Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nieszpory w Chemin neuf | Dni modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Spotkanie w Międzynarodowej Katolickiej Wspólnocie, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, rozpoczął o. Peter Seyfried. Wyraził radość ze spotkania, podczas którego wsłuchiwano się w słowo Boże, śpiewano psalmy oraz modlono o jedność. Następnie, ks. Adam Strojny powiedział świadectwo o swoim doświadczeniu w pracy ekumenicznej.

Po wysłuchaniu Ewangelii komentarz powiedział ks. Arkadiusz Raczka, duchowny z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.Wyjaśniał, że w podanym fragmencie czytaliśmy o czterech powołanych apostołach, których łączyło rybołówstwo. Mimo że każdy z nich będąc inny, podjął decyzję o realizowaniu misji Pana. - My też jesteśmy różni. Nie tylko osobowościowo, ale także różnimy się wyznaniowo, a te różnice przysparzają nieco więcej problemów. Określamy siebie mianem sióstr i braci w Chrystusie, ale jak to w rodzinie - różnie bywa.

Reklama

Duchowny podkreślał, że w całej istocie tych dni nie chodzi o jednolitość, ale o jedność, do której wzywa Jezus. - Łowienie ludzi, to wciąganie ich do Dobrej Nowiny. To wciąganie ich w Bożą miłość, po to by mogli doświadczyć bezwarunkowej miłości, akceptacji Bożego przebaczenia, by mogli odnaleźć, jak powiedział to Luter, miłosiernego Boga - powiedział duchowny luterański.

Na zakończenie ks. Raczka podkreślał, że jesteśmy powołani także do tego, by czynem pokazywać miłość i zachęcać tym ludzi do wypełnienia misji danej od Boga.

W kolejnej części spotkania wszyscy odmówili modlitwę o jedność chrześcijan, po której Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział o istocie przeżywanego czasu. - W naszej modlitwie o jedność chodzi o coś znacznie innego niż tylko jedność Kościoła. Niezależnie od tego, jak ta jedność Kościoła jest ważna, chodzi o coś znacznie ważniejszego. Kościół jest wezwany przez Pana nie sam dla siebie, jest wezwany jako narzędzie, sakrament, skuteczne narzędzie laski - podsumował metropolita łódzki. Ostatecznie więc chodzi o jedność między wszystkimi ludźmi, o którą, dzięki Bożej łasce, będą zabiegać chrześcijanie.

Reklama

Katolicką ekumeniczną wspólnotę Chemin Neuf założył Laurent Fabre we Francji w 1971 roku. Przygodę życia we wspólnotowym naśladowaniu Chrystusa podejmują małżeństwa, osoby konsekrowane i osoby stanu wolnego, kobiety i mężczyźni, chrześcijanie różnych Kościołów i różnych kultur. Podczas spotkań doświadczają bogactwa różnorodności i pojednania z tymi, do których pozornie nie jest im najbliżej.

Powołani do ekumenizmu nieustannie modlą się o jedność chrześcijan i potrzebne łaski do przezwyciężania wszelkich podziałów. Katolicy, protestanci, ewangelicy, zielonoświątkowcy, prawosławni i anglikanie prowadzą działania, które mają na celu otworzenie się i doświadczenie Bożej miłości. Chemin Neuf znajduje się w 30 krajach, pośród których posługuje 2400 osób.

2022-01-20 16:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Tajemniczy obraz

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kinie Charlie odbyła się premiera dokumentalnego filmu "Tajemnica", którego realizatorami i autorami scenariusza są Igor Mertyn i ks. dr Roman Piwowarczyk. - Ten dokument przedstawia w krótki sposób długą historię, bo prawie 500 lat cudownego obrazu ze świątyni pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim (Srebrna) - powiedział ks. Piwowarczyk proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: decyzja o beatyfikacji sióstr zamordowanych przez rosyjskich żołnierzy była prorocza

2022-05-25 18:17

[ TEMATY ]

Wrocław

Karol Porwich/Niedziela

W twarzach dziesięciu elżbietanek zamordowanych podczas II wojny światowej przez rosyjskich żołnierzy powinniśmy zobaczyć twarze kobiet i dzieci mordowanych dziś w Ukrainie - powiedział KAI abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski ocenia, że decyzja Franciszka o beatyfikacji tych zakonnic była prorocza. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca we Wrocławiu.

Tego dnia Kościół ogłosi błogosławionymi s. Marię Paschalis Jahn i dziewięć jej towarzyszek - sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego zamordowanych przez czerwonoarmistów. Wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II Wojny Światowej na terenie Dolnego Śląska, siostry nie zdecydowały się na ucieczkę lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy rosyjskich broniąc godności własnej i innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję