Reklama

W Kościele

Mały wielki święty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci „Arki Noego” pouczająco śpiewają, że „taki duży, taki mały może świętym być”. Otóż 14 grudnia oddajemy cześć św. Janowi od Krzyża, który wyróżniał się nader niskim wzrostem i wielką świętością. Ten mąż Boży, Hiszpan, Juan de Yepres, urodził się w 1542 r. w pobliżu Avila. Jego rodzice zajmowali się tkactwem. Miał zaledwie dwa lata, gdy zmarł jego ojciec. Jako 14-letni chłopiec podjął pracę w szpitalu, ale już w 1563 r. wstąpił do Karmelitów. Wkrótce po nowicjacie, jako Jan od św. Macieja, studiował teologię i filozofię. W 1567 r. przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce potem, w 1568 r., za namową św. Teresy Wielkiej, po zmianie imienia na Jan od Krzyża, rozpoczął dzieło reformy Zakonu Karmelitańskiego. Pełnił funkcje: mistrza nowicjatu, rektora kolegium, przeora w różnych domach zakonnych i wikariusza prowincjalnego. Apostolstwo łączył z intensywnym życiem modlitwy, co też zalecał osobom korzystającym z jego kierownictwa duchowego.
W maju 1572 r. przybył na wezwanie św. Teresy do Avila, gdzie wielka Reformatorka objęła rządy w dużym, liczącym 130 sióstr, jeszcze niezreformowanym klasztorze. Wspierając jako spowiednik prace świętej Reformatorki, Jan zbierał obfite doświadczenia duchowe. W następstwie działalności reformatorskich został siłą uprowadzony w nocy z 2 na 3 grudnia 1577 r. i zamknięty w karcerze klasztoru w Toledo. W oczach niezreformowanych uchodził za buntownika. W tym to odosobnieniu powstały najpiękniejsze jego poematy o charakterze mistycznym, zwłaszcza Pieśń duchowa i Noc ciemna. Po ucieczce z więzienia klasztornego, by schronić się u zreformowanych Karmelitanek, przybył do Grenady. To tam właśnie redagował swoje najważniejsze dzieła mistyczne, będące zarazem mistrzowską poezją hiszpańskiego baroku. O trwałości jego nauki i kunsztu literackiego niechaj świadczy fakt, że Ojciec Święty Jan Paweł II temu mistrzowi przypisuje swoją duchową formację: „Nauczyłem się go - pisze Karol Wojtyła - i poznałem w młodości, i zdołałem nawiązać wewnętrzny dialog z tym nauczycielem wiary, z jego językiem i myśleniem, aż do momentu kulminacyjnego, jakim było opracowanie tezy doktorskiej na temat wiary u św. Jana od Krzyża. Od tamtego czasu stał się on dla mnie przyjacielem i mistrzem, który wskazywał światło jaśniejące w ciemności, ażeby zawsze podążać ku Bogu”. O tym świetle mówi Jan od Krzyża i w ślad za nim nasz Papież: „Ono mnie prowadziło bezpieczniej niż światło południa” (Noc ciemna, strofy 3-4). Zacytujmy jeszcze słowa Jana Pawła II wygłoszone w Segowii 4 listopada 1982 r.: „Wszyscy znają (czy rzeczywiście wszyscy znamy? - br. S.R.R.) te cudowne stronice z dzieła Doktora Mistycznego o Chrystusie jako ostatecznym Słowie Ojca i całości objawienia, w owym dialogu pomiędzy Bogiem i ludźmi: «On jest całą moją mową, odpowiedzią, całym widzeniem i objawieniem. To objawienie wam wypowiedziałem, dałem i ukazałem, przez nie odpowiedziałem, dając wam Syna mego za brata, mistrza, przyjaciela i za cenę, i nagrodę» (Droga na Górę Karmel, ks. II, 22, 3). Dlatego wiara - mówi Ojciec Święty - jest miłosnym poszukiwaniem ukrytego Boga, który objawia się w Chrystusie, w Umiłowanym (por. Pieśń duchowa, 1, 1-3). Tym niemniej Doktor Wiary nie zapomina podkreślać, że Chrystusa odnajdujemy w Kościele, Oblubienicy i Matce”.
Pod wpływem św. Teresy z Avila Jan od Krzyża stał się pierwszym zakonnikiem zreformowanego Karmelu. Oddawszy się, poczynając od 1568 r., dziełu tej reformy, wycierpiał wiele trudów i przeciwności. Zmarł 14 grudnia 1591 r. w Ubeda. Badacze życia i działalności św. Jana od Krzyża stwierdzają zdecydowanie, że pisarstwo było u niego zajęciem niemal marginesowym. W skali wartości, jakie cenił i głosił, ważniejsze od apostolstwa pióra były: życie modlitwy, praca - również ręczna, nauczanie i kierownictwo duchowe. Nie pisał z rozkazu jak Teresa z Avila czy Teresa z Lisieux, lecz za namową podziwiających go osób, które dostrzegały, że jego doktryna jest cennym apostolstwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 000 ministrantów pielgrzymuje do papieża

2024-07-15 11:02

[ TEMATY ]

ministranci

papież Franciszek

LSO

Karol Porwich/Niedziela

50 000 młodych katolików z 20 krajów świata uda się pod koniec lipca do Rzymu na 13. Międzynarodową Pielgrzymkę Ministrantów. Punktem kulminacyjnym będzie audiencja u papieża Franciszka na Placu św. Piotra. Według Katolickiej Organizacji Młodzieży, tylko z Austrii zarejestrowało się ponad 3200 ministrantów i osób towarzyszących ze wszystkich diecezji. W dniach 28 lipca - 3 sierpnia do Rzymu wraz z dziećmi i młodzieżą udadzą się także biskupi.

- Zainteresowanie pielgrzymką do Rzymu pod hasłem "Z Tobą" (Iz 41, 10) jest ogromne i pokazuje wielki entuzjazm i znaczenie posługi w austriackich parafiach, powiedziała przewodnicząca chóru młodzieżowego Veronika Schippani-Stockinger austriackiej agencji katolickiej Kathpress. Ministranci udadzą się do Wiecznego Miasta autokarami z różnych diecezji, a największa grupa 1300 liturgicznej służby ołtarza i osób towarzyszących przyjedzie z Górnej Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane są szczegóły pogrzebu

2024-07-09 11:07

[ TEMATY ]

śmierć

Parafia NSPJ we Florynce

Diecezja tarnowska informuje, że zmarł śp. ks. mgr lic. Mariusz Kmak – notariusz i kierownik kancelarii Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

7 lipca 2024 roku, w wieku 37 lat życia, w 11 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. mgr lic. Mariusz Kmak – notariusz i kierownik kancelarii Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce w środę (10 lipca) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zawitała do Częstochowy

2024-07-15 14:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Zwiastowanie

Karol Porwich/Niedziela

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję