Reklama

Kościół

Pomoc dzieciom, seniorom, migrantom - Caritas Polska

O dalszej pomocy dzieciom, seniorom, wykluczonym, migrantom w naszym kraju oraz potrzebującym w świecie mówiono podczas spotkania dyrektorów Caritas Polska oraz Caritas Diecezjalnych.

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Ważnym aspektem działania Caritas pozostają dzieci, a szczególnie ich problemy psychologiczne - podkreślono podczas zebrania, które odbyło się w Warszawie. Wskazywano na coraz większe zainteresowanie młodzieży wolontariatem.

W obradach uczestniczył m.in. bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji charytatywnej Episkopatu, oraz bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wśród priorytetów organizacji wymienił dalszą pomoc dzieciom, młodzieży, seniorom, osobom chorym i wykluczonym. - Dla tych ludzi wsparcie Caritas jest niejednokrotnie jedyną nadzieją na godne życie - powiedział ks. Iżycki. Podkreślił też konieczność pomocy migrantom i uchodźcom zaznaczając, że “ich trudną i złożoną sytuacją żyje Kościół, społeczeństwo polskie oraz społeczność międzynarodowa”.

Podziel się cytatem

Reklama

W minionym roku Caritas Polska zauważyła potrzebę modyfikacji i rozszerzenia działań na rzecz dzieci. Projekt "Tornister pełen uśmiechu", który polegał na przygotowywaniu wyprawek szkolnych dla dzieci przekształcono w Akademię Caritas Dzieciom. Od sierpnia ubiegłego roku organizowane są dzięki temu warsztaty profilaktyki uzależnień dla najmłodszych.

Atrakcyjna forma i profesjonalni prowadzący sprawili, że cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem, dlatego organizacja zapowiada kontynuowanie akcji. "To otwarte zaproszenie dla wszystkich diecezji, aby jeszcze mocniej włączyć się w troskę o najmłodszych oraz nowe wyzwania jakie przed nami - powiedziała KAI Dominika Chylewska z Działu Komunikacji Caritas Polska. - Mamy świadomość, że rosnące zainteresowanie mediami społecznościowymi, grami, pandemia - to wszystko czynniki, które wymagają wyjątkowej i coraz to nowszej formy troski o dzieci i młodzież - dodała.

Podczas spotkania podsumowano trzyletnie działania Caritas w zakresie ekologii integralnej, w które zaangażowały się zespoły wolontariuszy, diecezjalne Caritas oraz Caritas Polska. Poinformowano o włączeniu się organizacji w globalną kampanię sieci Caritas o nazwie "Together We". W jej ramach przez kolejne lata poszczególne kraje będą wspólnie działać na rzecz tworzenia tzw. "Communities of Care", czyli “wspólnot opieki”.

Reklama

W ramach projektu Caritas Laudato si w polskich parafiach, szkołach i zespołach wolontariuszy powstało ponad 300 projektów ekologicznych. To konkretna odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka, który bardzo jasno wyznacza kierunki działania, w które włączyło się już 12 diecezji.

Caritas ma nadzieję na kontynuację działań i pracuje nad propozycją, która będzie otwarta dla wszystkich diecezjalnych Caritas w Polsce. Dużym sukcesem jest też kampania medialna, która pozwoliła na rozszerzenie debaty, szczególnie w Kościele, na temat ekologii. "Mamy świadomość że to temat, który w kolejnych latach pozostaje priorytetem i dlatego jego kontynuacja jest dla Caritas bardzo ważna" - zaznacza Dominika Chylewska.

Omówiono podejmowane w 2021 r. działania na rzecz pomocy dzieciom, wskazując, że zwłaszcza problemy psychologiczne najmłodszych pozostają dla Caritas ważnym aspektem działania. Stąd powołanie Akademii Caritas Dzieciom, w ramach której w wielu diecezjach odbywają się specjalistyczne warsztaty.

Podsumowując działania na rzecz seniorów poinformowano m.in., że w programie "Na codzienne zakupy" zaangażowanych jest w całej Polsce 3,5 tys. wolontariuszy oraz 450 liderów wolontariatu. Jak zaznaczono, dzięki dużemu zaangażowaniu organizacji, w tym systemowi szkoleń, wolontariusze chętniej przystępują do programu pomocy seniorom.

"Seniorzy to dla nas jedna z istotniejszych grup troski" - powiedziała Dominika Chylewska dodając, że wedle badań IPSOS wolontariusz Caritas pełni bardzo ważną rolę. Seniorzy pytani o to kto najczęściej ich wspiera wskazują że rodzina, ale już na drugim miejscu są wolontariusze Caritas - znacznie częściej niż np. sąsiedzi.

Po raz kolejny została zarysowana duża potrzeba troski o wolontariuszy, bez których wiele projektów nie mogłoby się odbyć. Caritas Polska od wielu miesięcy przygotowuje i rozsyła stały program formacyjny jako propozycja dla wszystkich parafialnych zespołów Caritas, centrów wolontariatu i szkolnych kół tej organizacji. Odbywają się też spotkania formacyjne online. Budowany jest także wolontariat przy Caritas Polska. Te działania będą rozwijane i kontynuowane.

Podczas obrad podsumowano też działania dotyczące migrantów i uchodźców, omawiając działania w kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Bardzo ważnym aspektem działań była stała współpraca i kontakt między diecezjami a Caritas Polska, dzięki temu organizacja była w stanie szybko reagować i dotrzeć do parafii. Omówiono też plan działań na najbliższy czas i różne scenariusze wspierania migrantów.

Bp Krzysztof Zadarko dzieląc się swoim doświadczeniem działań na rzecz uchodźców i migrantów, wskazał na dużą potrzebę budzenia wrażliwości i działania w tym zakresie. Delegat KEP ds. Imigracji podziękował też Caritas Polska za dotychczasową otwartość i działania.

24 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, która jest także świętem patronalnym Caritas. Będzie to, jak zaznaczono, okazja do świętowania dla Caritas w całej Polsce, w tym roku w wyjątkowy sposób.

Caritas Polska została bardzo wysoko oceniona pod kątem jakości i zawartości sprawozdań finansowych i merytorycznych dużych organizacji pożytku publicznego - poinformował dyrektor organizacji. Według raportu renomowanej międzynarodowej firmy audytorskiej Grant Thornton Caritas Polska otrzymała najwyższą możliwą notę – 10 p. i I miejsce w rankingu.

“Wynik ten jest realnym potwierdzeniem ogromnego wysiłku całego zespołu Caritas Polska na rzecz dalszej profesjonalizacji i rozwoju - powiedział ks. Iżycki. - Uważam, że przyjęta polityka przejrzystości w sprawozdawczości i konsekwentnego atrakcyjnego pokazywania dzieł Caritas przyciąga nowych partnerów i darczyńców” - dodał.

Dyrektor największej pozarządowej organizacji charytatywnej zapowiedział kontynuowanie prac nad rozwojem działów wspomagających Caritas Polska. Chodzi m.in. o fundraising, komunikację, logistykę oraz transformacja cyfrowa, bez której, jak zaznaczył, dalsza ewolucja jest niemożliwa.

“Jestem także przekonany, że rozwój Caritas nie jest możliwy bez zaangażowania w działania wolontariackie szczególnie ludzi młodych, do których kierujemy nowe formy projektów społecznych i formacyjnych traktując je jako konieczną inwestycją w przyszłość Caritas” - powiedział ks. Iżycki.

Bardzo ważnym i dużym filarem działań Caritas są projekty zagraniczne. Organizacja stale rozwija swoją pracę w Jemenie, posiada tam biuro, dzięki czemu może jeszcze efektywniej nieść pomoc w tym trudnym regionie. "Z dużą radością obserwujemy jak polskie rodziny włączają się w projekt "Rodzina Rodzinie" i obejmują swoją opieką potrzebujących na Bliskim Wchodzie - podkreśla Dominika Chylewska.

Poza standardowymi kampaniami, rok 2021 stał pod znakiem reakcji na różne kryzysy o charakterze nagłym. Na początku roku było to trzęsienie ziemi w Chorwacji, następnie w Czechach i powodzie w Polsce oraz za granicą. Konieczne okazało się też wsparcia misjonarek na Madagaskarze, poprzez zakup generatora tlenu, oraz reakcja na kryzys w Afganistanie. Dzięki pomocy darczyńców Caritas Polska z całego kraju organizacji udało się odpowiedzieć na te potrzeby.

Omawiano też główne kierunki zagranicznych działań Caritas Polska na rok 2022 - w Jemenie, na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej, Kolumbii i Wenezueli oraz w państwach afrykańskich.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-01-20 07:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad kilometr złotówek dla dzieci - akcja Caritas lubelskiej

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Sylwia Jurczyńska

Na Placu Zamkowym w Lublinie miał miejsce finał kampanii „Kilometry dobra” organizowanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, aby zebrać środki potrzebne do utworzenia Funduszu „Caritas Dzieciom”, z którego finansowane będą: dożywianie, operacje, stypendia, wypoczynek i wyprawki szkolne. Przez cały dzień ułożono 1 km i 269 m złotówek, co oznacza 55 836 zł na rzecz funduszu. Rekord Guinnessa nie został pobity.

CZYTAJ DALEJ

Pokój zostawiam wam...

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Kiedy po II wojnie światowej została powołana do życia Organizacja Narodów Zjednoczonych, w Nowym Jorku w 1952 r. otwarto jej siedzibę. Niedługo potem, w 1957 r., organizacji tej została przekazana jako dar Związku Radzieckiego rzeźba Przekujemy miecze na lemiesze Eugeniusza Wuczeticza. Miała ona symbolizować solidarność tego państwa z ideami, które stały u podstaw powołania do życia instytucji ONZ: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 98. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2022-05-22 10:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

służba zdrowia

bp Romuald Kamiński

Bp Krzysztof Włodarczyk

Jasna Góra/Twitter

Na Jasnej Górze trwa 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurował ją wieczorny Apel pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Tegoroczne spotkanie odbywa się dokładnie w rocznicę oddania medyków w macierzyńską niewolę Matce Bożej, które miało miejsce w dniach 21 i 22 maja 1966 r. w ramach ogólnopolskich obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Pod twoją obronę”. Główne uroczystości odbędą się dzisiaj. Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję