Reklama

Niedziela Częstochowska

Dobroć nie tylko na święta

Spotkanie wigilijne dla kilkuset osób ubogich, samotnych i bezdomnych odbyło się w formie cateringu w Częstochowie. Zorganizowała je archidiecezjalna Caritas. 

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Wigilia Caritas

Karol Porwich/Niedziela

– Nadziei życzę tym wszystkim, którzy dzisiaj tutaj są zgromadzeni przed kuchnią św. Józefa, która będzie owocować przez cały rok, a nie tylko od święta. To, co mówił kiedyś Roman Brandstaetter, aby nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem dni powszednich. Dlatego składam życzenia odnowionej nadziei, którą możemy pokładać tylko w Bogu. Mamy swoją pośredniczkę też niezawodną, jaką jest Maryja. Ufajmy, że Jej wstawiennictwo wyprosi nam potrzebne drogi do siebie nawzajem i lepszego, Bożego świata – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia podczas spotkania wigilijnego dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych, zorganizowanego w Częstochowie przez archidiecezjalną Caritas.

Spotkanie odbyło się na placu obok kuchni św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Były również wydawane paczki żywnościowe i potrawy wigilijne na wynos. Rozpoczęła je modlitwa i błogosławieństwo abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski zachęcił zgromadzonych, aby w chwilach smutku i samotności wołali: Jezu, ufam Tobie, a „zobaczycie, że będzie inaczej” – zapewnił. Modlił się także za zmarłych: abp. Stanisława Nowaka, który przez 27 lat w różny sposób organizował tego typu spotkania, i ks. Stanisława Iłczyka, byłego dyrektora archidiecezjalnej Caritas.

Karol Porwich/Niedziela

Zebranych, zachowujących zasady reżimu sanitarnego, powitał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ojciec naszej archidiecezji jest zawsze z nami – podkreślił. Przypomniał, że 22 grudnia odbyła się wigilia w Domu Pomocy Społecznej Domus Misericordiae z udziałem abp. Wacława Depo.

Na wigilijnej wieczerzy spotkali się podopieczni Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz współpracujących z nią organizacji: Fundacji św. Barnaby, Fundacji Chrześcijańskiej Adullam, Fundacji „Ufam Tobie”, organizacji pozarządowych i pomocowych, władz miasta i gminy. Ofiarodawcy to m.in. ludzie dobrej woli z parafii archidiecezji, którzy włączyli się w zbiórkę żywości, Caritas Polska, Urząd Miasta Częstochowy, gmina i miasto Częstochowa, magazyny rezerw materiałowych rządu, Selgros i Servire.

Reklama

W organizację spotkania zaangażowali się wolontariusze Caritas. Niektórzy z nich od lat pomagają osobom potrzebującym. Robią to – jak podkreślali – ponieważ chcą pomagać, szczególnie teraz chcą, by drugi człowiek w tym świątecznym czasie mógł doświadczyć miłości i dobroci. – Chcę pomagać, aby innym osobom było dobrze, a nie tylko patrzeć na siebie, na punkty do liceum, ale żeby inni mieli dobre życie i nie byli samotni – powiedziała „Niedzieli” Paulina, wolontariuszka ze Szkoły Podstawowej 48 w Częstochowie, z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej koleżanka Julia dodała: – Lubię pomagać, to cudowne uczucie. To mnie uszczęśliwia. – To nie pierwsza wigilia dla bezdomnych, ale jedna z ulubionych akcji, ponieważ mam bezpośredni kontakt z ludźmi, którym pomagam. Jesteśmy tutaj, aby służyć, a nie jeść – opowiadała Karolina z Częstochowy, studentka Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Razem z nią posiłki rozdawała jej siostra Maja.

Beata Pieczykura

– Ta wieczerza w przeddzień Wigilii miała dla mnie duże znaczenie. To pięknie spotkanie odbywało się w klimacie radości, miłości i dobroci – powiedział jeden z uczestników i z paczką na święta powrócił do swojej codzienności. Może z iskierką nadziei w sercu...

Beata Pieczykura/Niedziela

2021-12-23 18:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Częstochowie: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościołów

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Kuria Metropolitalna

B.M. Sztajner/Niedziela

Procesja Bożego Ciała wokół bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, 11 czerwca 2020 r.

Procesja Bożego Ciała wokół bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, 11 czerwca 2020 r.

„Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego” – wskazuje w imieniu abp. Wacława Depo ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

Duchowny poleca, aby ołtarze urządzać na placu kościelnym, „jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję