Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Fotografując wydarzenia służyła Bogu i ludziom

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W sobotę - 22 stycznia o godz. 13.00 w kaplicy cmentarza pw. św. Doroty w Mileszkach, sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłej Marii Niedzieli - redaktor i fotograf od lat współpracującej z łódzką redakcją Tygodnika Niedziela.

Reklama

W swoim życiu umiłowała fotografię, szczególnie sakralną i poświęciła się jej całym sercem - wspomina pan Krzysztof, bratanek zmarłej. Postępując według Idei pro publico bono dokumentowała wydarzenia religijne, budowy i remonty świątyń, przydrożne - często zapomniane kapliczki. Współpracowała z Tygodnikiem Niedziela, przygotowując relacje z życia archidiecezji łódzkiej. Ostatnie lata poświęciła foto dokumentacji parafii w Mileszkach, w której zamieszkała. Dotknięta pożarem zabytkowej świątyni pw. św. Doroty, włączyła się w działania na rzecz jej odbudowy. Pomimo nieobecności spowodowanej ciężką chorobą, duchowo przeżywała Pasterkę, którą w grudniu 2021 r. w budującej się świątyni sprawował abp Grzegorz Ryś - dodaje pan Krzysztof.

Ś.p. Maria Niedziela, przeżywszy 73 lat, odeszła do domu naszego Ojca w dniu 1 stycznia 2022 r. Polecamy zmarłą Bożemu Miłosierdziu. 

2022-01-20 13:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 10. rocznica Sakry Biskupiej Metropolity Łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W liturgiczne wspomnienie św. Wacława ks. abp Grzegorz Ryś obchodził 10. rocznicę Sakry Biskupiej. - Data tej sakry była wybrana przez Kardynała Stanisława dla oczywistego powodu, że też w uroczystość świętego Wacława, ale w roku 1958 sakrę otrzymał Ksiądz Karol Wojtyła - zapraszał do wspólnej modlitwy w Katedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego

2022-05-21 23:29

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego - powiedział abp Wacław Depo, który 21 maja przewodniczył Mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Wysokiej koło Szydłowca. Tego dnia obchodzony był jubileusz 150. rocznicy budowy kościoła. W trakcie uroczystości został poświęcony nowy ołtarz i obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Obecny kościół budowany był w latach 1872 – 1875, natomiast sama parafia istnieje już od XIV wieku. Po liturgii w koncertem wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W homilii abp Depo mówił o trwającym od ponad 30 lat procesie tzw. prywatyzacji wiary, który nastąpił na skutek zamierzonej fali ośmieszania religii w życiu społecznym. - A więc to nie pandemia nas podzieliła, ale zgoda na zło. Dlatego tym bardziej trzeba przeżywać i ukazywać osobistą i wspólnotową więź z Bogiem. Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję