Reklama

Niedziela Częstochowska

Dobroć nie tylko na święta

Spotkanie wigilijne dla kilkuset osób ubogich, samotnych i bezdomnych odbyło się w formie cateringu w Częstochowie. Zorganizowała je archidiecezjalna Caritas. 

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Wigilia Caritas

Karol Porwich/Niedziela

– Nadziei życzę tym wszystkim, którzy dzisiaj tutaj są zgromadzeni przed kuchnią św. Józefa, która będzie owocować przez cały rok, a nie tylko od święta. To, co mówił kiedyś Roman Brandstaetter, aby nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem dni powszednich. Dlatego składam życzenia odnowionej nadziei, którą możemy pokładać tylko w Bogu. Mamy swoją pośredniczkę też niezawodną, jaką jest Maryja. Ufajmy, że Jej wstawiennictwo wyprosi nam potrzebne drogi do siebie nawzajem i lepszego, Bożego świata – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia podczas spotkania wigilijnego dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych, zorganizowanego w Częstochowie przez archidiecezjalną Caritas.

Spotkanie odbyło się na placu obok kuchni św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Były również wydawane paczki żywnościowe i potrawy wigilijne na wynos. Rozpoczęła je modlitwa i błogosławieństwo abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski zachęcił zgromadzonych, aby w chwilach smutku i samotności wołali: Jezu, ufam Tobie, a „zobaczycie, że będzie inaczej” – zapewnił. Modlił się także za zmarłych: abp. Stanisława Nowaka, który przez 27 lat w różny sposób organizował tego typu spotkania, i ks. Stanisława Iłczyka, byłego dyrektora archidiecezjalnej Caritas.

Karol Porwich/Niedziela

Zebranych, zachowujących zasady reżimu sanitarnego, powitał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ojciec naszej archidiecezji jest zawsze z nami – podkreślił. Przypomniał, że 22 grudnia odbyła się wigilia w Domu Pomocy Społecznej Domus Misericordiae z udziałem abp. Wacława Depo.

Na wigilijnej wieczerzy spotkali się podopieczni Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz współpracujących z nią organizacji: Fundacji św. Barnaby, Fundacji Chrześcijańskiej Adullam, Fundacji „Ufam Tobie”, organizacji pozarządowych i pomocowych, władz miasta i gminy. Ofiarodawcy to m.in. ludzie dobrej woli z parafii archidiecezji, którzy włączyli się w zbiórkę żywości, Caritas Polska, Urząd Miasta Częstochowy, gmina i miasto Częstochowa, magazyny rezerw materiałowych rządu, Selgros i Servire.

Reklama

W organizację spotkania zaangażowali się wolontariusze Caritas. Niektórzy z nich od lat pomagają osobom potrzebującym. Robią to – jak podkreślali – ponieważ chcą pomagać, szczególnie teraz chcą, by drugi człowiek w tym świątecznym czasie mógł doświadczyć miłości i dobroci. – Chcę pomagać, aby innym osobom było dobrze, a nie tylko patrzeć na siebie, na punkty do liceum, ale żeby inni mieli dobre życie i nie byli samotni – powiedziała „Niedzieli” Paulina, wolontariuszka ze Szkoły Podstawowej 48 w Częstochowie, z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej koleżanka Julia dodała: – Lubię pomagać, to cudowne uczucie. To mnie uszczęśliwia. – To nie pierwsza wigilia dla bezdomnych, ale jedna z ulubionych akcji, ponieważ mam bezpośredni kontakt z ludźmi, którym pomagam. Jesteśmy tutaj, aby służyć, a nie jeść – opowiadała Karolina z Częstochowy, studentka Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Razem z nią posiłki rozdawała jej siostra Maja.

Beata Pieczykura

– Ta wieczerza w przeddzień Wigilii miała dla mnie duże znaczenie. To pięknie spotkanie odbywało się w klimacie radości, miłości i dobroci – powiedział jeden z uczestników i z paczką na święta powrócił do swojej codzienności. Może z iskierką nadziei w sercu...

Beata Pieczykura/Niedziela

2021-12-23 18:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję