którymi na co dzień stoimy. Możemy pokazać swoje znaczenie przez to, że się poddaję drugiemu. Kto wie, czy nie wtedy wykraczając po za takie porządki instytucjonalne okazuje się, że zyskuje jakiś niezwykły autorytet, który się bierze z miłości. Wszystkim państwu tego życzę. – mówił łódzki pasterz.

Po złożeniu życzeń i modlitwie błogosławieństwa opłatków na stół wigilijny zgromadzeni w domu biskupim spożyli przygotowane wcześniej opłatki zachowując przy tym wszelkie obostrzenia wynikające z reżimu sanitarnego związanego z trwającą pandemią covid19.

2021-12-25 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy patron Łagiewnik

[ TEMATY ]

Łagiewniki

archidiecezja łódzka

Archiwum

13 czerwca to szczególny czas dla parafii w łódzkich Łagiewnikach. Tego dnia przypada bowiem uroczystość świętego z Padwy. Jak co roku świętowanie poprzedzone było 9-cio tygodniową nowenną (9 kolejnych wtorków przed uroczystością).

Sanktuarium św. Antoniego to szczególne miejsce, bo jedno z nielicznych w Polsce, gdzie święty franciszkanin się objawił. Sumie odpustowej przewodniczył i wygłosił homilię o. dr Rafał Kwiatkowski – magister i wykładowca historii Kościoła z sąsiadującego z sanktuarium Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów. Kaznodzieja przypomniał, że orędownictwo Świętych w niczym nie umniejsza chwały jedynemu Pośrednikowi – Jezusowi Chrystusowi, ale pomaga nam zbliżyć się do Niego. Na zakończenie Eucharystii przewodniczący liturgii zgodnie z tradycją pobłogosławił lilie oraz chleb.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję