Reklama

Będziemy dziękować Bogu za 20 lat naszej parafii

Niedziela płocka 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA GÓRNIAK: Parafia św. Stanisława Kostki w Rypinie obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jakie były jej początki?

KS. PRAŁ. MAREK SMOGORZEWSKI: Pod koniec lat siedemdziesiątych minionego wieku Rypin liczył kilkanaście tys. mieszkańców. Miał jedną katolicką parafię Świętej Trójcy - z zabytkowym, pięknym, ale małym kościołem. Duszpasterska troska bp. Bogdana Sikorskiego spotkała się ze zrozumieniem ówczesnego proboszcza parafii Świętej Trójcy i dziekana rypińskiego, ks. Czesława Chojeckiego, który nie tylko widział potrzebę nowej wspólnoty, ale włożył wiele wysiłku duchowego i materialnego w jej utworzenie. 3 maja 1982 r. erygowano nową parafię pw. św. Stanisława Kostki. Jej proboszczem został ks. dr Antoni Podleś, który przyszedł do Rypina z Białej k. Płocka.

Sprzedano w Rypinie dawny dom Akcji Katolickiej. Były pieniądze, był zapał, dobrzy ludzie i energiczny, ofiarny proboszcz. Choć czasy nie były łatwe, wydarzenia następowały szybko: plac pod kościół i budynki parafialne, tymczasowa kaplica, modlitwa i praca; w 1986 r. ukończona duża plebania, konsekrowany w 1992 r. nowoczesny kościół z jednym z największych witraży w Europie, dom katechetyczny z aulą i kilkunastoma salami; normalna praca duszpasterska ks. Antoniego Podlesia i wspomagających go księży prefektów; budowanie cegła po cegle materialnego i duchowego kościoła - aż do 1997 r., kiedy to przedwczesna śmierć pierwszego proboszcza zakończyła pewien etap tworzenia nowej wspólnoty, na której odcisnął się z pewnością styl pasterzowania z wszystkimi darami, charyzmatami, a także ograniczeniami pracujących w tej parafii księży.

15 marca 1997 r., po kilkunastu latach pracy w Kurii Diecezjalnej, zostałem mianowany proboszczem parafii św. Stanisława Kostki przez bp. Zygmunta Kamińskiego, który przychylił się do mojej prośby. Radość bycia pasterzem konkretnej wspólnoty mieszała się z lękiem o to, czy podołam. Było to tym trudniejsze, że przyszedł czas praktycznego pokazania, czy i na ile można zrobić to, co - dzieląc z Biskupem troskę o duszpasterstwo diecezji w roli jego wikariusza - wskazywało się innym jako zadanie. Miałem też świadomość, że ogromny trud i radość wznoszenia murów i budowania materialnej świątyni trzeba będzie przekuć w jej duchowe budowanie, nie zawsze dostrzegane i w sumie - wydaje się - trudniejsze.

- To historia. A jak wygląda dziś parafii?

- Dzisiaj parafia św. Stanisława Kostki to dwunastotysięczna wspólnota, wielu szlachetnych ludzi tworzących małe wspólnoty, stowarzyszenia i dzieła parafialne, których mamy około 50: biblioteka parafialna, księgarnia, kawiarenka, Dziecięce Koło Misyjne, Rycerstwo Niepokalanej, schola, Parafialny Klub Sportowy, Ruch Czystych Serc, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Harcerstwo RP, Ruch Światło-Życie wraz z jego rodzinną gałęzią, czyli Domowym Kościołem, Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym, zespoły ministrantów, koło lektorów świeckich, koła różańcowe to tylko niektóre grupy - w sumie ok. 800 osób zaangażowanych w życie naszej wspólnoty.

Specjalny program pozwala nam na bazie wprowadzonych do komputera danych dotyczących każdej osoby podać kilka ciekawych informacji. Największą grupę ludzi stanowią osoby między 41 a 60 rokiem życia oraz pomiędzy 1 a 18 rokiem życia. 1118 rodzin ma jedno dziecko, 1155 rodzin - dwoje dzieci, a już 373 trójkę i 97 rodzin czwórkę dzieci. Mamy w parafii 304 matki i 43 ojców samotnie wychowujących dzieci, 521 osób samotnych. 108 rodzin żyje w związku cywilnym z przeszkodami, zaś 27 w związku cywilnym bez przeszkód. Kapłana świadomie nie przyjmuje po kolędzie 68 rodzin, a 452 nie są w stanie złożyć ofiary kolędowej. Frekwencja niedzielnej Eucharystii waha się od 35 do 42%.

- W jaki sposób realizowane jest w parafii św. Stanisława Kostki wezwanie do nowej ewangelizacji?

- Nowe metody, nowe środki, nowy zapał. Myślę, że podstawą jest zaangażowanie, gorliwość, a także radość służenia dostrzegalna w sposobie bycia i działania, w kontaktach duszpasterskich, a także w liturgii. Potrzebna jest duszpasterska pasja nie tylko proboszcza, ale także wszystkich współpracujących kapłanów, katechetów oraz liderów poszczególnych grup.

Potrzebna jest też wizja duszpasterska i planowanie działań. Potrzebne są również środki materialne, w które dla realizacji ewangelizacji musi być wyposażona żywa wspólnota. U początku zaś wszystkiego jest modlitwa, dlatego mamy w parafii codzienną godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu i dwa dni: 16 października i uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, kiedy cały dzień trwamy na modlitwie przed Jezusem eucharystycznym. Mamy codziennie inne nabożeństwo paraliturgiczne - tak też przez pośrednictwo Matki Bożej, naszego patrona św. Stanisława Kostki i innych świętych szukamy siły w Bogu. Codziennie na wieczornych Mszach św. głosimy homilie, a liturgia w poszczególne dni tygodnia przygotowywana jest przez różne grupy parafialne.

Szczególną wagę przywiązujemy do niedzielnej Eucharystii, którą celebrujemy uroczyście: procesja liturgiczna, szaty, zaangażowani w liturgię świeccy, zespoły, schole, nadzwyczajni szafarze Komunii św., obsługa organistów - wszystko to tworzy nasz Kościół i buduje wspólnotę.

Parafia dysponuje sprzętem poligraficznym. Co tydzień wydajemy około 2 tys. egz. gazetki parafialnej, którą przygotowujemy, drukujemy i rozdajemy w naszej parafii. Mamy sieć komputerową i stały dostęp do internetu, pocztę elektroniczną i parafialną stronę www; kilka rodzajów przenośnego sprzętu nagłaśniającego, samochód parafialny Ford Transit, dom parafialny z zapleczem kuchennym. Ewangelizujemy przez melodie pieśni religijnych, które wygrywają elektroniczne dzwony, przez plakaty, dekoracje, gabloty, podświetlenie kościoła itp. Sala sportowa, kawiarenka, harcówka, zawody sportowe, wyjazdy na basen, okolicznościowe programy modlitewno-poetyckie, zespół młodzieżowy - to różne formy zaangażowania młodych. Organizujemy również autokarowe pielgrzymki parafialne: Italia, Grecja, sanktuaria Europy, Wilno, Lwów, Praga i Wiedeń, a także Jasna Góra, Licheń i inne sanktuaria polskie - to oferta parafialna i metody ewangelizacji. Każdego roku idziemy pieszo do Skępego i Obór. Były pielgrzymki do Osieka. Od kilku lat grupa pielgrzymów wychodzi z Rypina przez Płock na Jasną Górę.

- W czasie ostatniej pielgrzymki Jan Paweł II wzywał nas, byśmy byli świadkami miłosierdzia. Jak w parafii prowadzona jest działalność na rzecz ubogich?

- W domu parafialnym prowadzimy przy pomocy Urzędu Miejskiego świetlicę dla dzieci z rodzin najuboższych, a także noclegownię dla bezdomnych. Do kilkudziesięciu rodzin docieramy na Boże Narodzenie i Wielkanoc z paczkami żywnościowymi. Na bieżąco pomagamy wszystkim, którzy nas o to proszą i pukają do plebanii - dostają bony i w pobliskim sklepie mogą zakupić żywność. W każde wakacje około 200 dzieci wyjeżdża na bezpłatne lub w części sponsorowane wakacje organizowane przez parafie. Pomagają nam sponsorzy, ludzie i instytucje. Prowadzimy systematycznie duszpasterstwo chorych i cierpiących. Pięciu szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. roznosi Najświętszy Sakrament do obłożnie chorych. Wypożyczamy wózek inwalidzki, materac przeciwodleżynowy. Dzięki diecezjalnej Caritas pomogliśmy wielu chorym przez aparaty słuchowe. Wspomagamy biednych studentów i najuboższe rodziny. - Jak będzie obchodzony jubileusz 20-lecia parafii?

- Podczas mojego pasterzowania w parafii św. Stanisława Kostki przeżywaliśmy wiele uroczystości. Nasz kościół i nasz parafialny dom odwiedziło wielu ludzi nauki i kultury. Odbywało się tu wiele spotkań młodzieżowych, dyskusje i koncerty. Śpiewali Eleni i Krzysztof Krawczyk oraz wiele chórów kościelnych. Włączaliśmy się również w życie diecezji: zorganizowaliśmy diecezjalną sesję synodalną, przygotowaliśmy diecezjalne dożynki, byliśmy współorganizatorami Sacrosongu diecezjalnego, jubileuszowej stacji samorządowców i pełniących służbę publiczną oraz wielu innych spotkań.

Od początku mojego pasterzowania w Rypinie obchodzimy we wrześniu dni parafii św. Stanisława Kostki: referaty, koncerty, spotkania modlitewne, zawody sportowe, rajdy, ogniska, loterie, festyn parafialny, ale przede wszystkim dzień św. Stanisława Kostki, naszego patrona, którego relikwie przechowujemy i czcimy od roku. W tę uroczystość parafialną o godz. 18.00 Mszy św. koncelebrowanej wraz ze wszystkimi kapłanami, którzy pracowali w naszej wspólnocie, będzie przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus.

Będziemy dziękować Bogu za 20 lat naszej parafii, za wszelkie dotychczasowe dobro, którego zaledwie cząstka została przeze mnie ukazana. Będziemy prosić o łaski potrzebne w przyszłości. Przeżyliśmy w naszej parafii dzień intronizacji Krzyża i Biblii w każdej rodzinie; przeżyliśmy dni intronizacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Na bieżąco wsłuchujemy się w głos Kościoła, wołanie Jana Pawła II i naszych Pasterzy, starając się przekuwać go, z radością i pełną ufnością, w codzienność duszpasterską.

Wiara naszych parafian, jej głębokie przeżycie i osobiste spotkanie z Chrystusem owocuje zaangażowaniem w życie naszej wspólnoty, ale także przekłada się na życie społeczne, na klimat naszego miasta. Jedna z naszych szkół - największa podstawówka - przyjęła imię Jana Pawła II. W naszych instytucjach, w miejscach pracy ludzi, my kapłani spotykamy się z wielką życzliwością. Jesteśmy za to wszystko wdzięczni. Staramy się tak pracować, aby to dobro Bożej łaski umacniać w sercach i umysłach naszych wiernych.

- Dziękuję za rozmowę i życzę, aby kolejne lata istnienia parafii przynosiły równie obfity owoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję