Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom: Wprowadzenie relikwii błogosławionych

Relikwie błogosławionego kardynała i męczennika z warszawskiego Żoliborza wprowadzono do par. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

[ TEMATY ]

relikwie

Strzegom

Krystyna Smerd

Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionych kapłanów

Uroczysta procesja z relikwiami błogosławionych kapłanów

Na zakończenie parafialnych rekolekcji, uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Stefana kard. Wyszyńskiego (fragment włosów) i bł. ks. Jerzego Popiełuszki (drobinka kości męczennika) do strzegomskiej bazyliki dokonali proboszcz ks. prał. Marek Babuśka oraz ks. Łukasz Kopczyński - adwentowy rekolekcjonista. Kapłanom w procesji towarzyszyli ministrantami oraz członkowie Bractwa Świętego Józefa oraz Bracia Templariusze - w uroczystych togach i płaszczach.

Po instalacji relikwii na kamiennym postumencie i odmówieniu specjalnej modlitwy ku czci błogosławionym duchowym, głos zabrał miejscowy proboszcz: - Prosimy was bł. kard. Stefanie Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którzy jesteście obecni od dzisiaj w naszej parafii w swoich relikwiach, abyście stali się naszymi orędownikami przed obliczem Pana Boga. Błagajcie za nami, aby Ewangelia kształtowała naszą codzienność, abyśmy nie ulegali zagrożeniom współczesnego świata, i aby było wśród nas więcej miłości i zrozumienia, szacunku i poświecenia. Cieszymy się, że od tej pory relikwie błogosławionych będą już na stałe mam towarzyszyć podczas znaczących uroczystości i świąt w bazylice - podkreślił proboszcz.

Pod koniec wybrzmiały także słowa podziękowań dla fundatorów relikwiarzy, którymi zostali Franciszek Piłat i dolnośląscy działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych ze Strzegomia i okolic.

2021-12-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełnić marzenie Pana

[ TEMATY ]

relikwie

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio

Beata Pieczykura/Niedziela

Dziś, 31 stycznia, we wspomnienie św. Jana Bosko, przypada 1. rocznica zakończenia peregrynacji relikwii św. Dominika Savio oraz obrazu tego świętego, jednego z patronów liturgicznej służby ołtarza, w intencji nowych powołań kapłańskich. Miało to miejsce w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

Peregrynacja trwała od 11 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2018 r. Była adresowana do liturgicznej służby ołtarza oraz wiernych, zorganizowana przez księży opiekunów Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej i pobłogosławiona przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. Św. Dominik odwiedził wszystkie parafie archidiecezji częstochowskiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej. Obecnie relikwie św. Dominika Savio wraz obrazem znalazły swój dom w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie–Trzebniowie, gdzie w każdą 2. niedzielę miesiąca wierni modlą się przez wstawiennictwo św. Dominika.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Bieganie daje wolność i siłę

2022-09-30 11:14

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Jedni mówią, że bieganie daje wolność, a bieganie ultra i po górach – dodatkowo dystans, dosłownie i w przenośni, od trudnej rzeczywistości. Inni chcą po prostu mocno się zmęczyć i starty w takich imprezach jak Festiwal Biegowy traktują wyłącznie sportowo. Kim są uczestnicy zmagań na Sądecczyźnie i dlaczego co roku w pierwszej połowie września masowo zjeżdżają na południe, by powalczyć nie tylko ze swoimi słabościami?

Biegam, chodzę, ćwiczę, jeżdżę…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję