Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„Prawo do życia przekracza granice ojczyzny”. O migracji na Wendelinariach

Prof. dr hab. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach, które odbyły się jakiś czas temu w Rudzicy. Jego wykład można wysłuchać w internecie.

[ TEMATY ]

imigranci

migracja

Wendelinaria

Damian Świńczyk

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

W ramach 6 edycji Wendelinariów odbyło się seminarium naukowe pt. „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany” w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy, na którym gościł prof. dr hab. Tadeusz Sławek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002, oraz naukowcy z różnych uczelni w Polsce.

W kontekście wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej poruszali zagadnienia migracji w historii Polski i świata, w sensie dosłownym i metaforycznym.

Reklama

Prof. Sławek zastanawiał się, co to znaczy znaleźć się na drodze lasu i mówił o kwestii gościnności. – Las każe nam zadawać sobie pytania o nas samych, o to, kim jesteśmy i czy naprawdę jesteśmy tym kimś, za kogo się uważamy, czy za którego każą się nam uważać – podkreślił. Mówił, że pierwszeństwo ma prawo do życia, żeby „to, co jest, nadal mogło być tym, czym jest”. I to prawo przekracza granice ojczyzny, ponieważ życie jest bezpaństwowe. Przypomniał za św. Pawłem, że „wszyscy jesteśmy jedno w Jezusie Chrystusie”.

Jego wykład można posłuchać – tutaj.

W ramach spotkania odbył się też koncert zespołu Ruina Bar z Warszawy.

Reklama

Prócz seminarium, Wendelinaria obejmowały również wykład Sabiny Losy, w którym przybliżyła kult św. Wendelina w Rudzicy oraz motywacje pielgrzymów przyjeżdżających do Doliny św. Wendelina. A Artur Cielecki poprowadził warsztat, w którym opowiedział, jak poszukiwać własnych korzeni i dokumentów, by móc stworzyć rodzinne drzewo genealogiczne. Rozstrzygnięto konkurs rysunkowo-fotograficzny z udziałem uczniów szkół podstawowych dotyczący„Kultu św. Wendelina” i można było nabyć książkę „Opiekun i przyjaciel”.

Wendelinaria zorganizowało Towarzystwo Miłośników Rudzicy we współpracy w bielskim Starostwem Powiatowym i GOK Rudzica. Komitet organizacyjny tworzyli: dr Marcin Biernat, dr Rafał Cekiera, mgr Kamil Cekiera, mgr Damian Świńczyk i mgr Jolanta Zienkiewicz.

2022-01-18 17:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba zająć się migracją z powagą i całościowo

[ TEMATY ]

emigracja

Meksyk

migracja

robertopierucci/pl.fotolia.com

Apeluję do rządów amerykańskiego, meksykańskiego i krajów Ameryki Centralnej, aby z powagą i w sposób całościowy stawiły czoła problemowi migracji, z uwzględnieniem wsparcia krajów, z których pochodzą emigranci. Do nich zaś apeluję o poszanowanie prawa i zaniechanie aktów przemocy – to słowa arcybiskupa Tijuany, meksykańskiego miasta leżącego na granicy z USA.

Abp Francisco Moreno Barrón przyznał, że obecnie w jego mieście przebywa ponad 8 tys. migrantów, wśród nich wiele kobiet i dzieci. Dzięki temu, że miasto zawsze było otwarte na migrantów jest wiele miejsc, gdzie można ich przyjąć oraz im pomóc. Ponadto utworzono dodatkowe centrum, w którym gromadzone są zbierane w parafiach: żywność, ubrania i lekarstwa. Także rząd meksykański stara się wspierać uchodźców, którzy zostają w mieście fundując stypendia oraz pomagając w znalezieniu legalnej pracy. Kto chce wrócić do swojego kraju otrzymuje pieniądze na podróż. Do tej pory skorzystało z tej możliwości około 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Matka Boża Swojczowska

2022-05-24 20:50

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

Dziś drodzy pielgrzymi, zatrzymamy się ponownie przed kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Zatrzymujemy się w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swojczowie. Wizerunek, na który dziś spoglądamy i przed którym zanosimy swoje modlitwy o pokój dla pogrążonej w wojnie Ukrainy został namalowany w XVII wieku. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się w tutejszej świątyni.

Według legendy, na początku XVII wieku żołnierze pełniący wartę w lesie niedaleko dzisiejszej miejscowości Swojczów, ujrzeli wizerunek Madonny z Dzieciątkiem wystawiony w nadrzewnej kapliczce. Wtedy też mieli doznać objawienia Maryi, która wydała im polecenie: "módlcie się i czuwajcie". Odtąd na pytanie warty: "Stój, kto idzie?" odpowiadano "swój", zaś warta odpowiadała "czuwaj". Stąd pochodzi późniejsza nazwa osady. Kasztelan wołyński Jan Łahodowski w 1607 roku ufundował w miejscu wizji drewniany kościół, a następnie podczaszy wielki koronny Szczęsny Czacki wzniósł w 1787 murowaną świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Mama nieoceniony skarb

2022-05-26 09:48

Archiwum ks. Aleksandra Radeckiego

Ks. Aleksander Radecki raz z 102-letnią mamą Klarą

Ks. Aleksander Radecki raz z 102-letnią mamą Klarą

W Dniu Matki pamiętamy o naszych mamach. A jak swoje mamy widzą osoby powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego? Opowiadają: ks. Aleksander Radecki, ks. Rafał Swatek oraz s. Tatiana Studentowa ze Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Osoba decydująca się odpowiedzieć na Jezusowe: „Pójdź za Mną” posiada konkretne korzenie, rodzinę i rodziców. Decyzją, którą podejmują, różnie jest odbierana przez najbliższych. Nie jednej mamie polała się łza radości lub rozpaczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję