Reklama

Niedziela Lubelska

Cyfrowa historia. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Paweł Wysoki

Multimedialna prezentacja historii, architektury i zabytków świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem to niezwykła lekcja patriotyzmu.

Kościół rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie w minionym roku zrealizował projekt pt. „Cyfrowa historia Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - etap III” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Cyfrowa kultura”. Owoce żmudnej pracy dostępne są na stronach www.swbrygida.pl i www.pobrygidkowski.pl 

Reklama

Sześć wieków historii

Projekt został zrealizowany przy wykorzystaniu nowoczesnych form przekazywania informacji. - Przedstawia niezwykle ciekawą historię powstania kościoła, a także dzieje sióstr Brygidek, Wizytek i Urszulanek Unii Rzymskiej oraz księży diecezjalnych, którzy od końca XIX wieku opiekują się świątynią - mówi rektor ks. Dariusz Bondyra. Jak wyjaśnia, u początków tej historii leży przepowiednia św. Brygidy i zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. - Św. Brygida Szwedzka przepowiedziała klęskę Krzyżaków, a król Władysław Jagiełło odniósł tę przepowiednię do siebie. Jako wotum wdzięczności ufundował kościół i klasztor w Lublinie. Opiekę nad nim w 1426 r. powierzył Zgromadzeniu Najświętszego Zbawiciela, czyli braciom i siostrom brygidkom - wyjaśnia ksiądz rektor. Pierwszymi zakonnikami byli rodowici Niemcy, ale z czasem do klasztoru zaczęły wstępować panny i wdowy z bogatych polskich rodów. Za czasów ksieni Agnieszki Jastkowskiej i Doroty Firlejówny lubelska wspólnota dała początek założeniom klasztornym w Grodnie i Lwowie. Pamiątki z dawnych czasów dowodzą, że kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej znany był także na Kresach Rzeczpospolitej. Brygidki obecne były w Lublinie jeszcze w XIX wieku. Ostatnia ksieni zmarła w 1871 r. W tamtych czasach, przez niemal 50 lat, w klasztorze przebywały Wizytki, a następnie zamieszkały tu Urszulanki Unii Rzymskiej.

Obraz i słowo

Projekt podzielony jest na kilka części tematycznych, z których każda przedstawiona jest na trzech poziomach. Pierwszy zawiera najbardziej ogólne informacje, a trzeci szczegółowe opisy. Całość tworzy atrakcyjny wizualnie kolaż graficzny, któremu towarzyszą dokładne przedstawienia postaci oraz kontekstu historycznego. By zapoznać się z prezentacją, w zależności od wyboru ścieżki trzeba na nią poświęcić od 15 minut do nawet 2 godzin. - Pierwsza część przywołuje życiorys św. Brygidy, ze szczególnym akcentem na przepowiednię pokonania Krzyżaków. Druga przenosi nas na pola Grunwaldu. Znajdziemy tam wiele cennych informacji o zwycięskiej bitwie, a także poznamy historię konfliktu z Krzyżakami aż po pokój toruński - opowiada ks. D. Bondyra. Niezwykle ciekawie prezentuje się część trzecia, w której w technice 3D pokazany jest model kościoła. - Najpierw widzimy kaplicę pw. św. Zofii, św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną poza murami miasta w 1396 r., która po zwycięstwie w 1410 r. została przebudowana. Kolejne wielowymiarowe makiety odsłaniają dalsze przebudowy aż po czasy współczesne - kontynuuje ksiądz rektor. W pozostałych częściach prezentacji można zapoznać się z historią kościoła, który w drugiej połowie XX wieku stał się szczególnym sanktuarium pamięci narodowej, a także prześledzić wielką renowację, przeprowadzoną w latach 2011-2012. Całości dopełniają ekspozycje archeologiczne i numizmatyczne, a także prezentacja najcenniejszych zabytków, w tym obrazu św. Brygidy z XV wieku, gotyckiego krzyża i płyty nagrobnej. Zdigitalizowano również 3 cykle obrazów związanych ze św. Brygidą (32) oraz tabliczki memoratywne (108), poświęcone pamięci bohaterów narodowych.

2022-01-09 20:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Inwazja na Ukrainę [NA ŻYWO]

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

20.05.2022, 20:59
Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, wart blisko 40 mld dolarów, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - podał dziennik "Washington Post".

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach

2022-05-20 21:11

[ TEMATY ]

Ukraina

Monika Książek

Nasza dzisiejsza wędrówka zatrzymuje się na południowo-zachodniej Ukrainie, gdzie kilka kilometrów od Sambora leży polska wieś Łanowice. To tutaj znajduje się jedyne na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, obok którego znajduje się kalwaria, przypominająca miejsce objawienia Matki Bożej we francuskim La Salette.

Parafia w Łanowicach powstała w 1462 roku. Założył ją ówczesny właściciel Paweł Odrowąż, który także zbudował pierwszy kościół. Drugą świątynię, której fundatorem był Marcin Łyczko, konsekrował w roku 1591 arcybiskup Jan Solikowski. W 1727 r. z funduszy kolejnego właściciela wsi Dominika Kossakowskiego zbudowano trzecią świątynię, którą w 1753 r. w czasie wizytacji biskup przemyski Wacław Sierakowski konsekrował. Czwarty drewniany kościół zbudowano w 1817 roku z funduszy Ignacego Konarskiego, do którego należały wtedy Łanowice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję