Reklama

Kościół

Płock: bp Piotr Libera obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej

Biskup płocki Piotr Libera obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, która przypada 6 stycznia: - Niech posługa biskupa będzie służbą - wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość – zwrócił się do niego w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Do życzeń przyłączyli się pracownicy wszystkich diecezjalnych instytucji, duchowni i świeccy. Cały Kościół płocki będzie modlił się w intencji swojego pasterza 6 stycznia.

[ TEMATY ]

bp Piotr Libera

sakra biskupia

BP KEP

bp Piotr Libera

bp Piotr Libera

W przeddzień 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej, co miało miejsce 6 stycznia 1997 r. w Rzymie, biskup płocki Piotr Libera przyjął okolicznościowe życzenia. W imieniu księży i osób świeckich, które pracują w różnych instytucjach Kościoła płockiego, złożył je biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Zapewnił o modlitwie oraz wsparciu duchowym, wyraził wdzięczność za „serdeczną codzienność” i współpracę.

Życzył także, aby bp. Piotr Libera dalej wytrwale i cierpliwie niósł innym Ewangelię, był świadkiem żywej wiary, pomagał braciom i siostrom, powierzonej mu owczarni, spotykać „Boga, który jest Miłością”: - Służ ofiarnie wspólnocie ludu Bożego, który żyje na Mazowszu Północnym i ziemi dobrzyńskiej. I w tej drodze biskupiego posługiwania powtarzaj często słowa tak nam wszystkim bliskie - „Jezu, ufam Tobie” – powiedział bp Milewski.

W myśl wskazań papieża Franciszka z przemówienia do pracowników Kurii Rzymskiej „Jedynie służąc i jedynie myśląc o naszej pracy jako o służbie, możemy być naprawdę użyteczni dla wszystkich” (23 grudnia 2021 r.), życzył, aby posługa biskupa była właśnie służbą – wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość.

Bp Piotr Libera podziękował zwłaszcza za „najcenniejszy dar” dla chrześcijanina, czyli modlitwę. We wciąż trwającej atmosferze świąt Bożego Narodzenia, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego – jednego z największych świąt chrześcijańskich, podziękował współpracownikom za obecność. Wyraził wdzięczność za wszelką pomoc i życzliwość, na różnych odcinkach pracy diecezjalnej.

U początku nowego roku jubilat życzył też obecnym wewnętrznej radości, mimo przeżywanych trudności. Zwrócił uwagę, jak wiele osób jest przytłoczonych pandemią, ale mimo t o należy podążać za światłem, które rozbłysło w Betlejem i do którego podążali Trzej Królowie, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Reklama

W dniach poprzedzających ten jubileusz bp Mirosław Milewski, sufragan płocki poprosił duchowieństwo i diecezjan o modlitwę w intencji Pasterza Kościoła Płockiego: „Niech dzień uroczystości Objawienia Pańskiego będzie okazją do modlitwy w naszych parafiach w intencji naszego Pasterza, by «Bóg, który jest miłością», wspierał go w towarzyszeniu ludowi Bożemu Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej w wędrówce wiary śladami Jezusa Miłosiernego”.

Jubileuszowe życzenia przesłał także bp. Piotrowi Liberze kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, dziękując za gorliwą pracę w Archidiecezji Katowickiej, Konferencji Episkopatu Polski i Diecezji Płockiej.

***

Biskup Piotr Libera (ur. 20 marca 1951 r.) pochodzi z Katowic-Szopienic. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, w trakcie (1970-1972) odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. z rąk bp. Henryka Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po święceniach kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1979-1980 był prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie.

W latach 1980-1986 studiował w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Uzyskał tytuł doktora z literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Po powrocie do kraju prowadził lektorat języka łacińskiego i wykładał patrologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, a następnie w Katowicach. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

2022-01-05 17:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: spotkania z Maryją kształtują chrześcijańską tożsamość

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bp Piotr Libera

archiczest.pl/Radio Fiat

O tym, że spotkania z Maryją – Matką Jezusa Chrystusa i Matką ludzi, kształtują chrześcijańską tożsamość, powiedział 23 sierpnia w Popowie w diecezji płockiej abp Wacław Depo.

W tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei odbyły się uroczyste obchody 5. rocznicy ustanowienia tego miejsca sanktuarium oraz koronacji Papieską Koroną Wdzięczności Kopii Obrazu Pani Jasnogórskiej. Rocznicowej Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Koncelebrował ją biskup płocki Piotr Libera.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję