Reklama

Z Jasnej Góry

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 8/2005

Krzysztof Świertok
2 lutego 2005 r. sześciu kleryków paulińskich złożyło śluby zakonne

Śluby wieczyste kleryków paulińskich

2 lutego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na ręce o. Izydora Matuszewskiego - generała Zakonu Paulinów śluby zakonne złożyło 6 braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie Na Skałce: Leonard Aduszkiewicz z Białorusi, Marek Nowacki, Valdis Drîksna z Łotwy, Andrzej Grad, Piotr Gomółka i Marek Łącki. „Wasza profesja wieczysta przypada w czasie jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry - mówił w homilii Ojciec Generał. - Złóżcie ją w duchu o. Kordeckiego. Wpatrzeni w zwycięską Panią Jasnogórską, z monstrancją w dłoni, oświetlajcie drogi współczesnego świata, bo Bóg jest światłością”. Wśród 34 ojców koncelebrujących Mszę św. byli m.in.: wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek, ojcowie definitorzy: Jerzy Kielech i Albert Oksiędzki, przeor krakowskiego klasztoru i rektor paulińskiego WSD - o. Andrzej Napiórkowski, prefekci kleryków: o. Mariusz Tabulski i o. Józef Stępień, były generał paulinów - o. Jan Nalaskowski, przełożeni paulińskich placówek z Polski i z zagranicy oraz nowicjusze paulińscy z Leśniowa wraz z magistrem - o. Robertem Kurowidzkim. Na uroczystość przybyli rodzice i rodziny kleryków, przyjaciele, księża proboszczowie oraz katecheci. Asystę i oprawę muzyczną przygotowali klerycy paulińscy.

Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, kilkaset sióstr i braci zakonnych uczestniczyło w 21. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. „Dziękujemy Dobremu Bogu za łaskę powołania zakonnego i powołania kapłańskiego w zakonach męskich. Dziękujemy Bożej Miłości za łaskę wezwania do służby Bożej” - powiedział w powitaniu przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. Mszę św. koncelebrowali przełożeni różnych instytutów życia konsekrowanego, wśród nich: o. Izydor Matuszewski i ks. inf. Zenon Janyszek - wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Archidiecezji Częstochowskiej. „Trzeba żyć konsekracją zakonną, świecką - gdy się żyje w świecie, przynależy do instytutu świeckiego (...). Trzeba wciąż odwoływać się do tego, co się powiedziało Bogu. Trzeba na serio brać śluby zakonne i odnawiać je przy różnych okazjach” - mówił w homilii abp Nowak. Siostry i bracia odnowili swoje śluby i przyrzeczenia. Mszę św. poprzedziła procesja z poświęconymi świecami z Kaplicy Matki Bożej do Bazyliki Jasnogórskiej.

Reklama

16. Pielgrzymka Parlamentarzystów

2 lutego przybyło na Jasną Górę 50 posłów i senatorów wraz z rodzinami i współpracownikami. Pierwszym punktem pielgrzymki była konferencja, którą do parlamentarzystów wygłosił arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, że parlamentarzysta, „wykorzystując swe talenty w bezinteresownej służbie prawdziwemu rozwojowi Ojczyzny, tym samym służy Bogu”. „Historia państwa w wymiarze nie tylko europejskim, ale i globalnym uczy, że demokratyczny system sprawowania władzy sprawdza się pod jednym warunkiem - jeżeli oparty jest na silnym fundamencie etycznym” - podkreślił bp Długosz. Parlamentarzyści ponowili swój Akt Zawierzenia Matce Bożej. Jako dar Jasnej Góry dla polskiego parlamentu przekazana została kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Duszpasterz parlamentarzystów - ks. prał. Henryk Chudek zapewnił, że obraz znajdzie swoje miejsce w kaplicy sejmowej.

W skrócie

2 lutego we Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczył Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, wraz z małżonką. Mszy św. przewodniczył o. Eustachy Rakoczy. Koncelebrował m.in. ks. Andrzej Kryński - rektor Akademii Polonijnej.

4 lutego za 65 lat życia w związku małżeńskim dziękowali Panu Bogu Józefa i Antoni Egemanowie. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji Jubilatów odprawił o. Robert M. Łukaszuk. Państwo Egemanowie wychowali 6 dzieci. Mają 13 wnuków i 10 prawnuków.

6 lutego przebywał na Jasnej Górze biskup diecezji Liepaia na Łotwie Vilhelmus Lapelis. Towarzyszył mu diakon Toms Priedolinš. „Przychodzę tutaj, przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, by pomodlić się w swoich osobistych sprawach i w intencji diecezji oraz prosić o Jej wstawiennictwo. Zawsze, kiedy tutaj przybywałem, oddawałem się pod opiekę Maryi, żeby mnie prowadziła” - mówił bp Lapelis. Wizyta na Jasnej Górze była następstwem nawiązania współpracy Zakonu Paulinów z diecezją Liepaia.

6 lutego modliło się na Jasnej Górze ponad 180 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Nikaragui, Hondurasu, Kanady i Polski. Młodzi reprezentowali trzy uczelnie: International Theological Institute w Gaming w Austrii, Franciscan University of Steubenville w Ohio oraz Ave Maria University na Florydzie w USA. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Ronald Mohnickey z Franciscan University z Cleveland w USA.

Zapowiedzi

21, 22, 23 lutego - Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Kieleckiej

25-27 lutego - Jasnogórskie Dni Skupienia

25-28 lutego - 30. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

26 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gnieźnieńskiej (I seria)

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Reklama

Syria: nie widać końca wojny, bomby wciąż spadają

2019-09-22 21:47

(KAI/Vaticannews) / Aleppo

Wojna w Syrii ciągle jeszcze trwa, a embargo gospodarcze, nałożone na ten kraj, przysparza jego mieszkańcom kolejnych cierpień, ponieważ sankcje najbardziej dotykają najbiedniejszych. Wskazuje na to wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen, który po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do zniesienia embarga i do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia konfliktu.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Biskup zwrócił uwagę na dramatyczne warunki życia Syryjczyków. Są oni pozbawieni pracy, brakuje żywności, na wielu obszarach nie ma elektryczności i nie działają wodociągi. Wciąż trwające walki sprawiają, że nikt jeszcze nie myśli o odbudowie. Wikariusz apostolski Khazen przypomniał, że Turcja miała doprowadzić do rozbrojenia rebeliantów, tymczasem jeszcze bardziej ich uzbroiła, dlatego tak bardzo zaciekłe walki toczą się o znajdujący się w rękach islamskich dżihadystów Idlib i nasiliły się ataki w innych częściach Syrii.

Zdaniem mieszkającego w Aleppo hierarchy wojna nie tylko spowodowała wiele ofiar i ogromne straty, ale jednocześnie pokazała, że współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest możliwe. „Kiedy fundamentaliści weszli do naszego miasta, poderżnęli gardło miejscowemu imamowi, który krytykował ich działania, a jego głowę zawiesili na minarecie. Wielu wyznawców islamu mówiło mi wówczas, że to nie jest religia, jaką wyznają” – podkreślił syryjski biskup. Wskazał, że miejscowi muzułmanie często apelują, by chrześcijanie nie wyjeżdżali i zostali w Syrii.

„Przez lata wojny poruszyło ich świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia. Doświadczyli, że nieśliśmy pomoc wszystkim bez względu na wyznawaną wiarę. Pomagaliśmy nawet żonom i dzieciom rebeliantów” – przypomniał biskup. Przyznał, że dialog życia z islamem jest możliwy i może się stać zaczątkiem nowej Syrii. „Nie możemy się łudzić, że kiedykolwiek będzie możliwy dialog dogmatyczny. Możliwe jest jednak wzajemne spotkanie wokół wartości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny czy spraw bioetycznych” – zaznaczył wikariusz apostolski Aleppo. Podkreślił zarazem, że dialog zawsze oznacza otwarcie się na drugiego przy zachowaniu własnej tożsamości i dawaniu świadectwa temu, w co się wierzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem