Reklama

Wystawa w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

Ostatni Emisariusz Tadeusz Chciuk-Celt (1916-2001)

Tadeusz Chciuk-Celt należy do najbardziej bohaterskich postaci, które w sposób znaczący i zdecydowany broniły polskości czynem, piórem i słowem w walce z okupantem sowieckim i niemieckim podczas II wojny światowej oraz już po wojnie - w walce z komunizmem. Jemu to właśnie poświęcona jest wystawa biograficzna, zatytułowana „Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk-Celt (1916-2001)”, zorganizowana w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Niedziela Ogólnopolska 6/2005

W czasie wojny Chciuk odbywał liczne kursy pomiędzy okupowaną przez ZSRR Małopolską Wschodnią a Budapesztem jako tzw. biały kurier ZWZ. W grudniu 1941 r. wyruszył jako kurier rządu gen. Sikorskiego z Anglii i wylądował na spadochronie w okupowanym kraju. Jego zadaniem było sporządzenie dla Sikorskiego raportu o stanie państwa podziemnego. W kwietniu 1944 r. skoczył ponownie, tym razem jako emisariusz premiera Mikołajczyka. Do Anglii powrócił w lipcu tego samego roku tzw. Trzecim Mostem. Jego podwójny skok cichociemnego, za każdym razem zakończony szczęśliwym powrotem do centrali w Londynie, był jedynym takim przypadkiem w dziejach tej formacji. Po zakończeniu wojny działał w Warszawie i Krakowie, ale na skutek prześladowań ze strony UB zmuszony był w 1948 r. uchodzić z kraju. Przebywał początkowo w Paryżu, gdzie wstąpił do PSL na Uchodźstwie, a od 1952 r. w Monachium. Podjął tam pracę w Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa. Był redaktorem programów poświęconych tematyce wsi, których hasłem było zawołanie: „Tym, co żywią i bronią - chłopom polskim, szczęść Boże” (prowadził je pod pseudonimem Michał Lasota). W latach 1976-83 pełnił funkcję zastępcy Sekcji Polskiej RWE. Był także ostatnim prezesem PSL na Uchodźstwie. Za liczne zasługi odznaczono go m.in. Krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz - jako jednego z pięciu Polaków - Orderem św. Graala. Zmarł w 2001 r. w Monachium. Jego prochy złożono z honorami wojskowymi w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na warszawskich Powązkach.
Uroczyste otwarcie wystawy, poprzedzone złożeniem kwiatów przed urną w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej, miało miejsce 14 stycznia 2005 r. w siedzibie Muzeum HPRL. Niezwykle ciekawą ekspozycję przygotował zespół w składzie: Karolina Sikora i Arkadiusz Indraszczyk oraz Tadeusz Chwaliński. Na wystawie wykorzystano eksponaty ze zbiorów własnych muzeum, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Muzeum Harcerstwa oraz Zakładu Historii Ruchu Ludowego przy NKW PSL w Warszawie. Podstawę prezentowanych zbiorów stanowią pamiątki, rękopisy, druki, korespondencja, liczne fotografie i dokumenty ofiarowane Muzeum HPRL przez wdowę po Chciuku. Archiwum przekazywane było muzeum sukcesywnie od 2002 r. Sama zaś Ewa Chciuk-Celt przyjechała na otwarcie wystawy z Monachium.
Ekspozycja mieści się w pięciu pomieszczeniach. W każdym z nich podkreślono inny rodzaj działalności Chciuka. W muzeum zaprezentowano wiele cennych pamiątek. Obok licznych zdjęć z czasów wojennych i powojennych są to m.in. dokumenty (wśród nich na uwagę zasługują fałszywe paszporty i dowody osobiste), listy (m.in. od Stanisława Mikołajczyka, Ryszarda Kaczorowskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego), odznaczenia (m.in. Medal św. Graala), a także pamiątki osobiste.
Starannie i rzeczowo przygotowana wystawa przedstawia nie tylko związki Tadeusza Chciuka-Celta z ruchem ludowym, na co wskazywać by mogła specyfika Muzeum HPRL, ale ukazuje jego sylwetkę w szerokim kontekście. Wystawie towarzyszy starannie zredagowany kolorowy informator, opracowany przez Karolinę Sikorę - kustosza Muzeum HPRL, który zawiera równocześnie obszerną biografię Chciuka, ilustrowaną niepublikowanymi dotąd fotografiami i dokumentami.
Przedstawiona ekspozycja jest doskonałą lekcją historii. Po ucieczce z Polski w 1948 r. nazwisko Chciuka zostało całkowicie wymazane z kart historii PRL. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności, w 1989 r., bohater tej wystawy zdecydował się w 1991 r. po raz pierwszy odwiedzić ojczyznę.
Na koniec warto nadmienić, że wystawa zaprezentowana jest w sposób tak ciekawy, że może zainteresować nie tylko fachowych historyków, ale także szersze grono osób. Powinna ją zobaczyć zwłaszcza młodzież szkolna w ramach zajęć z historii.

Wystawa czynna jest od stycznia do czerwca 2005 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem:
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
ul. Wilanowska 204, 02-730 Warszawa, tel. (0-22) 843-38-76, 843-78-73
www.mhprl.pl, e-mail: mhprl@mhprl.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż psychologów

2020-05-21 14:12

[ TEMATY ]

Kard. Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Epidemia koronawirusa przypomniała Kościołowi o jego podstawowym zadaniu, jakim jest głoszenie wiary, słów życia wiecznego, które jako jedyne mogą pomóc światu zmierzyć się z rzeczywistością śmierci. Pisze o tym kard. Robert Sarah na łamach francuskiego dziennika Le Figaro.

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego odnosi się do tego, co działo się w ostatnich tygodniach, kiedy to świat stanął bezbronny wobec grozy śmierci, a domy starców stały areną dramatycznych wydarzeń. Zarówno bowiem we Francji, jak i we Włoszech masowo i w osamotnieniu umierali ich podopieczni. Zamiast przygotować ich na prawdopodobną śmierć, z godnością i w nadziei na życie wieczne, odmówiono im kontaktu z kapłanem i krewnymi, aby za wszelką cenę chronić ich doczesne istnienie.

Zdaniem kard. Saraha pokazało to, że zarówno państwo, które w przeciwieństwie do poprzednich epidemii, w pełni przejęło pieczę o chorych i umierających, jak i nowoczesne społeczeństwo nie radzą sobie z tajemnicą śmierci. Współczesny człowiek stara się od niej uciec, ignoruje ją, a tymczasem podczas tej epidemii stanęła ona przed nim w pełnej grozie. Kard. Sarah przypomina, że w obliczu śmierci wszystkie ludzkie słowa okazują się bezradne. Pomóc może jedynie nadzieja na życie wieczne. Któż jednak z ludzi odważy się ją głosić? Tylko słowa objawione nam przez Boga pozwalają wierzyć w życie bez końca i na ich głoszeniu polega dziś główne zadanie Kościoła - pisze szef watykańskiej dykasterii.

Zauważa zarazem, że Kościół powinien się zmienić, aby mógł pełnić to zadanie. Nie może się bać szokować i iść pod prąd. Musi pamiętać, że jego jedyną racją bytu jest głoszenie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Kard. Sarah przewiduje, że współczesny człowiek wyjdzie poraniony z tej epidemii. Będzie szukał pomocy u psychologów, aby poradzić sobie ze świadomością, że pozwolił swym najbliższym umierać w osamotnieniu. Ale jeszcze bardziej będzie potrzebował kapłanów, aby go nauczyli modlitwy i nadziei. Kryzys ten pokazał bowiem, że nasze społeczeństwa, często nie wiedząc o tym, doznają głębokich cierpień natury duchowej. Nie potrafią nadać sensu cierpieniu, swej skończoności i śmierci.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję