Reklama

Aspekty

Zielona Góra. „Witki” po raz piąty

28 grudnia odbył się piąty Zielonogórski Przegląd Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki”. Mimo formy online nie zabrakło emocji i wrażeń. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Petra”.

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

seniorzy

Stowarzyszenie Petra

archiwum Stowarzyszenia "Petra"

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

- W tym roku bardzo dużo ośrodków odpowiedziało na nasze zaproszenie. Bardzo się cieszymy, że chcecie w nim uczestniczyć, zdobywać nagrody i pokazywać to, co robicie na co dzień – powiedziała Krystyna Pustkowiak, prezes Stowarzyszenia „Petra”, otwierając przegląd.

Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Artur Przybylak, Stanisław Zimniewicz i Grzegorz Klimek. Prace wykonane zostały w trzech kategoriach – rękodzieło, formy muzyczne, a także małe formy teatralne, kabaretowa, taneczne oraz recytacja. Uczestnicy prezentowali się indywidualnie i grupowo.

- Gratulujemy wszystkim laureatom, wszystkim wyróżnionym, ale przede wszystkim gratulujemy wszystkim uczestnikom. Prace, które nadesłaliście, wasze występy teatralne, instrumentalne, wokalne urzekły nas. Pracujcie dalej. To niesamowite, że tak pięknie potraficie pracować – powiedział Grzegorz Klimek.

Reklama

W kategorii rękodzieło indywidualnie zwyciężyła Urszula Nawrocka za pracę „Anioł szczęścia” (Dom Dziennego Pobytu Retro). Wyróżnienia zdobyli Alicja Olechno za pracę „Czerwony Kapturek” (DPS Kożuchów) oraz Marcin Siwek za pracę „Miłość w świetle księżyca” (WTZ Winnica Zielona Góra). Grupowo zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzinie za pracę „Moje wymarzone miejsce”. Wyróżnienia zdobyły Dzienny Dom Senior-Wigor za pracę „Koliber” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej Tęcza z Zielonej Góry za pracę „Sielsko anielsko”.

W kategorii formy muzyczne indywidualnie zwyciężyła Paulina Jankowska (WTZ Przystań Zielona Góra), a wyróżnienia otrzymali Marcin Peca (ŚDS Arkadia Zielona Góra), Patryk Długosz (WTZ Tęcza Zielona Góra), Monika Kubiak (DPS Szarcz) i Tomasz Bajer (Zespół Szkół Specjalnych w Zielonej Górze). Grupowo zwyciężył Środowiskowy Dom Samopomocy Arkadia w Zielonej Górze, a wyróżnienia otrzymały Dom Pomocy Społecznej w Szarczu i Warsztat Terapii Zajęciowej Winnica w Zielonej Górze.

W kategorii małe formy teatralne, kabaretowa, taneczne oraz recytacja indywidualnie zwyciężył Maciej Kwiecień z Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze, a wyróżnienia otrzymali Damian Czerniak (ŚDS Arkadia Zielona Góra) i Halina Jędraszak (Dzienny Dom Senior-Wigor). Grupowo zwyciężył Warsztat Terapii Zajęciowej w Świebodzinie, natomiast wyróżnienia otrzymały Dom Pomocy Społecznej w Kożuchowie oraz Ex Animo - Zielona Arteterapia.

2021-12-29 09:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla siebie nawzajem

Niedziela sandomierska 21/2022, str. III

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

niepełnosprawność

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podopieczni przygotowali program artystyczny

Podopieczni przygotowali program artystyczny

Jubileusz 40-lecia obchodziło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnobrzegu.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w kościele Chrystusa Króla. W homilii biskup ordynariusz powiedział, że Tarnobrzeskie Koło PSONI oraz złączony z nim Ośrodek Wychowawczy i Warsztaty Terapii Zajęciowej powstały z miłości do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, a także do ich rodzin. – Cieszę się, że to dzieło jednoczy świeckich i duchownych, wychowawców i rodziców, przedstawicieli władz oraz różnych dobroczyńców. Tworzycie razem wspólnotę, w której jesteście dla siebie nawzajem ważni, a Pan Jezus wam błogosławi i umacnia swoim Słowem i Ciałem. Dziękujmy dzisiaj za to Chrystusowi, dziękujmy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczyniają się do istnienia tego wspaniałego dzieła. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych wychowawcach, wychowankach i dobroczyńcach. Święty Augustyn powiedział, że Bóg posługuje się bogatym, by pomóc biednemu i biednym, żeby dać szansę bogatemu. Określenie „bogaty – ubogi”, można zastąpić słowami: „zdrowy – chory”, „samodzielny – niesamodzielny”, „wystarczający – niewystarczający”. Każdy z nas może utożsamić się z którąś z tych kategorii. Wszyscy jednak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Żeby się zbawić, potrzebuję Chrystusa, ale Jego twarz mogę zobaczyć w drugim człowieku. Pamiętajmy o tym każdego dnia – podkreślił kaznodzieja. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia, pracownicy, wychowankowie na czele z Zofią Trochimowicz-Wargą, prezesem stowarzyszenia. Dalsza cześć jubileuszowego świętowania odbyła się w hali sportowej MOSiR w Tarnobrzegu, gdzie przybyli mogli wysłuchać koncertu Solidarni z Ukrainą oraz razem zaśpiewać piosenkę Podaj rękę Ukrainie. Przed zebranymi gośćmi wystąpili również wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno--Wychowawczego PSONI Koło w Tarnobrzegu oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Tarnobrzegu.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII wieku. Nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie.

CZYTAJ DALEJ

Wiozą iskrę miłosierdzia

2022-07-02 17:24

Małgorzata Pabis

Uczestnicy Pielgrzymki Motocyklowej „Iskra Miłosierdzia” przed wyruszeniem w drogę

Uczestnicy Pielgrzymki Motocyklowej „Iskra Miłosierdzia” przed wyruszeniem w drogę

    Ponad sto motocyklistów wyruszyło dziś z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach do Niepokalanowa. Mszy świętej sprawowanej w bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył komandor ks. Bogdan Marciniak.

    Motocyklistów przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Bardzo serdecznie dziś witam Pielgrzymkę Motocyklową „Iskra Miłosierdzia”. Czekaliśmy na was dwa lata, abyście znów w takim licznym gronie się zgromadzili. Jesteście, a my cieszymy się bardzo z waszej obecności – powiedział, jednocześnie przypominając, że „Iskra Miłosierdzia” to ruch motocyklistów, którzy podjęli wyzwanie niesienia Bożego Miłosierdzia przez szlaki Europy. Co roku organizowana jest pielgrzymka, w której bierze udział wiele osób, a uzupełnieniem są spotkania w Pierwsze Soboty Miesiąca od maja do października w różnych częściach Polski. Do tej pory Iskra pielgrzymowała do Rzymu, Fatimy, Medjugorie, Koryntu oraz po wschodnio-północnej Polsce. Charakterystycznym dla pielgrzymki jest to, że w Godzinie Miłosierdzia, niezależnie od miejsca pobytu (niejednokrotnie stacje benzynowe), grupy motocyklowe zatrzymują się, by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia, wzbudzając przy tym zainteresowanie wśród napotkanych osób. Słowa modlitwy „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”, co roku docierają z krakowskich Łagiewnik do najdalszych części Polski i Europy. - I za to chcemy Wam podziękować, że niesiecie tę iskrę miłosierdzia, że jesteście świadkami miłosierdzia – mówił ks. Bielas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję