Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Grzegorz Gałązka

Kard. Angelo Sodano i Condoleezza Rice podczas spotkania w Watykanie

Kard. Angelo Sodano i Condoleezza Rice podczas spotkania w Watykanie

USA - Watykan

Nowa sekretarz Stanu USA z wizytą w Watykanie

Nowa sekretarz stanu USA - Condoleezza Rice złożyła 8 lutego wizytę w Watykanie. Została przyjęta przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.
Planowana początkowo audiencja u Papieża Jana Pawła II nie doszła do skutku ze względu na chorobę Ojca Świętego i jego pobyt w szpitalu. W rozmowie uczestniczył szef dyplomacji watykańskiej abp Giovanni Lajolo. Spotkanie trwające 45 minut przebiegało - jak podkreśliła C. Rice - „w przyjaznej atmosferze”.
Pani Rice towarzyszyli dwaj sekretarze stanu oraz przedstawiciel Ambasady USA w Rzymie.
„Pani Condoleezza Rice, w imieniu prezydenta Busha, narodu amerykańskiego i własnym, złożyła Jego Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia” - czytamy w komunikacie prasowym rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa, ogłoszonym po wizycie amerykańskiej sekretarz stanu USA w Watykanie.
Na początku spotkania abp Lajolo przekazał gościowi pozdrowienia od Ojca Świętego dla prezydenta USA George’a Busha. Jak głosi komunikat, w rozmowie dokonano wymiany opinii na zagadnienia międzynarodowe, „dotyczącew szczególności Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu oraz sytuacji w krajach azjatyckich (...) Zwrócono też uwagę na sprawę wolności religijnej w różnych częściach świata. Dokonano przeglądu niektórych kwestii związanych ze stosunkami dwustronnymi, potwierdzając wolę współpracy na rzecz ochrony i promocji wartości duchowych”.
Kard. Sodano ofiarował gościowi album o Watykanie i medal upamiętniający chrześcijańskie korzenie Europy. „Nie ma chyba potrzeby przypominać o chrześcijańskich korzeniach Ameryki” - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

USA

Wzrasta liczba katolików

Katolicy stanowią niemal jedną czwartą amerykańskiego społeczeństwa. Wynika to z informacji, jakie w tzw. Tekstach źródłowych przekazał dziennikarzom Episkopat Stanów Zjednoczonych. Zawierają one dane osób odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny pracy konferencji biskupiej oraz najważniejsze adresy.
Z publikacji wynika m.in., że w minionym roku liczba katolików wzrosła o 1,15 mln. Na liczbę tę składa się niemal 1 mln nowo urodzonych dzieci oraz 77 tys. ochrzczonych dorosłych i 75 tys. osób, które przeszły do Kościoła z innych wspólnot chrześcijańskich. W Stanach Zjednoczonych pracuje 45 tys. kapłanów, z których 2/3 to księża diecezjalni, a 1/3 - zakonni. Wspomaga ich niemal 15 tys. diakonów stałych.
Imponujący jest wkład Kościoła amerykańskiego w dzieło oświaty i wychowania. Istnieje tam 7 tys. katolickich szkół podstawowych, 1 350 szkół średnich oraz 232 uniwersytety i inne szkoły wyższe. Kościół w USA rozporządza rozbudowaną siecią szpitali, ośrodków zdrowia i domów opieki. Prowadzi na szeroką skalę pracę charytatywną i społeczną. Spieszy też z pomocą ofiarom klęsk żywiołowych na innych kontynentach.

Austria

Spowiednik Matki Teresy z Kalkuty dyrektorem „Missio Austria”

Reklama

9 lutego br. nowym dyrektorem „Missio Austria” (Papieskich Dzieł Misyjnych) został ks. Leo Maasburg. Zastąpił on na tym stanowisku biskupa pomocniczego w Wiedniu Ludwiga Schwarza.
Ks. Maasburg, który będzie kierował „Missio Austria” przez najbliższych pięć lat, został mianowany na to stanowisko przez watykańską Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów na wniosek Konferencji Biskupów Austriackich.
Ks. Leo Maasburg urodził się w 1948 r. w Grazu. Jest kapłanem archidiecezji wiedeńskiej. Był bliskim współpracownikiem i spowiednikiem bł. Matki Teresy z Kalkuty. Studiował prawo, politologię i teologię w Innsbrucku, Oxfordzie i Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r. w Fatimie. Wkrótce zaczął towarzyszyć Matce Teresie w podróżach do krajów, w których istniały nowe placówki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, by tam prowadzić dni skupienia dla sióstr. „Father Leo” był obecny m.in. przy zakładaniu pierwszych domów Misjonarek Miłości w Moskwie i Armenii w 1988 r. Bardzo aktywnie włączył się w proces beatyfikacyjny Matki Teresy.
Przez 3 lata ks. Maasburg był także asystentem założyciela międzynarodowego dzieła pomocy „Kirche in Not/Ostpriesterhilfe” (Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie), legendarnego „Ojca Słoniny” - ks. Werenfrieda van Straatena. W latach 1994-2001 wraz z włoskim przedsiębiorcą pracował przy rozbudowie międzynarodowej sieci Radia Maria.
Papieskie Dzieła Misyjne - zdaniem nowego dyrektora „Missio Austria” - jako organizacja o zasięgu międzynarodowym mają wielką szansę stać się „pomocną dłonią dla najuboższych materialnie, socjalnie i duchowo, co leży u podstaw tej organizacji”.

Parlament Europejski

Eurodeputowani z ramienia niemieckiej CSU skrytykowali wizytę, którą złożył w Watykanie 4 lutego br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borell. Zwrócili oni uwagę, że w przeszłości hiszpański polityk opowiadał się przeciwko odwołaniu do Boga i wymienieniu chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej.
Ze względu na chorobę Jana Pawła II Josep Borell został przyjęty w Watykanie przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.

Włochy

„Gdyby nie Jan Paweł II, prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush doprowadziłby świat do wojny cywilizacji” - powiedział w programie telewizyjnym Fausto Bertinotti, lider neokomunistycznej partii PRC.
„Idea administracji Busha, by rządzić światem za pomocą wojny, jest katastrofalna i grozi doprowadzeniem świata do konfliktu cywilizacji” - oświadczył włoski polityk. Dodał, że „na szczęście mieliśmy w tych latach autorytet moralny, którym jest Papież, zabiegający o uniknięcie tej katastrofy”.
Bertinotti skrytykował bierność Europy - „kolosa na glinianych nogach”, podczas gdy powinna ona „narzucić inny styl rządzenia światem (...). Europa musi być siłą cywilizacji” - dodał.

Australia

Księża z diecezji Port Pirie na południu Australii do ceremonii posypania głów w Środę Popielcową użyli popiołu zebranego po pożarze buszu, który miał miejsce w połowie stycznia br. Bp. Eugene Hurley zachęcił do zebrania popiołu, uznając to jako „akt solidarności z ofiarami”.
W pożarze zginęło 9 osób, spalonych zostało 90 domów, a kilkuset farmerów straciło cały swój dobytek. Według oficjalnych danych, szkody rzeczowe wynoszą ponad 30 mln euro.

Tydzień na świecie

„Ten Papież nauczył nas ludzkiego wymiaru wiary” - powiedział włoski minister ds. europejskich - prof. Rocco Buttiglione. Przypomniał, że „uczył on nas tego przez radość młodości, bo był przecież młodym Papieżem, jeżdżąc na nartach, ukazując swą tężyznę, co robiło wrażenie na młodzieży. Potem z taką samą pogodą przeżywał lata dojrzałości, ogromnej odpowiedzialności, zamach na swoje życie, a następnie długą, bolesną chorobę. Wiara pomaga przeżywać po ludzku wszystkie etapy życia, wszystko, co ono ze sobą niesie” - stwierdził Buttiglione.

W wieku 101 lat zmarł w Rzymie najstarszy kardynał Kościoła katolickiego, wieloletni nuncjusz apostolski w Niemczech - kard. Corrado Bafile. Urodzony w l’Aquila hierarcha był nuncjuszem apostolskim w Bonn w latach 1960-75. Po powrocie do Rzymu był prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W 1976 r. papież Paweł VI nadał mu godność kardynała. Po śmierci kard. Bafile Kolegium Kardynalskie liczy 183 osoby, z czego 120 jest w wieku poniżej 80 lat i ma prawo udziału w konklawe.

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice odbyła serię wizyt w stolicach europejskich - w Paryżu zaapelowała o umocnienie więzi między Unią Europejską a Ameryką.

Pod naciskiem amerykańskim doszło do pierwszego od 4 lat spotkania prezydenta Autonomii Palestyńskiej z premierem Izraela. Izrael ma wkrótce wycofać się z 5 miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

„Akceptuję założenia «mapy drogowej» w sprawie wiz. Wystąpię do Kongresu o zwiększenie do 100 mln dol. pomocy wojskowej dla Polski” - powiedział prezydent George Bush prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w Białym Domu 9 lutego 2005 r.

Nowa Zelandia odwołała zaplanowaną w tym kraju na marzec wizytę izraelskiego prezydenta Mosze Kacawa - powodem jest napięcie wywołane ujawnieniem żydowskiej działalności szpiegowskiej w tym kraju.

Duńska Partia Socjaldemokratyczna przegrała w wyborach parlamentarnych - zwyciężyła koalicja ugrupowań prawicowych i ludowych. = W estońskim MSZ zginęło 91 dokumentów zawierających tajemnice państwowe.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej zażądała od władz amerykańskich zastosowania sankcji wobec Arabii Saudyjskiej, Erytrei i Wietnamu - jako krajów najbardziej naruszających wolność religijną.

Asłan Maschadow zaapelował do organizacji międzynarodowych i polityków Zachodu, by zaangażowali się w ustanowienie pokoju miedzy Rosją a Czeczenią.

Po wyborach w Iraku nie ustają zamachy bombowe.

Unia Europejska zrezygnowała z tzw. strategii lizbońskiej, według której w 2010 r. UE byłaby „najszybciej rozwijającą się gospodarką świata” - w zamian przyjęto... strategię antykryzysową.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zaproponował nowe przepisy, według których dyrektorom przedsiębiorstw państwowych grozić ma kara więzienia „za niewykonywanie planów”.

Przez Francję przelewa się potężna fala strajków pracowników najemnych, niezadowolonych z antykryzysowej strategii Francji i UE.

Rosja uregulowała przedterminowo cały swój dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W noworocznym orędziu do narodu prezydent George Bush poparł projekt ustawy uznającej za „małżeństwo” tylko związek osób różnej płci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję