Reklama

Propozycje

„Głos Ojca Pio”

Codzienna bliskość ze słowem Bożym, w jakiej żył Ojciec Pio, jest widoczna dla każdego, kto czytał jego listy. Dlatego też pierwszy w tym roku numer dwumiesięcznika Głos Ojca Pio został poświęcony lekturze Pisma Świętego i jego wpływowi na nasze życie. Jaka jest najlepsza droga, by zrozumieć Pismo Święte? Rafał Szymkowiak OFMCap podkreśla, że trzeba je odczytywać jak Księgę o miłości. Taki tytuł zresztą nadał swoim rozważaniom, w których znajdziemy kilka wskazówek ułatwiających lekturę i zrozumienie Biblii. Redakcja publikuje również świadectwa kilku osób, wśród nich prof. Anny Świderkówny i piosenkarki Antoniny Krzysztoń, które mówią, czym jest w ich życiu Pismo Święte. Dla tych, którzy nie odkryli jeszcze, jak wiele daje systematyczna lektura Starego i Nowego Testamentu pomocą będzie artykuł ks. Tomasza Jelonka pt. Biblijne ABC, w którym autor odpowiada na wiele istotnych pytań, m.in. skąd się wzięło Pismo Święte czy jaki jest związek między Starym i Nowym Testamentem.
W Roku Eucharystii dążymy do jej głębszego ukochania i zrozumienia jej tajemnicy. Pomocą w tym dążeniu jest m.in. Pismo Święte, zwłaszcza zaś liturgia słowa - pamiętajmy, że bierne w niej uczestniczenie nie wystarcza, powinna ona stać się dialogiem. W niezwykle ciekawy sposób przedstawia tę prawdę Krzysztof Czeczotko OFMCap w artykule zatytułowanym Eucharystia rozświetlona Biblią. Uzupełnieniem tego tekstu jest Krótki kurs lectio divina - czyli duchowej lektury Pisma Świętego, przygotowany przez Adama Srokę OFMCap.
Niezawodnym przewodnikiem po księgach Pisma Świętego jest również sam Ojciec Pio, który - szczególnie w trudnych okolicznościach życia - modlił się fragmentami Biblii. Pisze o tym Robert Krawiec OFMCap w artykule pt. W ogrodzie Słowa.
Jak zawsze, Głos Ojca Pio zawiera fragmenty korespondencji Stygmatyka, reportaż z klasztoru w Foggi, gdzie przebywał w 1916 r., oraz wiele innych interesujących artykułów. Upominkiem od redakcji jest, umieszczony wewnątrz numeru, kalendarz z Ojcem Pio.

Głos Ojca Pio - dwumiesięcznik wydawany przez Krakowską Prowincję Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Adres redakcji: ul. Loretańska 11, 31-114 Kraków, tel./fax. (0-12) 292-81-64, www.glosojcapio.pl, e-mail: redakcja@glosojcapio.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. Andrzej Tomko nawiązał do liturgii Kościoła wschodniego i wypowiedzi Ojców Kościoła pokazując ścisły związek między zstępującym Duchem Świętym a Eucharystią. – W żarze ognia Ducha Świętego piecze się Chleb Eucharystyczny – przypominał. Ten ogień nie tylko płonie, on też wypala oczyszcza nas ze zła. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Duch Święty zstępuje do naszych serc, przynoszą moc i siłę. Podkreślił też, że Duch Święty przychodzi niezależnie od tego jacy jesteśmy i z czym nie możemy sobie poradzić. – Duch Święty zstąpił na apostołów w wieczerniku nie dlatego, że byli mili i grzeczni, ale dlatego, że na Niego czekali – mówił w homilii.

Zobacz zdjęcia: Duch Święty przychodzi w Eucharystii

Uroczystość zakończyło poświęcenie figury św. Michała Archanioła ufundowane przez małżonków Sylwię i Jerzego, oraz odśpiewanie Litanii do Ducha Świętego z błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję