Reklama

Niedziela Lubelska

Cyfrowa historia. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie

Paweł Wysoki

Multimedialna prezentacja historii, architektury i zabytków świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem to niezwykła lekcja patriotyzmu.

Kościół rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie w minionym roku zrealizował projekt pt. „Cyfrowa historia Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - etap III” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Cyfrowa kultura”. Owoce żmudnej pracy dostępne są na stronach www.swbrygida.pl i www.pobrygidkowski.pl 

Sześć wieków historii

Projekt został zrealizowany przy wykorzystaniu nowoczesnych form przekazywania informacji. - Przedstawia niezwykle ciekawą historię powstania kościoła, a także dzieje sióstr Brygidek, Wizytek i Urszulanek Unii Rzymskiej oraz księży diecezjalnych, którzy od końca XIX wieku opiekują się świątynią - mówi rektor ks. Dariusz Bondyra. Jak wyjaśnia, u początków tej historii leży przepowiednia św. Brygidy i zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. - Św. Brygida Szwedzka przepowiedziała klęskę Krzyżaków, a król Władysław Jagiełło odniósł tę przepowiednię do siebie. Jako wotum wdzięczności ufundował kościół i klasztor w Lublinie. Opiekę nad nim w 1426 r. powierzył Zgromadzeniu Najświętszego Zbawiciela, czyli braciom i siostrom brygidkom - wyjaśnia ksiądz rektor. Pierwszymi zakonnikami byli rodowici Niemcy, ale z czasem do klasztoru zaczęły wstępować panny i wdowy z bogatych polskich rodów. Za czasów ksieni Agnieszki Jastkowskiej i Doroty Firlejówny lubelska wspólnota dała początek założeniom klasztornym w Grodnie i Lwowie. Pamiątki z dawnych czasów dowodzą, że kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej znany był także na Kresach Rzeczpospolitej. Brygidki obecne były w Lublinie jeszcze w XIX wieku. Ostatnia ksieni zmarła w 1871 r. W tamtych czasach, przez niemal 50 lat, w klasztorze przebywały Wizytki, a następnie zamieszkały tu Urszulanki Unii Rzymskiej.

Reklama

Obraz i słowo

Projekt podzielony jest na kilka części tematycznych, z których każda przedstawiona jest na trzech poziomach. Pierwszy zawiera najbardziej ogólne informacje, a trzeci szczegółowe opisy. Całość tworzy atrakcyjny wizualnie kolaż graficzny, któremu towarzyszą dokładne przedstawienia postaci oraz kontekstu historycznego. By zapoznać się z prezentacją, w zależności od wyboru ścieżki trzeba na nią poświęcić od 15 minut do nawet 2 godzin. - Pierwsza część przywołuje życiorys św. Brygidy, ze szczególnym akcentem na przepowiednię pokonania Krzyżaków. Druga przenosi nas na pola Grunwaldu. Znajdziemy tam wiele cennych informacji o zwycięskiej bitwie, a także poznamy historię konfliktu z Krzyżakami aż po pokój toruński - opowiada ks. D. Bondyra. Niezwykle ciekawie prezentuje się część trzecia, w której w technice 3D pokazany jest model kościoła. - Najpierw widzimy kaplicę pw. św. Zofii, św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną poza murami miasta w 1396 r., która po zwycięstwie w 1410 r. została przebudowana. Kolejne wielowymiarowe makiety odsłaniają dalsze przebudowy aż po czasy współczesne - kontynuuje ksiądz rektor. W pozostałych częściach prezentacji można zapoznać się z historią kościoła, który w drugiej połowie XX wieku stał się szczególnym sanktuarium pamięci narodowej, a także prześledzić wielką renowację, przeprowadzoną w latach 2011-2012. Całości dopełniają ekspozycje archeologiczne i numizmatyczne, a także prezentacja najcenniejszych zabytków, w tym obrazu św. Brygidy z XV wieku, gotyckiego krzyża i płyty nagrobnej. Zdigitalizowano również 3 cykle obrazów związanych ze św. Brygidą (32) oraz tabliczki memoratywne (108), poświęcone pamięci bohaterów narodowych.

2022-01-09 20:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Jan Styrna

2022-09-28 16:52

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W dniu 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. Uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się 3 października.

Jan Styrna był kapłanem diecezji tarnowskiej. Urodził się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Był wikariuszem w Nowym Wiśniczu, Krynicy Górskiej, Mielcu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję