Reklama

Niedziela Wrocławska

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

Homilię w czasie nabożeństwa wygłosił abp Jerzy Pańkowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Nawiązując do pism Starego i Nowego Testamentu podkreślił, jak ważna jest pomoc Boża świadczona człowiekowi. – Gdzie jest jednak ta pomoc Boża, kiedy człowiek prosząc o nią, mimo wszystko cierpi i napotyka poważne trudności w życiu? Według nauki świętych Ojców Bóg nie przeszkadza cierpieniom, gdy mają nas dotknąć. Ale kiedy nas już dotkną, okazuje nam pomoc przez to, że zamiast nas osłabić, przynoszą nam one korzyść i doświadczenie – mówił abp Jerzy, podkreślając, że kiedy nastąpi próba, nie możemy upadać na duchu. Powinniśmy pamiętać, że granice naszej wytrzymałości są zespolone z zamysłami dopustu Bożego.Taka świadomość jest ważna chociażby w obecnej próbie, kiedy doświadczamy pandemii koronawirusa.

Reklama

– Prosić o pomoc Bożą może jednak tylko pokorny człowiek, pokorny kapłan a w końcu pokorny naród – mówił arcybiskup. Podkreślił, że wybrane na dzisiejszy dzień czytania, zwłaszcza List św. Pawła do Filipian, uczą takiej pokornej mądrości przez przykład Jezusa, który uniżył siebie i stał się posłuszny aż do śmierci.

– Zawsze kiedy spotykamy się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, na pewno zadajemy sobie pytanie, czy ta jedność jest dzisiaj w ogóle osiągalna. A może pytamy siebie samych, dlaczego Jezus Chrystus „nie został” jeszcze wysłuchany przez swojego Ojca, którego przecież błagał w modlitwie Arcykapłańskiej: „aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy”. Czy będąc równym Ojcu Bogiem musiał Go w ogóle o to prosić? – pytał arcybiskup i podkreślił, że Jezus pyta w modlitwie równego sobie Ojca.

– W takim razie dlaczego Bóg Ojciec nie dokona za nas wielkiego dzieła pojednania chrześcijan tutaj na ziemi? Jedno jest pewne – nie stanie się to wtedy i w ten sposób, jak tego my chcemy, ludzie z deficytem pokornego myślenia. I tutaj nadchodzi czas na krótkie odniesienie do dzisiejszego czytania ewangelicznego – mówił kaznodzieja, analizując fragment, w którym matka synów Zebedeusza prosi dla nich o miejsce przy Chrystusie.

Reklama

– Nie zrozumiemy ani Wszechmocy ani pokornej bezsilności Bożej, jeśli nie poznamy Boga, który jest Miłością. Czy tylko za to, że synowie Zebedeusza znaleźli się w gronie uczniów powinni otrzymać pierwszeństwo w Królestwie Bożym? Na pewno nie. Po tym wszystkim następuje wielka nauka o prawdziwym pierwszeństwie, które realizuje się w dobrowolnym upokorzeniu, czego najdoskonalszym przykładem jest sam Chrystus mówiący, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać duszę swoją jako okup za wielu – mówił abp Jerzy, zwracając uwagę, że dzisiaj ekumenizm jest coraz trudniejszy.

Słowo do zebranych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dziękując za wspólną modlitwę. – Myślę, że mamy okazje, aby się spotykać i budować tę jedność, tak jak wczoraj na wspólnym śpiewaniu kolęd. Może to są małe kroki, ale takie, którymi zmierzamy do jedności. To, co jest najważniejsze i co jest zadaniem stojącym przed nami, to żebyśmy umieli w sobie dojrzeć Oblicze Boga, żebyśmy umieli patrzeć wzajemnie na siebie, dostrzegając w każdym bracie i każdej siostrze to Boże oblicze. Życzę, byśmy w tym roku, który rozpoczynamy, z życzliwością potrafili wzbudzić w sobie nadzieję jedności, żebyśmy żyli, dając piękne świadectwo wspólnie – życzył metropolita wrocławski.

Nabożeństwo uświetnił Katedralny Chór Prawosławny oraz Zespół Kameralny Kościoła Chrześcijan Baptystów.

2022-01-17 23:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk do pracowników Służby Zdrowia: stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce

2022-05-22 08:04

Jasna Góra/Facebook

„Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce” – mówił w bazylice na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Eucharystii z okazji ogólnopolskiej pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia. – Po pierwsze, by być świadkiem Chrystusa, trzeba doświadczyć Jego bliskości i miłości. Po drugie, w misji świadczenia o Chrystusie mamy potężną pomoc i najlepszego Nauczyciela – trzecią Osobę Trójcy Świętej: Ducha Świętego. Po trzecie, świadek Chrystusa to ten, kto siłę czerpie ze Mszy świętej – mówił podczas homilii bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

2022-05-20 07:23

Materiał prasowy

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w niedzielę, 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników zostaje wezwany na przesłuchanie. Grosicki, oficer służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Ksiądz odmawia. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

VII Festyn Rodzinny "U Oblatów"

2022-05-21 20:33

Parafia NMP Królowej Pokoju

Już za tydzień w parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbędzie się Festyn Rodzinny.

W programie festynu, przygotowanego przez Ojców Oblatów i Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców, czeka moc atrakcji dla dzieci i dorosłych: konkurencje sportowe i rodzinne, pokazy służb mundurowych, kącik malucha, kawiarenka, występy na scenie i koncert finałowy zespołu „Czterdziestu synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. To doskonała okazja do spotkania i radosnego spędzenia czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję