Reklama

Prosto i jasno

Przyjdzie Jej zwycięstwo!

Oderwany na krótko od materii politycznej naszego kraju proponuję Czytelnikom przenieść się w świat spraw duchowych, a dokładniej - w krąg objawień maryjnych w Guadalupe w Meksyku. Nie ukrywam, że od dawna marzyłem, żeby pielgrzymować do meksykańskiej Jasnej Góry - jak określa się Guadalupe. Ten tekst jest dowodem na to, że marzenia czasem się spełniają.
Co wydarzyło się 9 grudnia 1531 r. na wzgórzu Tepeyac w Meksyku? Tego dnia świeżo nawrócony na chrześcijaństwo Juan Diego szedł na Mszę św. Było jeszcze ciemno i wyjątkowo zimno. Zwyczajem indiańskim biegł na skróty przez kamieniste i rzadko porośnięte wzgórza. W pewnym momencie usłyszał śpiew ptasich chórów, dochodzący z zarośli rosnących na wzgórzu zwanym Tepeyac, w miejscu, gdzie były ruiny pogańskiej świątyni poświęconej bogini Matki Bogów. Kiedy śpiew nagle ustał, zdumiony Indianin zobaczył piękną kobietę, otoczoną jakby słońcem, która wołała go po imieniu: „Juan! Juanito!”.
Indianin zatrzymał się. Rozpoczęła się rozmowa. Pani przedstawiła się: „Jestem Maryją, Niepokalaną Dziewicą, Matką prawdziwego Boga, który daje życie i je zachowuje. On jest Stwórcą wszystkiego, Panem nieba i ziemi. On jest wszechobecny. Chcę, aby w tym miejscu wybudowano świątynię, bym tutaj mogła okazywać miłość i współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą Mnie o pomoc. Tutaj będę ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać. Biegnij teraz do biskupa i powiedz mu, co tu widziałeś i słyszałeś”.
Biskup cierpliwie wysłuchał opowieści o objawieniu, ale myśl o budowie kościoła na pustkowiu wydała mu się całkowicie nierealna. Nie uwierzył.
Po kolejnych objawieniach i odwiedzinach Juana, biskup zażądał jakiegoś znaku od Maryi. I otrzymał go. Kiedy wczesnym rankiem 12 grudnia 1531 r. Juan Diego przyszedł na spotkanie z Matką Bożą, zobaczył rosnące wokoło przepiękne kastylijskie róże. Pomyślał, że przecież nie mogły tu urosnąć w środku zimy, na kamienistej, zmrożonej szronem ziemi. Czyżby to był znak dla biskupa? Juan napełnił kwiatami swój indiański płaszcz - tilmę i pobiegł z nimi do biskupa. Kiedy ten zdumiony zobaczył naręcze cudownych kastylijskich róż, które po pewnym czasie znikły, a na tilmie ukazało się przepiękne odbicie postaci Matki Boskiej, zerwał się z fotela i razem z domownikami ukląkł u stóp Indianina, adorując cudowny obraz. Potem wstał, zdjął tilmę z ramion Juana Diego i przeniósł ją do głównego ołtarza swojej kaplicy.
Wieść o objawieniach rozeszła się lotem błyskawicy. Następnego dnia w procesji przeniesiono cudowny obraz do katedry. W kolejnym widzeniu Matka Boża zaapelowała, aby czczono Ją jako „Dziewicę, Świętą Maryję z Guadalupe”. Słowo „Guadalupe” Hiszpanie skojarzyli natychmiast ze znanym sanktuarium Matki Bożej w dalekiej Hiszpanii. Natomiast tubylcy zrozumieli to imię jako „de Guatlashupe”, co pisze się w ich języku „tetlcoatlaxopeuh”, a znaczy „Zdeptany Kamienny Wąż”. W ten sposób Matka Boża ogłosiła, że pokonała straszliwego boga Quetzalcoatla, czczonego w postaci upierzonego węża, któremu Aztekowie składali ofiary z ludzi. Wśród Indian szybko rozniosła się wieść o imieniu, które obrała sobie Piękna Pani, objawiając się Juanowi Diego. Jej cudowny wizerunek, na którym zobaczyli pierwotne pogańskie symbole: chmury, gwiazdy, słońce, półksiężyc i mały czarny krzyż na złotej broszce, potwierdziły prawdę, że pokonała krwiożerczego węża, ponieważ jest Matką Boga Jezusa Chrystusa. Co więcej, na cudownym wizerunku dwie poły płaszcza Maryi były związane czarną wstążką w kształcie kokardy - dla Azteków był to znak, że kobieta jest w ciąży. Poniżej był kwiat z czterema płatkami, który jest symbolem Boskości. Znaczy to, że dziecko w łonie Maryi jest Bogiem.
Objawienia maryjne w Guadalupe zostały natychmiast uznane przez Kościół, a ich znaczenie jest nie do przecenienia, ponieważ z jednej strony otworzyły Azteków na piękno chrześcijaństwa, z drugiej - doprowadziły do zmiany postawy Hiszpanów, każąc im dostrzec duszę w Indianach i uznać ich za swych braci. Niemal natychmiast po objawieniach, a dokładnie w ciągu 13 dni, zbudowano kaplicę na wzgórzu Tepeyac, do której 26 grudnia 1531 r. biskup Juan de Zumarraga w uroczystej procesji przeniósł cudowny obraz. Wzięli w niej udział wszyscy mieszkańcy miasta. Radujący się Indianie śpiewali, tańczyli, dla wiwatu strzelali z łuków w powietrze. Niestety, jedna ze strzał ugodziła w szyję pewnego mężczyznę. Zabitego położono przed obrazem Matki Bożej, wszyscy z dziecięcą wiarą zaczęli modlić się o cud. Po pewnym czasie Indianin otworzył oczy, popatrzył na obraz Niepokalanej i wstał o własnych siłach. Na widok cudownie przywróconego do życia Indianina zgromadzeni z jeszcze większą gorliwością śpiewali Bogu azteckie hymny dziękczynienia.
Po objawieniach Matki Bożej w 1531 r. na wzgórzu Tepeyac tubylcy zaczęli przyjmować chrześcijaństwo bez większych oporów, a misjonarze katoliccy mogli otwierać szkoły, sierocińce, szpitale. W ciągu zaledwie kilku lat, od 1532 do 1538 r., dokonała się chrystianizacja Meksyku, ok. 9 mln ludzi przyjęło dobrowolnie chrzest. Jest to fakt bez precedensu w historii. Ci, którzy przed objawieniami w większości byli bardzo niechętni i często wrogo nastawieni do chrześcijaństwa, nawrócili się w sposób zupełnie spontaniczny. Ustał kult bożków, stopniowo zaczęła zanikać poligamia i nastąpiło złagodzenie obyczajów. Wzgórze Tepeyac, na którym dawniej stała świątynia zbudowana na cześć matki bożka pogańskiego, stało się miejscem czci Bogurodzicy, Jej wielkiego zwycięstwa. Jan Paweł II, beatyfikując Juana Diego 6 maja 1990 r. w Guadalupe, a także kanonizując go tamże 31 sierpnia 2002 r., przypominał z nadzieją, że i dzisiaj na ruinach świątyń współczesnych bożków przyjdzie zwycięstwo Maryi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygniecie konkursu misyjnego

2020-05-30 21:12

[ TEMATY ]

misje

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

Siódmy diecezjalny finał o misjach, mimo narodowej kwarantanny, został rozstrzygnięty.

Pomimo niekorzystnej sytuacji, dzięki technologii i dobrej woli wielu osób, udało się dokończyć VII Diecezjalny Konkurs Misyjny, który był poświęcony osobie Heleny Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej, zamordowanej 24 stycznia 2017 roku w Boliwii.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 40 osób z klas VII i VII szkół podstawowych, spośród których najlepsi okazali się: I miejsce – Szymon Terczyński uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawnej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, katechetka s. Bożena Cichańska. II miejsce  – Łucja Wójtowicz – uczennica Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, katecheta prowadzący to Marek Strzyż. III miejsce zajęła Oliwia Gołuch z Publicznej SP nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, gdzie katechetką odpowiedzialną jest Marzena Gros, która od samego początku czyli od 7 lat przygotowuje uczniów to konkursu misyjnego.

ks. Mirosław Benedyk

Katechetka Marzena Gros z uczennicą Oliwia Gołuch

Wręczenie nagród laureatom zostało odłożone w czasie z uwagi na obostrzenia związane z epidemią. Jednak nadarzyła się okazja 26 maja, aby zorganizować spotkanie w ŚKB, na którym bp Marek Mendyk wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz złożył wyrazy uznania dla pracy katechetów.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Terczyński z rodzicami i siostrą katechetką

Pozostałe miejsca zajęli:

- IV miejsce – Michalina Drzal, Marcin Hamera, Estera Prochera – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- V miejsce – Paweł Gryszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce

- VI miejsce - Michał Chryplewicz – Publiczna SP nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie

- VII miejsce– Daria Piechurska – Publiczna SP nr 6 im, Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

- VIII miejsce – Janusz Hołówka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

- IX miejsce – Wiktoria Wasielewska – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- X miejsce – Magdalena Koszyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję