Reklama

Wiadomości

Burza wokół szkolnej olimpiady. Wiceminister: To naruszenie apolityczności szkoły!

Uczniowie polskich szkół przystąpili do olimpiady wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. Już w pytaniach zamiast o Trybunale Konstytucyjnym pisano o „TK J. Przyłębskiej”, a uczniom kazano wskazać, jakie instytucje „kontroluje PiS” i czy rząd osłabił niezależność prokuratury.

[ TEMATY ]

szkoła

PAP

– Te pytania nie spełniają wymogów metodologii prowadzenia olimpiad – mówi w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski i podkreśla, że właśnie dlatego potrzebne są zmiany w prawie. – Uczniowie powinni wykazywać się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami dokonywania ocen – odpowiadają organizatorzy konkursu.

W środę przed południem internet obiegły zdjęcia arkuszy z pytaniami. Chodziło o etap szkolny IX ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. Jej organizatorem jest Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku.

Na stronie organizatora widnieje informacja, że w ubiegłym roku sponsorami nagród olimpiad COPTIOSH byli m.in. polityk PO Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku), Borys Budka (poseł PO), Franciszek Sterczewski (poseł PO), Danuta Huebner (europoseł PO), Radosław Sikorski (europoseł PO) czy europosłowie Koalicji Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller.

Portal tvp.info dotarł do treści pytań, jakie otrzymali uczniowie. Jedno z nich brzmiało: „Prokuratura w RP za rządów PiS: a). jej struktura się nie zmieniła, b). jej niezależność się nie zmieniła, c). jej niezależność osłabła, d). jej niezależność wzmocniła się”.

Podziel się cytatem

Reklama

W arkuszu zamiast terminu „Trybunał Konstytucyjny” pojawiało się „TK J. Przyłębskiej”, a zamiast „ustawa medialna” hasło „Lex TVN”. Innym razem młodzież zapytano: „PiS sprawuje kontrolę nad KRRiT, KRS, NIK, czy RPO?”

W rozmowie z portalem tvp.info wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że konkurs organizowany przez COPTIOSH nie ma patronatu ministerstwa.

– Są nam znani, bo kiedyś nawet się do nas zgłaszali, ale właśnie ze względu na taki niemerytoryczny charakter konkursu nigdy nie nawiązaliśmy bliższej współpracy. Mogą organizować te olimpiady, bo taki mamy obecny stan prawny. Natomiast dzisiaj w Sejmie będzie drugie czytanie ustawy kuratoryjnej, która właśnie zakłada, że takie sytuacje nie będą mogły mieć miejsca – mówi Rzymkowski.

– Chodzi o to, by bez poinformowania kuratora i zgody rodziców, takie organizacje pozarządowe wchodzące z treściami nie mogły robić, co chcą. Przecież w tym przypadku widzimy wejście do szkoły z treściami czysto politycznymi dotyczącymi bieżącego sporu politycznego. Właśnie od tego mamy stronić – ocenił.

Polityk uważa, że pytanie w stylu „PiS sprawuje kontrolę nad…?” jest „pozamerytoryczne”. Podkreśla, że w różnych instytucjach znajdują się przedstawiciele partii politycznych (rządzących oraz będących się w opozycji) i wynika to wprost z konstytucji.

– Te pytania nie spełniają wymogów metodologii prowadzenia konkursu, a całość jest nieobiektywna. Jeśli pytamy o bitwę pod Grunwaldem, to wiadomo, że właściwą datą jest rok 1410. Natomiast tutaj mamy do czynienia raczej z pytaniami o sympatie polityczne osób, które przygotowywały pytania do tego konkursu – stwierdził Tomasz Rzymkowski.

Reklama

W rozmowie z portalem tvp.info ocenił, że całe zamieszanie to „idealny przykład na naruszanie przez niektóre środowiska apolityczności szkoły”. W tym miejscu odniósł się też do faktu, że sponsorami nagród konkursów COPTIOSH są przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. – To zakamuflowana próba wejścia tych polityków do polskiej szkoły – powiedział.

Podziel się cytatem

Z prośbą o komentarz portal tvp.info zwrócił się również do głównego koordynatora COPTIOSH Krzysztofa Maleszewskiego.

W rozmowie z nami organizator olimpiady zaznaczył, że ideą olimpiad organizowanych przez COPTIOSH jest to, aby uczniowie wykazywali się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami, w tym i umiejętnością analizy i dokonywania ocen. – Niektóre pytania w testach olimpijskich wymagają więc samej wiedzy, a inne - oceniania, wyciągania wniosków i interpretowania – mówi.

Reklama

Maleszewski podkreśla, że w jego opinii np. sformułowanie „TK J. Przyłębskiej” jest „jak najbardziej trafne”.

– Jest to terminologia często występująca nie tylko w niezależnych mediach, ale również używana przez prawników i konstytucjonalistów, którzy podkreślają, że pod prezesurą Julii Przyłębskiej Trybunał stracił swoją niezależność. Podobnie jak i „niezależność prokuratury” - w ocenie wielu prawników - osłabła – podkreśla.

Główny koordynator COPTIOSH odnosi się również do innych kontrowersji.

– Przedstawiciele partii koalicyjnych mówią wprawdzie, że prokuratura jest niezależna, ale jest to cytowanie literalne konstytucji, tak jak powinno być, a niestety nie jest. Stan obecny temu zaprzecza, szczególnie po podporządkowaniu prokuratury ministrowi sprawiedliwości, który jest szefem partii współrządzącej i może ręcznie „sterować” prokuraturą, mogąc nakazać każdemu prokuratorowi wszcząć postępowanie, czy zakazać jego prowadzenia – zaznacza.

Krzysztof Maleszewski przyznaje, że od samego początku organizację olimpiad wspierają posłowie i europosłowie.

– PiS–owskie ministerstwo edukacji nie uznaje tematyki praw człowieka, Unii Europejskiej czy III RP za istotne i ważne, nie dotuje więc organizowanych przez nas olimpiad ani złotówką – mówi.

– Za to bardzo istotnie wspierają nas parlamentarzyści i posłowie do PE, którzy przeznaczają na organizację etapów centralnych olimpiad różne cenny nagrody rzeczowe oraz fundują wyjazdy studyjne do Brukseli – dodaje.

Podziel się cytatem

2022-01-12 16:43

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła pod patronatem Jana Pawła II

Niedziela legnicka 43/2013, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

Jan Paweł II

Ks. Piotr Nowosielski

Gimnazjum nr 1 w Chojnowie należy do jednej z 29 szkół w diecezji legnickiej noszących imię Jana Pawła II. W bieżącym roku w przeddzień Dnia Papieskiego szkoła obchodziła 10. rocznicę nadania imienia

Uroczystości szkolne, poprzedzone zostały Eucharystią dziękczynną 11 października w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii nawiązał do wydarzeń sprzed 10 lat, kiedy to jeszcze cieszyliśmy się Janem Pawłem II. Co prawda już z osłabionym głosem, nie tak donośnym jak 20, 30 lat wcześniej, ale - jak mówił Ksiądz Biskup - czekaliśmy na każde jego słowo, tak jak się czeka na słowo Dobrego Pasterza. Oczekiwaliśmy go na polskiej ziemi, zastanawialiśmy się, co takiego wyjątkowego powie nam, kiedy przyjedzie do ojczyzny. A on, jak kochający ojciec, który przybywa do swoich, uczył jak żyć, wierzyć, kochać Pana Boga i szanować drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa pielgrzymka na Święte Wzgórze Osobowickie

2022-10-01 12:13

Magdalena Lewandowska

Pielgrzymi wyruszyli spod kościółka św. Jerzego

Pielgrzymi wyruszyli spod kościółka św. Jerzego

Spod kościółka św. Jerzego w parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach wyruszyła X Piesza Pielgrzymka na Święte Wzgórze Osobowickie pod hasłem "Wszystko postawiłem na Maryję".

Pielgrzymów prowadził ks. Ryszard Skocz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Osetnie. – Pielgrzymować zaczęliśmy 10 lat temu, kiedy byłem jeszcze proboszczem w parafii Macierzyństwa NMP na wrocławskich Pilczycach. Chcieliśmy ożywić kult Matki Bożej i powrócić do pielgrzymek na Święte Wzgórze Osobowickie – przed II wojną światową pielgrzymowało tam całe miasto Wrocław, na Górze Kaplicznej znajduje się cudowna figurka Madonny z Dzieciątkiem – opowiada ks. Ryszard. – Na początku szliśmy z Pilczyc, obecnie wyruszamy z Popowic. Trasa jest krótka, łatwa, idziemy przez osiedla, Most Milenijny, nawiedzamy kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Osobowicach. Przejdą ją nawet osoby starsze czy o słabszej kondycji, którzy chcą podjąć trud pielgrzymowania. Idziemy zawsze w pierwsza sobotę października. Zwieńczeniem pielgrzymki jest Msza św. w kaplicy na Wzgórzu Osobowickim – mówi ks. Skocz. I dodaje: – Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj świadczyć publicznie o Bogu, swojej wierze, jest coraz trudniej. Ale to świadectwo jest światu bardzo potrzebne. O odwagę i wsparcie idziemy prosić Maryję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję