Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych

– Bóg przychodzi po to, żeby zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny – powiedział w uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Witając uczestników liturgii, o. Samuel Pacholski podkreślił, że nadejście Jezusa Chrystusa „oznacza dla nas wszystkich triumf dobra i mocy Bożej nad każdym złem”. – Przychodzi w postaci bezbronnego dziecka, aby każdy człowiek, nawet najbardziej bezbronny, doświadczający przemocy, zła i niesprawiedliwości, nigdy nie czuł się w tym trudnym doświadczeniu osamotniony – zaznaczył przeor Jasnej Góry.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Wskazał, że „Chrystus przychodzi po to, abyśmy lepiej zrozumieli sami siebie”. – Bez Niego nie potrafimy tego uczynić – wyjaśnił. Dodał, że „Jego Wcielenie jest odnowieniem naszej natury, jest powrotem do jej pierwotnego piękna”. Zachęcił, aby nasza modlitewna postawa wyraziła „głęboką wdzięczność i radość, aby Bóg przyszedł ze swoimi darami także dzisiaj do nas i umocnił nas w naszym chrześcijańskim powołaniu”.

– Już sam fakt naszego zjednoczenia na modlitwie w imię Jezusa, które tłumaczy się: „Bóg zbawia”, stawia nas we właściwej relacji i w obliczu prawdy o nas samych – kim jesteśmy wobec Boga i siebie nawzajem – zauważył w homilii abp Depo. Przypomniał, że Bóg jest źródłem życia „i nie ma niczego, co byłoby poza Bogiem”, a przez Chrystusa „otrzymaliśmy łaskę i prawdę nowego życia”.

– Jezus Chrystus jest dowodem, że Bóg wysłuchał ludzkiego wołania, które powtarzaliśmy w okresie Adwentu: „Niebiosa, spuśćcie rosę z góry! Sprawiedliwego wylejcie chmury! Wstrzymaj, o Boże, swoje zagniewanie i grzechów naszych zapomnij już, Panie!” – kontynuował metropolita częstochowski.

– Odpowiedź, jaką Bóg dał, już nie tylko przez proroków i na różne sposoby, jak zaznaczył autor Listu do Hebrajczyków, kiedy dał nam Syna, przekroczyła nasze oczekiwania, stając się solidarnością Bożej i ludzkiej natury dla naszego odkupienia – przyznał. Podkreślił, że tej tajemnicy nie pojmie rozum ludzki, dlatego trzeba przed nią przyklęknąć. – Tylko Bóg, który jest wspólnotą miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, mógł wybrać taką drogę zbawienia – powiedział abp Depo.

Reklama

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim metropolita częstochowski przypomniał: „Bóg jest wierny i dotrzymuje obietnicy danej w raju wobec pierwszych rodziców. Przychodzi na ziemię Jego Syn i przywraca utracony porządek stworzenia w nas, stworzonych na obraz i podobieństwo Boże. Dostrzegamy więc oczyma wiary, że nie zawiódł nadziei Adama i Ewy, i całej ludzkości. Nie zawiedzie i naszej”.

– Bóg oczekuje naszej osobistej odpowiedzi na Jego miłość objawioną w Synu – podkreślił metropolita częstochowski. Wskazał, że Bóg przychodzi po to, żeby „zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny”.

Karol Porwich/Niedziela

– Bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych. Chrystus przyszedł na świat także po to, aby ukazać prawdziwą miarę człowieczeństwa, by przypomnieć nam powołanie do godności dzieci Boga i do stawania się do Boga podobnym przez nasze słowa i czyny płynące z wiary i wzajemnej miłości – tłumaczył abp Depo.

Zaznaczył, że największym skarbem dla żony jest mąż, dla męża – żona, dla ich obojga – dzieci, a dla narodu i Kościoła – rodzina. – Ta prawda pozwoli nam przeciwstawić się wszelkim atakom na rodzinę, na sakramentalne małżeństwo, na Bożego ducha w narodzie polskim – ocenił.

Metropolita częstochowski życzył wiernym „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim na wzór Maryi i Józefa w tym nowym, nieznanym nam roku 2022”.

Podczas Mszy św. śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. s. Marii Bujalskiej, który po zakończeniu liturgii dał koncert kolęd.

2021-12-25 12:52

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra włączona w obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin

[ TEMATY ]

Jasna Góra

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Jasna Góra została włączona w obchody Światowego Spotkania Rodzin i Roku Rodziny „Amoris laetita” na szczeblu diecezjalnym. W archidiecezji częstochowskiej w najbliższą niedzielę Msza św. w intencji rodzin sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po niej odbędzie się zawierzenie rodzin i modlitwa w czasie Apelu Jasnogórskiego.

- Była wielka prośba z Watykanu, żeby zakończyć inicjatywę zawierzeniem rodzin w ważnym dla wiernych sanktuarium. Dla nas jest nim Jasna Góra, jesteśmy u naszej Matki, dlatego abp Depo zawierzy tutaj w niedzielę wszystkie nasze rodziny - wyjaśnił ks. Robert Grohs, kierownik diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję