Reklama

Niedziela Lubelska

Duchowy testament. Ostatnia książka ks. Grzegorza Pawłowskiego

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium

Nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium ukazała się ostatnia książka ks. Grzegorza Pawłowskiego.

Publikacja pt. „Mesjasz i Jego wyznawcy” to testament człowieka, który łączył w sobie dwa światy i dwie religie. Jako żydowski chłopiec (Jakub Hersz Griner), dzięki pomocy Polaków przeżył gehennę Zagłady, poznał i pokochał Chrystusa tak bardzo, że poszedł za Nim drogą kapłańskiego powołania. Jako „sługa Mesjasza” przeżył niemal 90 lat, w tym ponad 60 jako ksiądz w Kościele katolickim. Zmarł w październiku 2021 r., ale wcześniej oddał do druku swoją ostatnią książkę. Wraz z rękopisem przekazał prośbę, by ukazała się nawet po jego śmierci.

Wyjątkowe rymy

Pierwsza publikacja ks. Grzegorza Pawłowskiego, unikatowego kapłana, ukazała się w 2005 r. W wywiadzie - rzece podzielił się doświadczeniem swojego życia; przywołał dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, rodzące się powołanie i kapłańską służbę, realizowaną przez Polaka i Żyda w Polsce oraz w Izraelu. Kolejne książki, wszystkie wydane przez Gaudium, to niezwykle ciekawe, opowiedziane wierszem osobiste historie, zawierające świadectwo mocnej wiary w Jezusa Chrystusa i rymowane dzieje zbawienia. Prosty, a zarazem głęboki przekaz, od kilkunastu lat dociera do serc tysięcy czytelników, którzy nie tylko z zaciekawieniem pochylają się nad losami żydowskiego chłopca, ale też zbudowani wiarą „sługi Mesjasza” sami powracają na Chrystusowe drogi. 11 książka, nad którą ks. Pawłowski pracował do ostatnich dni swojego życia, jest - jak napisał abp Stanisław Budzik - „testamentem duchowym i podsumowaniem życiowego zgłębiania Prawdy, którą jest Jezus Chrystus”.

Ukończona praca

Książka „Mesjasz i Jego wyznawcy” powstała w czasie pandemii na prośbę ks. prof. Mirosława Wróbla. - Poprosiłem ks. Grzegorza Pawłowskiego o napisanie komentarza do Ewangelii i Dziejów Apostolskich jako świadectwa wiary człowieka, który w sposób niezwykły łączył w swojej osobie Stary i Nowy Testament. Początkowo wahał się, czy sprosta zadaniu, ale po kilku dniach otrzymałem telefon, że zgadza się. Kiedy zakończył pisanie manuskryptu, powiedział prorocze słowa: „Tak się cieszę, że Bóg dał mi dokończyć tę pracę. Teraz jestem spokojny, bo wiem, że nawet gdybym umarł, to ksiądz profesor i tak wyda to po mojej śmierci” - napisał we wprowadzeniu ks. M. Wróbel. Przyjaciel „sługi Mesjasza” wraz z dyrekcją i pracownikami Gaudium podjął starania, by zadośćuczynić prośbie. - Chociaż ks. Pawłowski przekroczył już próg nadziei, to przez swoje słowo jest obecny wśród nas, ubogacając nas humorem, rymem, pogodą ducha i świadectwem życia, w którym miłość przezwycięża wszelką nienawiść - podkreśla ksiądz profesor. Biblista wyraził nadzieję, że ostatnia książka zainspiruje czytelników „do nowej lektury Ewangelii i Dziejów Apostolskich przez pryzmat świadectwa męża Bożego”.

Reklama

Słowa - świadectwo

Publikację otwiera słowo abp. Stanisława Budzika. Jak zauważa, książka „jest komentarzem biblijno-archeologicznym do tekstów Ewangelii i Dziejów Apostolskich”. Metropolita podkreśla, że kolejne strony to „piękne świadectwo wiary Żyda, który uwierzył w Ewangelię i został katolickim kapłanem. Autor dzieli się z czytelnikami bogactwem miejsc świętych i własnym doświadczeniem wiary ze spotkania z Mesjaszem, który przemienił jego życie i stał się centrum jego posługiwania”. Publikacja zawiera cenne uwagi i objaśnienia archeologiczne, historyczne i geograficzne, postrzegane zarówno z punktu widzenia żydowskiego, jak i chrześcijańskiego. Do lektury zachęca również ks. Marek Szymański, dyrektor Gaudium. Zdradzając kulisy powstania książki, zwraca uwagę, że zarówno ta ostatnia, jak i wcześniejsze, rodziły się w zaciszu kaplicy w oddalonej od Lublina tysiące kilometrów Jafie. „Zbierał myśli, szukał odpowiednich słów, powierzając całą pracę Bogu, któremu służył jako sługa Mesjasza” - napisał ks. Szymański. Jego zdaniem wszystkie publikacje są wymownym świadectwem na rzecz Ewangelii i biblijnego prawa miłości bliźniego, a w rymowanych wierszach tkwi siła radości życia i wiary. Ostatnia książka ks. Grzegorza Pawłowskiego zawiera dodatkowo materiały dokumentujące jego pogrzeb.

2022-01-16 19:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm uchwalił ustawę w sprawie czternastej emerytury

2022-05-26 20:05

[ TEMATY ]

sejm

emeryci

emerytura

PAP/Marcin Obara

Sejm uchwalił w czwartek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 426 posłów, przeciw było 19, a 6 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”

2022-05-26 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27. na 28. dzień miesiąca. Niejako zainauguruje ona już sobotnie uroczyste obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Wyszyńskiego. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Poprowadzi je Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Podczas czuwania rozważany będzie kolejny, czwarty punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspakajaj i okazuj dobroć”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to swoisty projekt wychowawczy pozostawiony nam przez Prymasa jak być dobrym człowiekiem, uświadamia nam, że codzienność może być uświęcana przez chrześcijan. - Chrześcijanin to ten, który potrafi każdą chwilę życia tak przeżyć, nawet trud i cierpienie, żeby ona z pomocą łaski Bożej, miała wartość dla świata, dla drugiego człowieka i dla naszego zbawienia - podkreśliła Mackiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińska Cerkiew domaga się potępienia ruskiego miru jako herezji

2022-05-27 16:39

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

ruski mir

herezja

Karol Porwich/Niedziela

Autokefaliczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna domaga się potępienia przez Kościół prawosławny ideologii ruskiego miru i pociągnięcia do odpowiedzialności moskiewskiego patriarchy. Zdaniem ukraińskich biskupów propagowana przez Cyryla ideologia jest przejawem herezji entofiletyzmu, według której w myśleniu i trosce o Kościół wywyższa się określony naród. Została ona potępiona przez prawosławny Sobór Konstantynopolitański w 1872 r.

Decyzję w tej sprawie podjął obradujący w tym tygodniu w Kijowie synod ukraińskiej Cerkwi. Upoważnił on metropolitę kijowskiego Epifaniusza do wystąpienia z formalnym wnioskiem w tej sprawie zarówno do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, jak i zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych. Domagając się pozbawienia Cyryla godności patriarchy, biskupi przypominają o jego poparciu dla rosyjskiej agresji, która powoduje ofiary w ludziach i zniszczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję