Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Rozpoczynają się doroczne pawełki, uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Doroczne pawełki, czyli dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczynają się w piątek w jasnogórskim klasztorze. Św. Paweł to patron gospodarzy częstochowskiego sanktuarium.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pawełki

Karol Porwich /Niedziela

Obchodom przypadającej 15 stycznia uroczystości ku czci św. Pawła – żyjącego na przełomie III i IV wieku pustelnika z Egiptu – co roku towarzyszy cykl nabożeństw zwanych pawełkami. Uczestniczy w nich cała licząca około stu ojców i braci wspólnota zakonna z Jasnej Góry.

"Wszędzie tam, gdzie są, i tylko tam – Paulini rozpoczynają dziś przygotowanie do liturgicznego wspomnienia swego patrona św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Pawełki na Jasnej Górze (...) mają wyjątkowy przebieg, bo tu jest największa zakonna wspólnota i dom generalny" – poinformowali w piątek ojcowie paulini na jasnogórskim Twitterze, zapowiadając rozpoczęcie nabożeństwa na godzinę 18.00.

Reklama

Dziewięciodniowa nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika "jest także zaproszeniem, by odnowić w sobie postawę, wyrażoną w zawołaniu zakonników: Sam na sam z Bogiem" – przypominają paulińscy mnisi.

Pawełkom od lat towarzyszy ten sam widowiskowy ceremoniał – ubrani w białe płaszcze zakonnicy wyruszają z zakrystii i w procesji przechodzą przez bazylikę jasnogórską do kaplicy św. Pawła I Pustelnika, odświętnie na ten czas udekorowanej i oświetlonej.

Podczas nowenny przez osiem kolejnych wieczorów paulini wraz z wiernymi będą modlić się w kaplicy św. Pawła, śpiewając – często przy akompaniamencie chórów i orkiestry – hymny o jego życiu na pustyni tebajdzkiej w Egipcie i prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana.

Reklama

Po hymnach jeden z ojców wygłasza naukę o życiu św. Pawła, jego przesłaniu na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej. Co roku nauki w okresie nowenny nawiązują do życia i misji świętego, a także jego roli w Kościele – również współcześnie. Każdego dnia zakończeniem nabożeństwa jest akt czci – ucałowanie przez paulinów i wiernych relikwii św. Pawła.

W dniu św. Pawła, 15 stycznia, paulini odprawią na Jasnej Górze wspólnotową mszę. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponawiają wtedy śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Ostatnie, dziewiąte nabożeństwo, z udziałem wiernych, jest połączone z błogosławieniem dzieci, którym patronuje św. Paweł. Święty uważany jest też za patrona i opiekuna matek spodziewających się lub pragnących mieć potomstwo.

16 stycznia paulini obchodzą Święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad zakonem paulińskim. W tym dniu zakonnicy ponawiają Zawierzenia Zakonu Matce Bożej, która – jak czytamy w paulińskich dokumentach – "wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości zakonu, jego pracy i dziejach".

Podziel się cytatem

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV wieku w Egipcie przez – według przekazów – 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Klasztor na Jasnej Górze to największa wspólnota paulińska – tu także mieście się Dom Generalny zakonu. Paulini mają ok. 70 domów zakonnych w 17 krajach. Najwięcej – ok. 20 – w Polsce. Ponadto posługują w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii i na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

2022-01-07 11:18

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą „Pawełki” na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

pawełki

pandemia

BPJG

Pomimo pandemii na Jasnej Górze tradycyjnie odbędą się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo to zawsze obchodzone jest w styczniu.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii, i procesjonalnie przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku orszaku procesyjnego idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Ta, która zna zmęczenie. Czy czujesz się doceniony przez Boga?

2022-05-18 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Karol Porwich/Niedziela

Popatrzmy na Nią, by dostrzec jak Ona podchodzi do nas w naszym szarym zmęczeniu i mówi: „Rozumiem. Wierz mi, naprawdę rozumiem. I widzę, jak się starasz”.

A oto gwiazda, którą Mędrcy widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. Mt 2,9-12.

CZYTAJ DALEJ

Czaniec: prawosławny pogrzeb Ukrainki w katolickiej świątyni

2022-05-19 16:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

Beskidy

Ukraińcy

Karol Porwich/Niedziela

Prawosławny duchowny odprawił 19 maja nabożeństwo pogrzebowe (otpiewanije) nad otwartą trumną 72-letniej Zinaidy Daniszczuk w katolickim kościele św. Bartłomieja w Czańcu. Na prośbę rodziny zmarłej, świątyni użyczył do żałobnego obrzędu miejscowy proboszcz ks. Wiesław Ostrowski. To pierwszy taki przypadek w diecezji bielsko-żywieckiej. „Nie mogłem przecież odmówić w tej sytuacji” – przyznaje kapłan.

Zmarła od niedawna przebywała w beskidzkiej wiosce wraz z innymi członkami rodziny, którzy uciekli przed wojną do Polski. Jak opowiedział jeden z krewnych kobiety, zmarłej nagle w nocy z 16 na 17 maja, do śmierci przyczynił się stres. „Wszystko to się skumulowało. Serce nie wytrzymało” – zaznaczył jeden z żałobników. „To była bardzo dobra kobieta” – dodał i wyjaśnił, że gdy Zinaida zobaczyła okolice u podnóża Beskidów, gdzie przyszło jej od niedawna mieszkać, bardzo jej się to miejsce spodobało. „Tu chciała zostać, tu, jak sama powiedziała, chciała być pochowana” – wspominano. „Bardzo dobrze nas tu przyjęto. Jesteśmy za to wdzięczni” – dodał rozmówca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję