Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Trwajmy w jedności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Bełchatowie rozpoczęło spotkanie w Kościele Ewangelicko - Reformowanym, któremu przewodniczył ks. bp Marek Izdebski.

Nabożeństwo rozpoczęła wspólnie zaśpiewana kolęda. Po modlitwie uwielbienia, wysłuchanych czytaniach i zaśpiewanym psalmie, wierni złożyli apostolskie wyznanie wiary. Słowo wygłosił biskup Marek Marczak, koncentrując się na budowaniu jedności pośród wielu różnic.

Tym spotkaniem, tą modlitwą otwieramy w regionie łódzkim czas modlitwy o jedność Chrześcijan. Chcemy w ten sposób, jak co roku, uświadomić sobie, że choć różnie nazywamy Boga, różnie się modląc, różnie odczytując Jego obecność pośród nas, jego wolę, to tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga.

Bp Marczak podkreślił, że jako dzieci jednego Boga wyróżniamy się wiarą w to, że Bóg jest Miłością. Na przestrzeni długiej historii obecności wiary chrześcijańskiej w świecie, jako ludzie potrafiliśmy w rozmaity sposób się podzielić ale pośród tych różnic które się pojawiły na przestrzeni czasów łączy nas wiara w Boga który jest Miłością. W Jego Imię możemy się gromadzić. Wiara jest naszym wspólnym mianownikiem. Tegoroczne wersy na Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan wybrali Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu, ze szczególną prośba, byśmy na pierwszym miejscu stawiali to, co nas łączy.

- Znajdujemy tekst Ewangelii wg Św. Mateusza i tym fragmencie różne osoby, różne sytuacje się pojawiają, które wskazują na Gwiazdę. Gwiazdę, poprzez którą Boże Zbawienie zostało objawione wszystkim narodom, w osobach mędrców. Gwiazdy, która ich prowadziła przez różne miejsca, z różnych miejsc, różnych narodów, do tego aby znaleźć Boga Żywego.

Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu przypominają że misją kościoła jest bycie gwiazdą, która oświetla drogę do Chrystusa, pomaga znaleźć drogę do Boga. I to właśnie Kościół ma być takim znakiem, gwiazdą, która jednoczy ludzi i pozwala odnaleźć Boga - dodaje kaznodzieja.

Reklama

O to proszą chrześcijanie z Bliskiego Wschodu, byśmy jako chrześcijanie spojrzeli na tą gwiazdę ewangeliczną i przez kilka dni spróbowali zastanowić się na wspólnej modlitwie co ten znak z nieba może znaczyć, jak go możemy współcześnie interpretować, odczytywać - podsumował.

Po wysłuchanym słowie nastąpiła modlitwa wstawiennicza oraz radośnie i z wiarą wypowiedziane Ojcze Nasz. Spotkanie zakończyła pieśń.

W nadchodzących dniach nabożeństwa ekumeniczne odbywać się będą o godz. 18:00 w następujących miejscach:

 - 24 stycznia - Kościół Ewangelicko - Augsburski, ul. Spacerowa 5 w Zgierzu,
 - 25 stycznia - Kościół Polsko - Katolicki, ul. Limanowskiego 60 w Łodzi,
 - 26 stycznia - Kościół Starokatolicki Mariawitów, ul Franciszkańska 27 w Łodzi,
 - 27 stycznia - Kościół Ewangelicko - Reformowany, ul. Radwańska 37 w Łodzi,
 - 28 stycznia - Kościół Ewangelicko - Augsburski, ul. Piotrkowska 283 w Łodzi,
 - 29 stycznia - Kościół Rzymsko - katolicki Archikatedra, ul. Piotrkowska 265 w Łodzi,
 - 31 stycznia - Kościół Rzymsko - katolicki, ul. M. Skłodowskiej - Curie 5 w Zgierzu.

2022-01-22 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaszewice: Otwarta "Pomocna dłoń"

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Diego PH

Arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił nowo wybudowany Dom Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach koło Bełchatowa. Dom, który łódzka Caritas będzie prowadzić dla seniorów stał się wotum wdzięczności na 100-lecie powstania diecezji łódzkiej.

- Wspólnie z ks. Andrzejem świadomie wybraliśmy ten termin i dzisiejsze święto – z jednej strony Zwiastowanie Pańskie, z drugiej – Dzień Świętości Życia, bo tutaj będzie życie - powiedział we wstępie do liturgii ks. Zdzisław Kuropatwa, dyrektor Domu Seniora. - Nawet jak będą przebywać tu osoby starsze, seniorzy, to właśnie tutaj mają żyć. I ten dom nazwaliśmy „Pomocna Dłoń”, bo ma spełniać taką rolę, aby był tą wyciągniętą pomocną dłonią wobec tych, którzy w jesieni życia będą tej naszej pomocy potrzebować. Proszę Księdza Arcybiskupa, aby złożył tę Najświętszą Ofiarę, aby ten dom spełniał jak najlepiej swoją funkcję, aby rzeczywiście był wyciągniętą dłonią, pomocną, samarytańską, wobec tych ludzi, którzy tutaj będą przebywać i będą tutaj spędzać jesień swego życia. Oby ten ostatni etap ich życia był również dzięki posłudze naszego Domu jak najszczęśliwszy, jak najpiękniejszy i żeby też ich przygotował do tego pełnego spotkania z Panem Bogiem w wieczności.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny koncert Il Divo w Polsce

2022-07-01 20:37

[ TEMATY ]

koncerty

Il Divo

Prestige MJM

Il Divo

Il Divo

Il Divo - uwielbiany zespół pop-operowy ogłasza już drugi w tym roku koncert w Polsce. Fani w naszym kraju będą mieli okazję zobaczyć swoich idoli dodatkowo 17 października w COS Torwar w Warszawie. Poza tym Il Divo wystąpi w Polsce także 12 listopada w TAURON Arenie Kraków.

Będzie to siódma i ósma wizyta Il Divo nad Wisłą, jednak pierwszy raz bez Carlosa Marina, który odszedł z końcem 2021 roku. Nadchodząca trasa „Greatest Hits Tour” poświęcona zmarłemu członkowi zespołu zapowiada się jako najbardziej wzruszająca w historii Il Divo. Organizatorem koncertów jest agencja Prestige MJM.

CZYTAJ DALEJ

IPN: uratowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu to dobra wiadomość

2022-07-01 20:14

[ TEMATY ]

IPN

muzeum

Szwajcaria

polskie

Wikipedia/Roland zh

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności muzeum w Rapperswilu.

W ostatnich miesiącach sprawę uratowania polskiego muzeum w Szwajcarii wspierał m.in. Instytut Pamięci Narodowej. W lutym 2022 r. prezes IPN dr Karol Nawrocki odwiedził ekspozycję na zamku w szwajcarskim Rapperswilu i spotkał się z pracownikami tej placówki. Podkreślił, że „w tym muzeum oraz w wielu innych zakątkach na świecie uczymy się historii polskiego narodu, który dowodził gotowości do walki o wolność, ale z drugiej strony stawał się też częścią krwioobiegu tych państw, w których znajdował się na skutek emigracji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję