Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Trwajmy w jedności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Bełchatowie rozpoczęło spotkanie w Kościele Ewangelicko - Reformowanym, któremu przewodniczył ks. bp Marek Izdebski.

Nabożeństwo rozpoczęła wspólnie zaśpiewana kolęda. Po modlitwie uwielbienia, wysłuchanych czytaniach i zaśpiewanym psalmie, wierni złożyli apostolskie wyznanie wiary. Słowo wygłosił biskup Marek Marczak, koncentrując się na budowaniu jedności pośród wielu różnic.

Tym spotkaniem, tą modlitwą otwieramy w regionie łódzkim czas modlitwy o jedność Chrześcijan. Chcemy w ten sposób, jak co roku, uświadomić sobie, że choć różnie nazywamy Boga, różnie się modląc, różnie odczytując Jego obecność pośród nas, jego wolę, to tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga.

Bp Marczak podkreślił, że jako dzieci jednego Boga wyróżniamy się wiarą w to, że Bóg jest Miłością. Na przestrzeni długiej historii obecności wiary chrześcijańskiej w świecie, jako ludzie potrafiliśmy w rozmaity sposób się podzielić ale pośród tych różnic które się pojawiły na przestrzeni czasów łączy nas wiara w Boga który jest Miłością. W Jego Imię możemy się gromadzić. Wiara jest naszym wspólnym mianownikiem. Tegoroczne wersy na Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan wybrali Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu, ze szczególną prośba, byśmy na pierwszym miejscu stawiali to, co nas łączy.

- Znajdujemy tekst Ewangelii wg Św. Mateusza i tym fragmencie różne osoby, różne sytuacje się pojawiają, które wskazują na Gwiazdę. Gwiazdę, poprzez którą Boże Zbawienie zostało objawione wszystkim narodom, w osobach mędrców. Gwiazdy, która ich prowadziła przez różne miejsca, z różnych miejsc, różnych narodów, do tego aby znaleźć Boga Żywego.

Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu przypominają że misją kościoła jest bycie gwiazdą, która oświetla drogę do Chrystusa, pomaga znaleźć drogę do Boga. I to właśnie Kościół ma być takim znakiem, gwiazdą, która jednoczy ludzi i pozwala odnaleźć Boga - dodaje kaznodzieja.

Reklama

O to proszą chrześcijanie z Bliskiego Wschodu, byśmy jako chrześcijanie spojrzeli na tą gwiazdę ewangeliczną i przez kilka dni spróbowali zastanowić się na wspólnej modlitwie co ten znak z nieba może znaczyć, jak go możemy współcześnie interpretować, odczytywać - podsumował.

Po wysłuchanym słowie nastąpiła modlitwa wstawiennicza oraz radośnie i z wiarą wypowiedziane Ojcze Nasz. Spotkanie zakończyła pieśń.

W nadchodzących dniach nabożeństwa ekumeniczne odbywać się będą o godz. 18:00 w następujących miejscach:

 - 24 stycznia - Kościół Ewangelicko - Augsburski, ul. Spacerowa 5 w Zgierzu,
 - 25 stycznia - Kościół Polsko - Katolicki, ul. Limanowskiego 60 w Łodzi,
 - 26 stycznia - Kościół Starokatolicki Mariawitów, ul Franciszkańska 27 w Łodzi,
 - 27 stycznia - Kościół Ewangelicko - Reformowany, ul. Radwańska 37 w Łodzi,
 - 28 stycznia - Kościół Ewangelicko - Augsburski, ul. Piotrkowska 283 w Łodzi,
 - 29 stycznia - Kościół Rzymsko - katolicki Archikatedra, ul. Piotrkowska 265 w Łodzi,
 - 31 stycznia - Kościół Rzymsko - katolicki, ul. M. Skłodowskiej - Curie 5 w Zgierzu.

2022-01-22 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemal 3 tysiące pielgrzymów dotarło w sierpniu na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Sierpień to niewątpliwie miesiąc pieszych pielgrzymek do duchowej stolicy Polski. Z archidiecezji łódzkiej do Królowej Polski zarówno pieszo, jak i rowerami udało się blisko 3 tysiące pielgrzymów.

Najliczniejszą grupę stanowiła 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka, w której skład weszło ponad 900 uczestników. Ponadto na pątniczym szlaku nie zabrakło wiernych z Koluszek, Brzezin, Pabianic, Ozorkowa, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Łasku, Bełchatowa, Grocholic, Widawy, Kaszewic oraz Sulejowa. Każda z pielgrzymek dotarła na Szczyt Jasnej Góry 24 sierpnia, aby dwa dni później wziąć udział w uroczystościach ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

2022-08-10 12:52

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymowanie

Adobe.Stock

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Biskup pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku w Chorwacji, odpowiada, że „nie jesteśmy od tego, żeby osądzać czy orzekać o winie, musimy cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn, ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m. in. aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy”.

CZYTAJ DALEJ

Peru: w wypadku drogowym zginęli seminarzysta i dwie siostry zakonne

2022-08-11 09:16

[ TEMATY ]

wypadek

Peru

Karol Porwich/Niedziela

Seminarzysta, dwie zakonnice ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża i świecki pracownik duszpasterski – wszyscy z diecezji Sicuani w południowo-wschodnim Peru – zginęli 8 sierpnia w wypadku drogowym na tym terenie. Poinformowała o tym Peruwiańska Konferencja Biskupia w okolicznościowym oświadczeniu 10 bm. Nie podano żadnych szczegółów tego zdarzenia.

Z komunikatu wynika, że śmierć poniosły następujące osoby: siostry Mercedes Rosalvina Tasayco Saravia i Thalía Maritza Tuanama Córdova – obie ze Zgromadzenia Kanoniczek Krzyża, seminarzysta Arnaldo Usca Capa i pracownik duszpasterski Álvaro Enzo Rojo Olivera. Wszyscy oni należeli do diocezji Sicuani (prowincja Canchis w departamencie Cuzco w południowo-wschodnim Peru).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję