Reklama

Watykan

Watykan: dotychczasowy sekretarz Kongregacji Nauki Wiary biskupem diecezjalnym

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania diecezją Reggio Emilia-Guastalla (Włochy), złożoną przez bp. Massimo Camisasca, FSCB i mianował biskupem tej diecezji abp. Giacomo Morandiego, dotychczas arcybiskupa tytularnego Cerveteri i sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, nadając mu tytuł arcybiskupa ad personam - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Morandi ma 56 lat i od lipca 2017 r. był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Opuszcza to stanowisko na kilka miesięcy przed końcem swojej pięcioletniej kadencji. Wcześniej był podsekretarzem w tej samej dykasterii. Urodził się w 24 sierpnia 1965 r. w Modenie. Święcenia kapłańskie dla archidiecezji Modena-Nonantola przyjął 11 kwietnia 1990 r. Uzyskał licencjat kanoniczny w dziedzinie nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie w 1992 roku. Ponadto uzyskał licencjat i doktorat z teologii ewangelizacji (misjologii) na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 2008 roku.

Pracował w duszpasterstwie , a następnie był wikariuszem biskupim ds. katechezy, ewangelizacji, kultury, i archiprezbiterem Kapituły Katedralnej oraz wikariuszem generalnym archidiecezji Modena-Nonantola. Był wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych w Modenie a także egzegezy patrystycznej Centrum Aletti w Rzymie, związanym z Papieskim Instytutem Wschodnim.

27 października 2015 r. papież Franciszek mianował go podsekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a 18 lipca 2017 jej sekretarzem, przydzielając jemu stolicę tytularną Cerveteri i wynosząc do godności arcybiskupa.

Reklama

W Kongregacji Nauki Wiary pozostaje Maltańczyk 62- letni abp Charles Scicluna, arcybiskup Valletty i zastępca sekretarza tej dykasterii a także drugi zastępca sekretarza 78 letni Amerykanin abp Joseph Augustine Di Noia, OP.

Jedocześnie przypomina się, że prefekt tej Kongregacji, hiszpański jezuita Luis Francisco Ladaria Ferrer w kwietniu skończy 78 lat i już znacznie przekroczył granicę wyznaczoną przez normy kanoniczne, które wskazują 75 lat jako wiek przejścia na emeryturę, a w lipcu zakończy swoją pięcioletnią kadencję.

2022-01-10 12:48

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję