Reklama

Polska

Trzej Królowie w Licheniu

W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą. Wzięli w niej udział królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesja odbywała się w akompaniamencie Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego, a obecne dzieci otrzymały kolorowe korony.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie byli „magami” zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii. „Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli ciekawi wszechświata. To ludzi otwartego serca. Otwarci na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy, możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, byśmy patrząc na świat potrafili dostrzegać mądrość, wszechmoc Boga i czytać rzeczywistość, odkrywali obecność wśród nas” – mówił ksiądz kustosz.

Obok księgi stworzenia kapłan wymieniał także Księgę Słowa Bożego, dzięki której również można odnaleźć Boga. „Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem, będzie tym miejscem, skąd wyjdzie Władca, który będzie Pasterzem Ludu Izraela. Trzeba się w to Słowo wsłuchać, przyjąć je. Czy Słowo Boże jest dla mnie przestrzenią, w której mogę poznawać Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte, ale nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być.”

„Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.

Reklama

6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.

Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki. Natomiast w najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne „Przy wigilijnym stole”, które odbędzie się po mszy o 12.00. Wykonawcami będą Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Ryszard Morka (bas) oraz Emilia Ruta (sopran).

2022-01-09 18:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję