Reklama

Kościół

Kard. Nycz w “Gościu Wiadomości”: “Bóg chce wejść w nasze sprawy: problemy pandemii i na granicy”

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia kard. Kazimierz Nycz w programie na żywo na antenie TVP przypomniał, że przesłanie świąt Bożego Narodzenia jest przesłaniem miłości Boga i miłości do bliźnich.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

PAP

Rodzinny charakter tych świąt bierze swój początek w Betlejem, w Rodzinie Nazaretańskiej, – ale jak zaznaczył – trzeba wracać do realnej dramaturgii Wcielenia. “Bóg wchodzi w ludzkie sprawy, staje się człowiekiem, jest blisko nas. Świąt nie można sytuować obok problemów” – mówił odpowiadając na pytania red. Danuty Holeckiej.

Kard. Nycz podkreślił, że “dziś Bóg chce wejść w nasze sprawy: problemy pandemii, granicy polsko-białoruskiej, problemy niebezpieczeństwa wojny, problemy nierówności świata”. – Ludzie nie potrafią dzielić się dobrobytem i bogactwem więc ci, którzy mają mniej, szukają lepszych warunków i mają do tego prawo – mówił.

Podziel się cytatem

Zdaniem metropolity warszawskiego, “potrzebny jest nam spokój w relacjach, zarówno tych bliskich, domowych – jak i w relacjach społecznych, krajowych”. – Kontekst tegorocznych świąt pokazuje też, że pokój między narodami, także bywa zagrożony – zauważył.

Reklama

– Mimo że konteksty są trudne – życzę spokoju i pokoju, bez podnoszenia głosu, byśmy podejmowali wszystkie tematy ważne, czasem trudne, ale umieli to czynić na poziomie, jaki przystoi chrześcijanom – życzył widzom kard. Nycz.

“Gość Wiadomości” odniósł się także do trwającej wciąż pandemii Covid-19 i związanych z nią ograniczeń także w czasie świętowania Bożego Narodzenia. – Obyśmy tylko wszyscy troszczyli się o zdrowie i życie innych, żebyśmy robili wszystko, co do nas należy, żeby nikogo nie zarazić a równocześnie w duchu piątego przykazania “nie zabijaj” troszczyć się o swoje zdrowie – apelował. Stwierdził też, że “lekkomyślne narażanie siebie jest problemem”.

Odpowiadając na pytania dotyczące komercjalizacji świąt i usuwania symboliki bożonarodzeniowej z przestrzeni publicznej metropolita warszawski powiedział, że “dla chrześcijan to zawsze będą święta Bożego Narodzenia, nawet jeśli są próby, nieraz nachalne, uczynienia z niego święta świąteczno-zimowego handlu”. “Trwajmy przy tym, co nam dyktuje nasza wiara chrześcijańska” – zachęcał.

Kard. Nycz zwrócił też uwagę, że “to od nas zależy jak będzie przeżywane Boże Narodzenie w naszych domach, jak wyrażane w dekoracjach czy zwyczajach rodzinnych, i na ile będziemy dotykać istoty tych świąt”.

Jego zdaniem “łatwo zlaicyzować sentymentalne zwyczaje i choinkę jeżeli są one oderwane od tego, co się wydarzyło w Betlejem, w tajemnicy Wcielenia”. – Taką drogę wybrał Bóg, by ukazać nieskończoną miłość do człowieka. Szukanie u źródła jest najlepszym sposobem mądrej obrony zwyczajów i tradycji świątecznych, żeby były w nas samych umocnione w tym, co wyznajemy wiarą – przekonywał.

Kard. Nycz zwrócił też uwagę, iż “żyjemy w świecie, Europie, Polsce też – coraz bardziej pluralistycznej, wśród ludzi różnych poglądów, różnych religii a nie umiemy się nawzajem szanować”. – Szanujmy każdy swoją tożsamość i nie wstydźmy się jej, ale umiejmy też szanować przekonania innych . Nauczmy się wreszcie żyć w świecie, który jest i będzie pluralistyczny – apelował.

2021-12-26 08:05

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza już w drodze

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

309 WPP

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Spod kościoła Ducha Świętego wyruszyła ku Jasnej Górze 309. Warszawska Piesza Pielgrzymka. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymowania przewodniczył metropolita warszawska kard. Kazimierz Nycz.

W Eucharystii uczestniczyli nie tylko pielgrzymi, którzy kroczą do Częstochowy, ale także liczne grono pielgrzymów duchowych.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję