Reklama

Świat

Watykan: opublikowano dokument "Chrześcijański monoteizm przeciwko przemocy"

[ TEMATY ]

dokument

ADAM RAK

W Watykanie opublikowano dziś dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej zatytułowany: "Bóg Trójca, jedność ludzi. Chrześcijański monoteizm przeciwko przemocy". Podejmuje on kwestię rzekomo koniecznego związku między monoteizmem a przemocą. Jest on owocem pięcioletnich prac Komisji.

We wprowadzeniu do dokumentu czytamy, iż powodem podjęcia przez Międzynarodową Komisję Teologiczną tego tematu jest różnie argumentowana teoria, jakoby istniał konieczny związek między monoteizmem a wojnami religijnymi. Dyskusja wokół tego związku ukazała wiele motywów niezrozumienia doktryny religijnej, które przysłaniają autentyczną myśl chrześcijańską o Bogu jedynym. W związku z tym postawiono pytania: w jaki sposób teologia katolicka może krytycznie odnieść się do opinii kulturowej i politycznej ściśle wiążącej monoteizm z przemocą? Oraz: w jaki sposób religijna czystość wiary w Boga jedynego może być uznana jako zasada i źródło miłości między ludźmi?

Reklama

Autorzy dokumentu zaznaczają, że ich refleksja chce się odwołać do uargumentowanego świadectwa, a nie apologetycznej konfrontacji. Podkreślają, iż wiara chrześcijańska uznaje w pobudzaniu do przemocy w imię Boga największą deprawację religii. Chrześcijaństwo czerpie to przekonanie z objawienia wnętrza samego Boga, które otrzymujemy w Jezusie Chrystusie. Kościół wierzących jest świadomy faktu, że świadectwo tej wiary domaga się postawy nieustannego nawrócenia, która pociąga za sobą również mężną szczerość niezbędnej samokrytyki.

Międzynarodowa Komisja Teologiczna zauważa, iż pojęcie monoteizmu jest nazbyt ogólnikowe, kiedy jest stosowane jako równoważnik religii historycznych, wyznających jedność Boga (określanych jako judaizmu, islam i chrześcijaństwo). Ponadto wyraża krytyczną rezerwę wobec uproszczenia kulturowego sprowadzającego alternatywę do wyboru między monoteizmem, który musi być naznaczony przemocą, a z założenia tolerancyjnym politeizmem. Jej członkowie stwierdzają, że wojny międzyreligijne jak i wojny z religią są po prostu głupie.

Ponadto odniesiono się do stanowiących trudność tekstów biblijnych, gdzie objawienie Boga zdaje się być powiązane z przemocą między ludźmi. Mowa jest także o wydarzeniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w kluczu pojednania między ludźmi. Objawienie wpisane w wydarzenie Jezusa Chrystusa, pozwalające docenić ukazanie się miłości Boga pozwala na zneutralizowanie religijnego usprawiedliwiania przemocy na podstawie chrystologicznej i trynitarnej prawdy Boga. Nie brak też dyskusji ze współczesnym ateizmem, łączącym się w dużej mierze z tezami naturalizmu antropologicznego.

Reklama

Autorzy dokumentu wskazują, iż objawienie chrześcijańskie oczyszcza religię, ponieważ przywraca jej fundamentalne znaczenie dla ludzkiego doświadczenia sensu. Podkreślają konieczność traktowania łącznie treści teologicznej i historycznego rozwoju chrześcijańskiego objawienia Boga.

Tekst został przygotowany przez Podkomisję, pod przewodnictwem ks. Philippe Vallin, a w jej skład weszli: ks. Peter Damian Akpunonu, o. Gilles Emery, O.P., bp Savio Hon Tai-Fai, S.D.B., bp Charles Morerod, O.P., ks. Thomas Norris, ks. Javier Prades López, bp Paul Rouhana, ks. Pierangelo Sequeri i ks. Guillermo Zuleta Salas. Na stronach internetowych komisji jest on dostępny w języku włoskim. Trwają tłumaczenia na inne języki.

2014-01-16 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekazanie akt

Niedziela toruńska 47/2016, str. 3

[ TEMATY ]

dokument

Archiwum autorki

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus z aktami procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka w Rzymie

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus z aktami procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka w Rzymie

Sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek w czasie swej posługi pasterskiej na Wołyniu wypowiedział znamienne słowa, które dziś wracają do nas jako jego świadectwo życia: „Świętym jest każdy, kto spełni obowiązek swój na ziemi i będzie blisko Pana”. 27 października zapisał się w kalendarzu Kościoła powszechnego wyjątkowym wydarzeniem. Akta procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, biskupa diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Gromadzone one były na etapie diecezjalnym w diecezji toruńskiej. Proces ten zakończono 4 września; zgromadzono 10,5 tys. stron archetypu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję