Reklama

Wiara

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim, rok C

Czy możemy dotknąć Ciała Boga?

[ TEMATY ]

homilia

s. Amata CSFN

Ewangelia J 1, 1-18 Zobacz

1. Życie Mesjasza przed narodzeniem

W dzisiejszej ewangelii św. Jan ukazuje życie Mesjasza jeszcze przed Jego narodzinami. Przez ostatnie dni słyszeliśmy relacje innych ewangelistów, którzy opisują życie Jezusa od chwili jego poczęcia i narodzin. Ta perspektywa św. Jana może być nawiązaniem do tradycji żydowskiej, wg której Mesjasz istniał już przed stworzeniem świata.

2. Słowa klucze Ono (Słowo) było na początku u Boga.

Dosłownie można przetłumaczyć „było zwrócone twarzą ku Bogu” (pros ton theon). To pokazuje relacje bliskości Boga Ojca i Jego Syna Jezusa w Trójcy Świętej. Co więcej ukazuje, że Jezus jest Bogiem. Wzmacnia to poprzedzające zdanie: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo”.

A Słowo stało się ciałem

Oryginalne greckie słowo „sarks” (ciało, tkanka mięśniowa) podkreśla fizyczność. W ten sposób Ewangelista zwraca uwagę na realną, dotykalną obecność Jezusa, który miał fizyczne ciało. Co więcej fizyczna obecność ciała Jezusa na ziemi nie skończyła się w dniu Jego wniebowstąpienia. On jest dalej fizycznie obecny w Eucharystii.

To właśnie o Eucharystii w Ewangelii św. Jana jest napisane: „Kto spożywa moje Ciało i pije Moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Tutaj również jest użyte to samo greckie słowo „sarks”.

I zamieszkało wśród nas

W oryginale greckim to wyrażenie znaczy: „I rozbiło namiot wśród nas”. Jest to nawiązanie do przebywania Boga w Namiocie Spotkania podczas wędrówki Izraelitów przez pustynię. Nie przez przypadek w kościołach miejsce, w którym znajduje się Eucharystia jest nazywane „tabernaculum”, co po łacinie znaczy namiot.

3. Dziś

Reklama

Bóg rozbił namiot - tabernakulum wśród nas. Tam jest Jego „sarks”, prawdziwe, dotykalne Ciało.

Co więcej, wydarzenia eucharystyczne to potwierdzają, na przykład w Legnicy (Polska). Tam w 2013 roku podczas Mszy Świętej hostia upadła na posadzkę kościoła. Następnie została złożona do naczynia z wodą – zgodnie z przepisami liturgicznymi. Po kilku dniach zobaczono tam czerwoną substancję. Po wykonaniu badań naukowcy z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie stwierdzili: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (.) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (…) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki”.

To samo dzieje się nie tylko w Legnicy, ale podczas każdej Mszy świętej w naszych kościołach.

Podziel się cytatem
2022-01-01 21:01

Ocena: +18 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widzieć życie

Tak już jest, że kiedy ktoś straci wzrok fizyczny, to inne zmysły – bardziej wyostrzone – pozwolą mu całkiem sprawnie funkcjonować w świecie. Gdy jednak straci możliwość widzenia duchowego, to zawsze będzie trafiał przysłowiową kulą w płot. Fałszywie widzieć życie – to jest dopiero ślepota. W takim właśnie kluczu proponuję spojrzeć na lekturę dzisiejszych czytań. Wszystkie bowiem teksty IV niedzieli Wielkiego Postu można sprowadzić do słowa „widzieć”.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję