Reklama

Historia

Modlitwa 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

„Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

rocznica

niepodległość

Bydgoszcz

Wikipedia

Widok na miasto

Widok na miasto

Przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta modlili się w 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. – Powrotu do Polski, do granic geograficznych – mówił ordynariusz, dziękując włodarzom miasta – dawnym i obecnym – za to, że na mapie Bydgoszczy istnieje ulica 20 Stycznia 1920 roku. – Ktoś mógłby powiedzieć ulica, jak ulica, ale coś ta nazwa przypomina, do czegoś nawiązuje, ku czemuś się zwraca. Ulica ta, tnie się ostrym rysem między secesyjnymi kamienicami, ulica jakby podrzędna, a jednak równoległa do nadrzędnej arterii, czyli ulica spolegliwa, jednak nie całkiem niema, na pewno nie krzykliwa, ale oficjalna, i to nazwą, jak i pisownią – dodał.

Jak przypomniał biskup Krzysztof Włodarczyk, w 1918 roku dokonało się zmartwychwstanie Polski, która niewolą, srogo zapłaciła za to, co wieszcz narodowy tak opisał: „Polsko! Lecz ciebie błyskotkami łudzą. Pawiem narodów byłaś i papugą. A teraz jesteś służebnicą cudzą” – cytował Słowackiego.

Reklama

Mieszkańcy miasta nad Brdą nie mogli cieszyć się z niepodległości w listopadzie 1918 roku, tak jak ludność Warszawy, czy innych terenów odrodzonej Polski. Musieli cierpliwie czekać kolejne miesiące. – Ale przyszedł dzień, dzień wyjątkowy, i historyczny. Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości. Za zjednoczenie ziem trzech zaborów po wieloletniej niewoli. Dziękujemy za żołnierzy, którzy w każdym pokoleniu stawali do powstań narodowowyzwoleńczych. Dziękujemy Panu dziejów za dyplomatów, dzięki których zabiegom zwycięskie państwa uznały w końcu nasze prawo do wolności. I dziękujemy za pierwsze władze odrodzonej Rzeczpospolitej, tworzące z wielkim mozołem zręby polskiej państwowości. Za wszystkich zwyczajnych obywateli, którzy nie zważając jedynie na swoje sprawy, przez całe dwudziestolecie międzywojenne ofiarnie budowali nasz wspólny dom – dodał bp. Włodarczyk.

Na zakończenie ordynariusz zaapelował o modlitwę w intencji wszystkich rodaków, którzy błagali Boga o wolność Polski, walcząc o jej niepodległość.

Odzyskanie niepodległości przez gród nad Brdą jest związane z osobą pierwszego prezydenta – Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 roku przyjął z rąk niemieckiego burmistrza władzę cywilną. – Następnego dnia, 20 stycznia, na uroczyście przystrojonym Starym Rynku, bydgoszczanie powitali radośnie pierwsze oddziały Wojska Polskiego. Tym samym spełniło się największe, jednocześnie najbardziej śmiałe marzenie, zamieszkujących gród nad Brdą pokoleń rodaków – mówił podczas przemówienia na Starym Rynku prezydent Rafał Bruski.

2022-01-20 20:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sławoj Leszek Głódź obchodzi 25-lecie biskupstwa

[ TEMATY ]

rocznica

Bożena Sztajner

Dziękczynną Mszę św w 25. rocznicę święceń biskupich abp. Sławoja Leszka Głódzia sprawowano dziś w bazylice na Jasnej Górze. Kluczem do o zrozumienia posługi pasterskiej metropolity gdańskiego jest Jego zawołanie biskupie „Walczę dla Chrystusa” - powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Mszę św. koncelebrowało 50 hierarchów, w tym m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i Henryk Gulbinowicz oraz kilkudziesięciu księży. Obecni byli przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP, rządu i parlamentu, samorządowcy, reprezentanci różnych formacji wojskowych i delegacje „Solidarności” z pocztami sztandarowymi. W modlitwie uczestniczyli też przedstawiciele świata nauki, kultury, mediów - z prezesem TVP - oraz licznych instytucji i środowisk.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

2022-05-21 23:20

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Ewangelia J 14, 23-29

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 98. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2022-05-22 10:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

służba zdrowia

bp Romuald Kamiński

Bp Krzysztof Włodarczyk

Jasna Góra/Twitter

Na Jasnej Górze trwa 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurował ją wieczorny Apel pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Tegoroczne spotkanie odbywa się dokładnie w rocznicę oddania medyków w macierzyńską niewolę Matce Bożej, które miało miejsce w dniach 21 i 22 maja 1966 r. w ramach ogólnopolskich obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Pod twoją obronę”. Główne uroczystości odbędą się dzisiaj. Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję