Reklama

Kościół

Franciszek zachęca Polaków do modlitwy o jedność chrześcijan

„Zapraszam Was, abyście się modlili, by wszyscy chrześcijanie, odkrywając czułą miłość Bożą, miłowali się wzajemnie” – powiedział Ojciec Święty zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

Franciszek

radiomaryja.pl

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Wczoraj rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zadaniem każdego ochrzczonego jest troska o to czego pragnął Jezus: aby wszyscy byli jedno.

Reklama

Zapraszam Was, abyście się modlili, by wszyscy chrześcijanie, odkrywając czułą miłość Bożą, miłowali się wzajemnie.

Z serca Wam błogosławię!

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj chciałabym zgłębić postać św. Józefa jako czułego ojca. Miałem okazję zastanowić się nad tym aspektem jego osobowości w liście apostolskim Patris corde.

Ewangelie świadczą o tym, że Jezus zawsze używał słowa „ojciec”, mówiąc o Bogu i Jego miłości. Bohaterem wielu przypowieści jest postać ojca. Jedną z najbardziej znanych jest ta o miłosiernym Ojcu (por. Łk 15, 11-32). Podkreśla ona nie tylko doświadczenie grzechu i przebaczenia, ale także sposób, w jaki przebaczenie dociera do osoby, która dopuściła się zła. Syn spodziewał się kary, a tymczasem znalazł się w objęciach czułego ojca.

Czułość jest czymś większym niż logika świata. Jest to nieoczekiwany sposób wymierzania sprawiedliwości. Dlatego nigdy nie wolno nam zapomnieć, że Boga nie przerażają nasze grzechy, błędy, upadki, lecz przeraża Go zamknięcie naszych serc, nasz brak wiary w Jego miłość. Cudownie jest pomyśleć, że pierwszą osobą, która przekazała tę rzeczywistość Jezusowi, był sam Józef. Rzeczy Boże bowiem zawsze przychodzą do nas za pośrednictwem ludzkich doświadczeń.

Czułość jest doświadczeniem poczucia, że jesteśmy miłowani właśnie w naszym ubóstwie i nędzy, które możemy odkryć zwłaszcza w sakramencie Pojednania.

Bez tej „rewolucji czułości” grozi nam, że będziemy uwięzieni w sprawiedliwości, która nie pozwala nam łatwo się podnieść i która myli odkupienie z ukaraniem. Pozwólmy więc, aby Pan nas miłował z czułością, czyniąc nas zdolnymi do miłowania innych.

2022-01-19 10:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: tożsamość chrześcijańska jest darem Boga, a nie dostosowywaniem się do realiów

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O strzeżeniu tożsamości chrześcijańskiej przed pokusą uczynienia z niej ideologii, ale także o nieustannym poszukiwaniu nowości czy też światowości prowadzącej do sumienia nieczułego na grzech mówił dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do pierwszego czytania (2 Kor 1,18-22), w którym św. Paweł mówi o tożsamości uczniów Chrystusa.

Franciszek podkreślił, że Bóg każe nam przejść długą drogę, byśmy osiągnęli tożsamość chrześcijańską i mogli o niej zaświadczyć. Jest to przejście od dwuznaczności do prawdziwej tożsamości. Zauważył, że choć grzech powoduje nasze upadki, to jest on również częścią naszej tożsamości. Jesteśmy grzesznikami, wierzącymi w Jezusa Chrystusa - stwierdził papież. Dodał, że nie jest to tylko wiara poznania, lecz także wiara będąca Bożym darem. Bowiem to sam Bóg nas umacnia w Chrystusie. Namaścił nas, wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych. „To Bóg nas obdarza tożsamością” - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, że św. Jan Paweł II napisał dla swojej mamy wiersz?

2022-05-26 09:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Episkopat

10 lat po śmierci swojej mamy, Karol Wojtyła napisał wiersz, który jej zadedykował. W artykule prezentujemy treść tego wyjątkowego utworu.

Jan Paweł II o swojej mamie:

CZYTAJ DALEJ

Il Sismografo: kard. Sodano w stanie krytycznym

2022-05-27 20:42

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

kard. Sodano

stan krytyczny

KAI/CTV

Kard. Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego 94-letni kard. Angelo Sodano jest w stanie krytycznym – informuje portal Il Sismografo, powołując się na „liczne i różne źródła watykańskie”.

Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na jakie cierpi sędziwy hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję