Reklama

Wiadomości

Żołnierskie święta na granicy: po służbie z opłatkiem, choinką i kolacją wigilijną

Żołnierze 16. Dywizji, którzy służą na granicy z Białorusią Boże Narodzenie spędzą na posterunkach obserwacyjnych, ale będą mieli też możliwość świętować - choć z dala od rodzin, ale z tradycyjną choinką, opłatkiem i kolacją wigilijną; chętni będą mogli też pójść na Pasterkę.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wigilia

PAP/Wojtek Jargiło

O świątecznych planach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej powiedział PAP jej rzecznik prasowy mjr Marek Nabzdyjak. W województwie podlaskim na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Dywizji, wspierają ich żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej.

Jak podkreślił mjr Nabzdyjak, najbliższe święta nie będą pierwszymi, jakie żołnierze spędzą na służbie. "Wielokrotnie, w ramach udziału w misjach zagranicznych, spędzanie świąt z dala od domu dotykało naszych żołnierzy. Więc i tym razem żołnierze spędzą ten czas wykonując swoje zadania w ramach ochrony polskich granic" - powiedział.

Pomimo służby, żołnierze w bazach na granicy będą obchodzić święta. "Odbędą się symboliczne spotkania wigilijne z udziałem dowódców i kapelanów wojskowych" - zapowiedział rzecznik. Jak wyjaśnił, w tych spotkaniach "w ramach czasu wolnego" będą mogli uczestnicy ci żołnierze, którzy akurat nie pełnią służby na przygranicznych posterunkach obserwacyjnych. Spotka się z nimi dowódca 16 Dywizji, gen. Krzysztof Radomski.

Pełna obsada żołnierzy na granicy w trakcie świąt zostanie utrzymana. "Nie planujemy zmian, bo sytuacja na granicy jest cały czas niestabilna, więc na służbie pozostaną żołnierze w tej samej sile co obecnie. Ale cały czas żołnierze są rotowani. Zaplanowaliśmy to w ten sposób, żeby ci żołnierze, którzy będą pełnić służbę w okresie świąt Bożego Narodzenia, mogli spędzić z najbliższymi okres Sylwestra i Nowego Roku" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Według rzecznika, w stołówkach i świetlicach zorganizowanych w bazach wojskowych zostaną zorganizowane świąteczne spotkania. "Nie zabraknie potraw świątecznych. Nasi wojskowi kucharze przygotują potrawy wigilijne oparte o produkty, pobrane z wojskowych oddziałów gospodarczych" - dodał.

Także wystrój tych miejsc ma być świąteczny. "Nie zabraknie symbolicznej choinki i opłatka, który zawsze towarzyszy żołnierzom podczas świąt. Bedzie składanie życzeń po poświęceniu potraw przez kapelanów" - zapowiada mjr Nabzdyjak. "Żołnierze będą mogli też uczestniczyć w pasterkach w kościołach, które znajdują się w pobliżu ich miejsc stacjonowania. Jeśli będą chcieli, to będą mieli możliwość spędzić ten czas w duchu religijnym" - dodał. (PAP)

2021-12-24 08:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Bożego Narodzenia: znaczenie i obyczaje

[ TEMATY ]

wigilia

Radek Mokrzycki

Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wieczerza wigilijna jest niewątpliwie echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.

Gdy w drugiej połowie IV w. Synod w Laodycei zabronił biesiadowania w świątyniach, zwyczaj ten przeniósł się do domów wiernych. W Polsce Wigilię zaczęto obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa, choć na dobre przyjęła się dopiero w XVIII w.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce VIII Dzień Patrioty

2022-11-28 09:43

[ TEMATY ]

patriotyzm

Materiał prasowy

3 grudnia odbędzie się VIII Dzień Patrioty! Arcyciekawe spotkanie m.in. z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Antonim Macierewiczem, Wojciechem Polakiem czy Jakubem Maciejewskim.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczeka się już swojej ósmej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję