Reklama

W Kościele

Mały wielki święty

Niedziela Ogólnopolska 50/2004

Św. Jan od Krzyża

Św. Jan od Krzyża

Dzieci „Arki Noego” pouczająco śpiewają, że „taki duży, taki mały może świętym być”. Otóż 14 grudnia oddajemy cześć św. Janowi od Krzyża, który wyróżniał się nader niskim wzrostem i wielką świętością. Ten mąż Boży, Hiszpan, Juan de Yepres, urodził się w 1542 r. w pobliżu Avila. Jego rodzice zajmowali się tkactwem. Miał zaledwie dwa lata, gdy zmarł jego ojciec. Jako 14-letni chłopiec podjął pracę w szpitalu, ale już w 1563 r. wstąpił do Karmelitów. Wkrótce po nowicjacie, jako Jan od św. Macieja, studiował teologię i filozofię. W 1567 r. przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce potem, w 1568 r., za namową św. Teresy Wielkiej, po zmianie imienia na Jan od Krzyża, rozpoczął dzieło reformy Zakonu Karmelitańskiego. Pełnił funkcje: mistrza nowicjatu, rektora kolegium, przeora w różnych domach zakonnych i wikariusza prowincjalnego. Apostolstwo łączył z intensywnym życiem modlitwy, co też zalecał osobom korzystającym z jego kierownictwa duchowego.
W maju 1572 r. przybył na wezwanie św. Teresy do Avila, gdzie wielka Reformatorka objęła rządy w dużym, liczącym 130 sióstr, jeszcze niezreformowanym klasztorze. Wspierając jako spowiednik prace świętej Reformatorki, Jan zbierał obfite doświadczenia duchowe. W następstwie działalności reformatorskich został siłą uprowadzony w nocy z 2 na 3 grudnia 1577 r. i zamknięty w karcerze klasztoru w Toledo. W oczach niezreformowanych uchodził za buntownika. W tym to odosobnieniu powstały najpiękniejsze jego poematy o charakterze mistycznym, zwłaszcza Pieśń duchowa i Noc ciemna. Po ucieczce z więzienia klasztornego, by schronić się u zreformowanych Karmelitanek, przybył do Grenady. To tam właśnie redagował swoje najważniejsze dzieła mistyczne, będące zarazem mistrzowską poezją hiszpańskiego baroku. O trwałości jego nauki i kunsztu literackiego niechaj świadczy fakt, że Ojciec Święty Jan Paweł II temu mistrzowi przypisuje swoją duchową formację: „Nauczyłem się go - pisze Karol Wojtyła - i poznałem w młodości, i zdołałem nawiązać wewnętrzny dialog z tym nauczycielem wiary, z jego językiem i myśleniem, aż do momentu kulminacyjnego, jakim było opracowanie tezy doktorskiej na temat wiary u św. Jana od Krzyża. Od tamtego czasu stał się on dla mnie przyjacielem i mistrzem, który wskazywał światło jaśniejące w ciemności, ażeby zawsze podążać ku Bogu”. O tym świetle mówi Jan od Krzyża i w ślad za nim nasz Papież: „Ono mnie prowadziło bezpieczniej niż światło południa” (Noc ciemna, strofy 3-4). Zacytujmy jeszcze słowa Jana Pawła II wygłoszone w Segowii 4 listopada 1982 r.: „Wszyscy znają (czy rzeczywiście wszyscy znamy? - br. S.R.R.) te cudowne stronice z dzieła Doktora Mistycznego o Chrystusie jako ostatecznym Słowie Ojca i całości objawienia, w owym dialogu pomiędzy Bogiem i ludźmi: «On jest całą moją mową, odpowiedzią, całym widzeniem i objawieniem. To objawienie wam wypowiedziałem, dałem i ukazałem, przez nie odpowiedziałem, dając wam Syna mego za brata, mistrza, przyjaciela i za cenę, i nagrodę» (Droga na Górę Karmel, ks. II, 22, 3). Dlatego wiara - mówi Ojciec Święty - jest miłosnym poszukiwaniem ukrytego Boga, który objawia się w Chrystusie, w Umiłowanym (por. Pieśń duchowa, 1, 1-3). Tym niemniej Doktor Wiary nie zapomina podkreślać, że Chrystusa odnajdujemy w Kościele, Oblubienicy i Matce”.
Pod wpływem św. Teresy z Avila Jan od Krzyża stał się pierwszym zakonnikiem zreformowanego Karmelu. Oddawszy się, poczynając od 1568 r., dziełu tej reformy, wycierpiał wiele trudów i przeciwności. Zmarł 14 grudnia 1591 r. w Ubeda. Badacze życia i działalności św. Jana od Krzyża stwierdzają zdecydowanie, że pisarstwo było u niego zajęciem niemal marginesowym. W skali wartości, jakie cenił i głosił, ważniejsze od apostolstwa pióra były: życie modlitwy, praca - również ręczna, nauczanie i kierownictwo duchowe. Nie pisał z rozkazu jak Teresa z Avila czy Teresa z Lisieux, lecz za namową podziwiających go osób, które dostrzegały, że jego doktryna jest cennym apostolstwem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Adwent zachęca do spojrzenia na sprawy Polski z perspektywy wiary

2021-11-27 10:48

[ TEMATY ]

adwent

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Adwentowe otwarcie na przychodzącego Zbawiciela zachęca nas do spojrzenia na nasze problemy, ale także na sprawy Polski i świata, z perspektywy wiary w Boga. Jestem głęboko przekonany, że obronę naszej granicy możemy połączyć z ewangeliczną wrażliwością na cierpienie bliźnich – napisał w liście na Adwent abp Stanisław Gądecki. List metropolity poznańskiego zostanie odczytany w kościołach archidiecezji w niedzielę 28 listopada.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że choć tegoroczny Adwent naznaczony jest trwającą pandemią oraz konfliktem na granicy z Białorusią, nie możemy o nim zapomnieć. „Przed nami adwentowe Msze święte roratnie, rekolekcje, spotkanie z Bożym Słowem, adwentowa spowiedź, a także różne dzieła miłosierdzia. Nie «prześpijmy» więc tego Adwentu. Pan jest blisko i chce nas umacniać i przemieniać swoją obecnością” – czytamy w liście abp. Gądeckiego.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: abp Aupetit – nie złożyłem rezygnacji, lecz oddałem się do dyspozycji Ojca Świętego

2021-11-26 20:17

[ TEMATY ]

arcybiskup

Paryż

oskarżenie

Vatican News/AFP

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit

Nie złożyłem rezygnacji, lecz decyzję przekazałem Ojcu Świętemu, który powierzył mi posługę – stwierdził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit komentując doniesienia dziennika Le Figaro dla redakcji katolickiego dziennika La Croix. Zaznaczył, że decyzję tę podjął w trosce o jedność swej diecezji.

Jednocześnie arcybiskup Paryża w wypowiedzi dla diecezjalnego radia Notre Dame wyznał, że sam przeżył szok czytając te informacje w dzienniku Le Point i postawił sobie pytanie, czy istotnie tak wiele osób życzy sobie jego odejścia. Dodał, że pociechę znalazł w modlitwie, a także dzięki wsparciu wielu księży z Paryża, seminarzystów, wiernych przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

#Adwentowy Gambit - odc. 1 - Ciemność

2021-11-28 05:00

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na  godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowy Gambit - odcinek 1 - Ciemność

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję