Reklama

Kościół

Przełożony generalny Paulinów dziękuje wszystkim włączającym się w ich posłannictwo

- Najważniejszym pawłowym przesłaniem nie tylko dla zakonników, ale dla wszystkich wierzących jest całkowite zawierzenie Bożej Opatrzności i dzielenie się chlebem z każdym, kto w różnych obszarach go potrzebuje - uważa przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski w patronalne święto „białych mnichów”, we wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, dziękuje wszystkim, którzy w różny sposób włączają się w paulińskie posłannictwo na świecie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

o. Arnold Chrapkowski

Jasna Góra/Facebook

W 17 krajach, na 4 kontynentach posługuje prawie 500 paulinów. Najwięcej domów-klasztorów mnisi mają w Polsce, która dzięki Jasnej Górze stała się najważniejszym miejscem ich zakonnej posługi.

Zakon Paulinów, choć to nazwa skrócona, bo pełna brzmi Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika, powstał w XIII wieku z pustelników żyjących na ziemi węgierskiej, którzy wybrali styl życia Pawła, eremity z pierwszych wieków chrześcijaństwa. To właśnie od tego świętego Pustelnika pochodzi nazwa wspólnoty.

Reklama

W paulińską duchowość wpisane są: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej; szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej; sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Podziel się cytatem

- Paweł jak biblijny Eliasz doświadczył Bożej Opatrzności, a symbolem tego jest kruk przynoszący mu pożywienie, gdy ten postanowił pozostać na pustyni sam na sam z Bogiem - przypomina przełożony generalny Paulinów.

O. Arnold Chrapkowski zauważa, że dziś zdanie się na Bożą Opatrzność odsuwane jest na margines, bo jesteśmy ludźmi przyzwyczajonymi do planowania, analizowania, przewidywania przyszłości. „Bóg pokazuje, że żyjemy w świecie bardzo kruchym pod każdym względem i nie nasze ludzkie plany, ale całkowite zdanie się na Boga, jest tym, co powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Dotyczy to wszystkich, także osób życia konsekrowanego”, podkreśla.

Reklama

Generał Paulinów dodaje, że Paweł przyniesionym przez kruka chlebem dzielił się ze św. Antonim Pustelnikiem, a to i dla wszystkich wierzących jest zachętą, by otrzymanymi Bożymi darami dzielić się z drugim człowiekiem. - Chodzi o to, by ten chleb umieć łamać z tym, który tego pożywienia w jakiejkolwiek formie potrzebuje - podkreśla o. Chrapkowski.

W pauliński czas świętowania, który trwa niemal przez cały styczeń, mnisi wpisują wdzięczność nie tylko za istnienie Zakonu, ale także za nowe powołania, bo choć i w tej wspólnocie mniej jest tych, którzy wybierają życie konsekrowane, to jednak wciąż nie brakuje chętnych, w różnych częściach świata, którzy pragną założyć biały habit.

- To jest to, co daje nadzieję i pokazuje, że nasz charyzmat się nie wypełnił, nie skończył, że musimy go kontynuować. Bóg daje tych, którzy chcą żyć tym duchem, chcą go podjąć i nieść go dalej. To wielka radość i wdzięczność - podkreśla przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Podziel się cytatem

Wyraża też podziękowanie wszystkim, którzy na różnych kontynentach i w różny sposób wspierają paulińskie posłannictwo: na Jasnej Górze, w innych 20 placówkach w Polsce, w trzech prowincjach - niemieckiej, australijskiej i amerykańskiej, w quasi-prowincjach (niepełnych) na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji oraz w innych miejscach w Europie i na placówkach misyjnych w Afryce.

2022-01-15 11:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał paulinów: nasze domy rodzinne są Wieczernikami

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

o. Arnold Chrapkowski

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O tym, że w trudnym czasie pandemii nasze domy rodzinne są Wieczernikami mówił na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w duchowej jedności z współbraćmi w kapłaństwie. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił w homilii, że teraz jest właśnie czas, kiedy możemy mocno zauważyć, że Kościołem jest także nasz dom, nasza rodzina - W tej wyjątkowej i trudnej chwili, w jakiej przyszło nam przeżywać Triduum Paschalne, uświadamiamy sobie, że trzy dary z Wieczernika: Eucharystia, kapłaństwo i służba w miłości tak mocno teraz realizują się w życiu każdego z nas, a nasze domy rodzinne są Wieczernikami.

CZYTAJ DALEJ

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

2022-05-20 07:23

Materiał prasowy

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w niedzielę, 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników zostaje wezwany na przesłuchanie. Grosicki, oficer służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Ksiądz odmawia. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukraińska rzecznik praw człowieka spotkała się z kard. Parolinem

2022-05-20 17:31

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/MYKOLA TYS

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej o pomoc deportowanym do Rosji Ukraińcom. Ponowiła też zaproszenie skierowane zarówno do niego jak i do papieża Franciszka, by odwiedzili Ukrainę.

O swoim spotkaniu z kard. Pietro Parolinem Ludmyła Denisowa poinformowała za pośrednictwem komunikatora Telegram.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję