Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: najbardziej zbawienne jest odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela

Przepowiadamy prawdę o Jezusie nie po to, żeby zranić bliźniego, ale by być i razem iść słuszną drogą, którą nam Chrystus w Duchu Świętym wyznacza – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Wacław Depo

Msza św. o Jedność Chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, celebrowana była w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

– Życie w wiernym trwaniu przy Chrystusie, wierność pragnieniu Chrystusa, aby Jego uczniowie pozostawali w jedności jest wielkim zobowiązaniem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

Ks. Grabowski zacytował słowa papieża Franciszka, który napisał: „Biorąc pod uwagę ciężar antyświadectwa, jaki niesie z sobą podział między chrześcijanami, szukanie dróg jedności staje się pilne”. – Pan Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i ostentacyjnego odrzucania wartości chrześcijańskich – podkreślił ks. Grabowski.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Rozpoczynając Mszę św. abp Depo zacytował słowa żydowskiego myśliciela Martina Bubera, który powiedział: „ Kto chce rozmawiać z ludźmi, nie mówiąc z Bogiem, tego słowo się nie spełni. Ale, kto chce rozmawiać z Bogiem, nie rozmawiając z człowiekiem, tego słowo błądzi”.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „trzeba nam najpierw z wiarą wsłuchiwać się w głos Boży, a następnie szukać odpowiedzi na drogach pragnień, konkretnego człowieka i jedności z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą”. Komentując czytanie z Księgi Samuela podkreślił, że w jej treści „ukazany został wzrost łaski Bożej w życiu Dawida”. – W jego odwadze potwierdza się to, że jest wybrany przez Boga i namaszczony. Natomiast Saula bardziej interesuje osobisty prestiż niż zwycięstwa własnego narodu, któremu powinien służyć – komentował arcybiskup.

– Dzisiejsze słowo Boże zwraca naszą uwagę na konieczność przejrzystości naszego serca przed Bogiem. Naszym zadaniem jest zatem troska o to, aby prawda i dobro idące od Boga nie były pozostawione samym sobie, ale służyły ogólnie pojętej miłości i jedności – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Zaznaczył, że „nie ma bowiem nic bardziej zbawiennego jak odkrycie Jezusa Chrystusa jako Prawdy i w świetle i mocy Ducha Świętego, odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela i Pośrednika w sprawach odnoszących się do Boga”.

Arcybiskup podkreślił, że fragment z Ewangelii św. Marka „jest dowodem rezonansu jaki w spotkaniach z ludźmi wywołała i wciąż wywołuje Osoba Jezusa Chrystusa, który jest z nami i został z nami”. – To nie jest tylko historia, która się działa, to jest rzeczywistość, która się dzieje i staje. Widzimy paradoksalnie, że Jezus musi się bronić przed własną sławą, bo też nie zamierza służyć samemu sobie w kategoriach ludzkich, lecz Bogu Ojcu objawiając w czasie Jego zbawczy plan. On nie przyszedł jako Cudotwórca i niezwykły Nauczyciel, ale w tajemnicy Syna Bożego i Mesjasza na odkupienie grzechów – mówił abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski powiedział, że „kolejnym naszym zadaniem jest prośba do Ducha Świętego, który przypomina nam całą prawdę o Jezusie, i że nie wolno nam milczeć i tej prawdy o Jezusie zachowywać tylko dla siebie”. – Tylko obfitość darów Ducha Świętego może doprowadzić nas i poprowadzić dzieło przemiany serc i sumień oraz spełnić wolę Jezusa jedności wszystkich Jego uczniów i wyznawców – dodał.

– Niech Duch Święty sprawi, abyśmy byli świadkami nadziei spełnianej w Chrystusie – zakończył arcybiskup.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, z rektorem seminarium ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, wierni różnych wyznań chrześcijańskich, osoby życia konsekrowanego, siostry brygidki.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 18-25 stycznia. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2).

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia o godz. 17.45 odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie panel ekumeniczny, w którym udział wezmą duchowni Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 22 stycznia o godz. 17 odbędzie się wieczernia z kolędowaniem w cerkwi prawosławnej w Częstochowie. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Z koncertem wystąpi zespół prawosławny Armonia z Białegostoku.

2022-01-20 20:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg może wszystko

Niedziela toruńska 6/2018, str. II

[ TEMATY ]

ekumenizm

Karol Wrombel

Działdowo, kościół rzymskokatolicki pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i bł. Męczenników Działdowskich

Działdowo, kościół rzymskokatolicki pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
i bł. Męczenników Działdowskich

Nabożeństwa ekumeniczne w diecezji toruńskiej odbywały się w dniach 17-29 stycznia. Chrześcijanie na całym świecie gromadzili się na wspólnych modlitwach, by w ten sposób dążyć do jedności budowanej na Bogu i dzięki Jego mocy w myśl słów: „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15, 6)

Wierni spotkali się w świątyniach rzymskokatolickich w Grudziądzu, Działdowie i Toruniu oraz w świątyniach bratnich Kościołów w Toruniu (ewangelicko-augsburskiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i polskokatolickiego) i Działdowie (ewangelicko-augsburskiego). Odbył się również Ekumeniczny Wieczór Chwały, przygotowany w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

2022-05-27 08:35

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Il Sismografo: kard. Sodano w stanie krytycznym

2022-05-27 20:42

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

kard. Sodano

stan krytyczny

KAI/CTV

Kard. Angelo Sodano

Kard. Angelo Sodano

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego 94-letni kard. Angelo Sodano jest w stanie krytycznym – informuje portal Il Sismografo, powołując się na „liczne i różne źródła watykańskie”.

Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na jakie cierpi sędziwy hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję