Reklama

Niedziela Lubelska

Kresowe więzi. Z Ukrainy do Polski

Archiwum Centrum Wolontariatu

Rościsław i Irina przyjechali do Lublina z Odessy

Rościsław i Irina przyjechali do Lublina z Odessy

U stóp zamku królewskiego w Lublinie stoi wielka figura lwa; w lewej łapie trzyma tarczę z herbem Lwowa. Cały pomnik jest niemal wierną kopią rzeźby sprzed Frontonu Chwały na Cmentarzu Łyczakowskim. Fundatorami są kresowiacy, głównie lwowiacy, licznie zamieszkujący Lubelszczyznę. Lwi symbol nabiera nowego znaczenia wobec coraz bardziej dramatycznej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada.

Kresy w Lublinie

Odkąd stolicą Polski została Warszawa, Lublin, Krasnystaw, Chełm i Zamość leżały na drodze z centrum Rzeczpospolitej ku jej Kresom, Wołyniowi i wschodniej Galicji aż po Pokucie. Do rozbiorów Lublin miał przewagę nad wszystkimi kresowymi miastami, łącznie ze Lwowem. Do grodu nad Bystrzycą przybywał cały Wschód, przede wszystkim przedoblicze sędziów Trybunału Koronnego, ale też i przed oblicze królów, których łatwiej można było tu spotkać, niźli na mało ucywilizowanych krańcach państwa.

Degradację znaczenia Lublina i całego regionu przyśpieszyły dwie światowe wojny. Paradoksalnie, po ostatniej to Lubelszczyzna zyskała miano nowych polskich Kresów, a Lwów stał się głównym ośrodkiem wykuwania narodowej tożsamości Ukrainy. Dawne i żywe więzi lubelsko-lwowskie zamroziła nowa granica, narzucona przez Stalina, Roosevelta i Churchilla.

Wschodnia fala nauki

Wraz z sowietyzacją zachodniej Ukrainy nastąpił exodus wartościowych kresowiaków, na czym zyskał nasz region, głównie uniwersytety. Wybitnym rektorem lubelskiego seminarium, urodzonym we Lwowie, był ks. Mieczysław Brzozowski. Jego rodzina przesiedlona została do Polski w 1946 r. Nie byłoby słynnej lubelskiej szkoły filozoficznej, z której dorobku korzystał choćby Karol Wojtyła, bez dominikanina o. Alberta Krąpca spod Tarnopola, cudem ocalonego w czasie rzezi urządzanych przez ukraińskich nacjonalistów w 1944 r. Studenci KUL i seminarzyści przez lata zawdzięczali solidną logikę prof. Stanisławowi Kiczukowi, pochodzącemu spod Lwowa. Stamtąd wywodził się również Tadeusz Kielanowski, rektor UMCS rywalizującego w humanistyce z KUL-em. W Stanisławowie przyszedł na świat inny rektor tejże uczelni, Grzegorz Seidler. Kresowych rektorów miały też pozostałe szkoły wyższe w Lublinie: Zdzisław Kleinrok (Tarnopol, Akademia Medyczna), Iwo Pollo (Stanisławów, Politechnika) i Bohdan Dobrzański (Odessa, Akademia Rolicza).

Reklama

Wyzwolone z sowieckiego jarzma Polska i zaraz po niej Ukraina zaczęły po 1989 r. nawiązywać coraz lepsze relacje, także w wymiarze kościelnym. Lubelscy księża pracują w kilku diecezjach w Ukrainie, nasze seminarium kończyli m.in. obecny metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Pachnie wojną

Polsko-ukraińskie wspólne losy, zwłaszcza w naszym regionie i diecezji, to jednak przede wszystkim biografie już ponad stu tysięcy przybyszów zza wschodniej granicy. Przyjeżdżają, aby studiować i pracować; często podejmują zajęcia omijane przez Polaków. Zbiór owoców i warzyw na Powiślu jest nie do pomyślenia bez ukraińskich rąk, a o rozwoju budownictwa moglibyśmy zapomnieć, gdyby nie kielnie i młotki naszych braci zza Buga.

Na zdjęciu widnieje młoda ukraińska rodzina z Odessy. Rościsław pracuje w jednym z supermarketów, Irina jest mentorem międzykulturowym. Córeczka Vasilisa ma dopiero trzy miesiące, urodziła się już w Lublinie. Mąż ma polskie korzenie, dlatego będą starać się o nasze obywatelstwo. Takich rodzin coraz więcej puka do polskich granic, zwłaszcza po groźnych deklaracjach Putina z grudnia ubiegłego roku. Jeśli rosyjskie groźby spełnią się, będziemy mieli ich setki tysięcy.

2022-01-16 19:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”

2022-05-26 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27. na 28. dzień miesiąca. Niejako zainauguruje ona już sobotnie uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Wyszyńskiego. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Poprowadzi je Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Podczas czuwania rozważany będzie kolejny, czwarty punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspakajaj i okazuj dobroć”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to swoisty projekt wychowawczy pozostawiony nam przez Prymasa jak być dobrym człowiekiem, uświadamia nam, że codzienność może być uświęcana przez chrześcijan. - Chrześcijanin to ten, który potrafi każdą chwilę życia tak przeżyć, nawet trud i cierpienie, żeby ona z pomocą łaski Bożej, miała wartość dla świata, dla drugiego człowieka i dla naszego zbawienia - podkreśliła Mackiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Il Sismografo: kard. Sodano w stanie krytycznym

2022-05-27 20:42

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

kard. Sodano

stan krytyczny

KAI/CTV

Kard. Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego 94-letni kard. Angelo Sodano jest w stanie krytycznym – informuje portal Il Sismografo, powołując się na „liczne i różne źródła watykańskie”.

Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na jakie cierpi sędziwy hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję