Reklama

Europa

Kontrowersyjne dekoracje świąteczne w europejskich miastach: odwrócone krzyże, jednorożce...

Tegoroczne dekoracje świąteczne w wielu w europejskich miastach nie zawsze oddają ducha świąt Bożego Narodzenia. Szopka z narządami płciowymi, odwrócone krzyże, wielki jednorożec - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób umieszczonych w przestrzeni publicznej, o których piszą światowe agencje.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Twitter/AugustKuentzman

W Hiszpanii przed świętami Bożego Narodzenia nie ustawały protesty katolickich organizacji w sprawie obrażania uczuć religijnych dekoracjami, które wyśmiewają symbole wiary. Jeden z konfliktów toczy się pomiędzy Hiszpańską Fundacją Chrześcijańskich Prawników, a właścicielami cukierni w centrum Sewilli, którzy umieścili w witrynie szopkę z postaciami w kształcie narządów płciowych.

Z kolei w centrum Grenady ozdoby świetlne przedstawiają odwrócone krzyże, co zostało uznane przez wielu katolików za satanistyczną symbolikę.

We Francji, w miastach rządzonych przez lewicę i ekologów choinki są zastępowane przez sztuczne drzewka lub rzeźby ze szkła i tworzyw sztucznych. W przestrzeni publicznej z uwagi na dążenie do zachowania laickości nie można zbudować żłóbka ani postawić figur Jezusa czy Matki Boskiej. W zakładach pracy, szkołach, urzędach, mediach czy sklepach Francuzi nie życzą sobie wesołych świąt Bożego Narodzenia, ale "dobrych, wesołych świąt końca roku".

Podziel się cytatem

Reklama

W szwedzkim Malmoe kontrowersje wzbudziła świąteczna dekoracja w postaci szaro-niebieskiego sześciometrowego jednorożca. Rzeźba jako symbol ruchu LGBT po raz pierwszy została odsłonięta latem w czasie festiwalu Pride. Wówczas figura miała kolory tęczy. W ulicznej sondzie telewizji SVT mieszkańcy uznali postać zimowego jednorożca za "kiczowatą". Krytykowany jest też jego koszt - 1,2 mln koron (120 tys. euro).

W Finlandii na placach nie są stawiane jednorożce, ale za to przerażający stary dziad ubrany w brudne łachmany. To Joulupukki, który jest bardziej tradycyjną postacią związaną z okresem bożonarodzeniowym niż znana dziś powszechnie postać św. Mikołaja z Rovaniemi. Siwy dziad czy kozioł pozostaje aktualnym elementem dekoracyjnym, np. w formie filcowych figurek czy słomianych ozdób choinkowych.

Berlin promuje zaś reprezentacyjną ulicę Kurfuerstendamm jako "najdłuższą w Europie iluminację uliczną na Boże Narodzenie" - 140 tys. lampek oświetla czterokilometrowy trakt. Dekoracje mają neutralny charakter: dominują gwiazdki, dziadki do orzechów, bałwanki, jelonki, choinki, paczki "z prezentami", bombki.

We Włoszech telewizja RAI w popularnym programie piętnuje natomiast świetlne dekoracje w miastach, które są po prostu nieprzemyślane, nieestetyczne, a czasem mają nawet seksualne konotacje.

Podziel się cytatem

Zupełnie inny problem mają Bułgarzy. Według mieszkańców Sofii, jest ona najsmutniejszym europejskim miastem. Zdaniem Bułgarów jedyna udekorowana choinka w centrum wygląda mizernie, a na ulicach brakuje świateł i girland. Czasem dekoracje można wypatrzeć w witrynach sklepów. Są to symbole noworoczne lub gwiazdki, renifery czy Mikołaje kojarzone z bardziej konsumpcyjną niż religijną stroną Bożego Narodzenia.(PAP)

2021-12-24 13:09

Ocena: +7 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje Wigilie

O przeżywaniu Wigilii i spędzaniu świąt Bożego Narodzenia – z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Ks. Zbigniew Suchy: Księże Arcybiskupie, jest takie powiedzenie: „święta, święta i… po świętach”. Jednakowoż są takie święta, które w sposób szczególny wpisują się w pamięć i serce człowieka. O takich świętach chcielibyśmy porozmawiać, patrząc w perspektywie przeszłości, także i teraźniejszości. Jakie były najbardziej zapamiętane dla Księdza Arcybiskupa święta wigilijne?

Abp Józef Michalik: Mówiąc szczerze to najbardziej upamiętniły mi się wigilijne przygotowania i spotkania. Przygotowania, które obejmowały pewien rytm. Kilka dni wcześniej rozpoczynało się porządkowanie, sprzątanie, prace, które podejmowali wszyscy, także dzieci, i ja miałem wyznaczone zadania do wykonania. Matka piekła ciasta. Wszędzie roznosiły się zapachy, rozróżniało się zapach jednego ciasta od drugiego, inny zapach makowca, który był na Boże Narodzenie, ale nie było go na Wielkanoc, kiedy była pieczona tradycyjna babka. Inny był zapach chleba, inny był zapach mięsa. Pojawiały się inne zapachy, przypisane tradycyjnie do tych świąt, jak chociażby wyjątkowy zapach ryb. Te tradycje były wpisane w jakiś sposób w tę obrzędowość, a cała obrzędowość, cała tradycja, chociaż pozornie świecka, ludzka, pozornie smakowa, jednak wyrastała z powiązań z wiarą. Na przykład, kiedy na Wigilię przygotowywało się sianko, które trzeba było podłożyć pod obrus, gdzie były też jakieś drobne prezenty, bo główne były pod choinką, wtedy było natychmiastowe odniesienie do żłóbka, gdzie Pan Jezus się urodził. Wkładało się figurkę Dzieciątka do żłóbka. Księża i katecheci przygotowywali żłóbek w kościele. Na ostatnich Roratach dzieci przynosiły pasemka sianka, które zbierały jako dobre uczynki, bo Pana Jezusa w żłóbku w kościele nie można było położyć na zwykłym sianku, to musiało być sianko dzieci składających ofiarę z dobrych uczynków, drobnych umartwień składanych z miłości do Pana Jezusa przychodzącego na świat, to poszerzało przeżycie wiary, że Pan Jezus przychodzi do mnie, do każdego z nas. Na takich zwyczajnych wydarzeniach uczyliśmy się tych wielkich tajemnic wiary.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję