Reklama

Niedziela Łódzka

Duszpasterz sportowców odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Krajowy Duszpasterz Sportowców ks. Edward Pleń został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI/Facebook.com

Krajowy Duszpasterz Sportowców ks. Edward Pleń został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego oraz działalność społeczną i duszpasterską.

Duszpasterz sportowców na co dzień mieszka na terenie parafii św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. Ks. Edward Pleń został nominowany Krajowym Duszpasterzem Sportowców przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. Kilkukrotnie był już kapelanem polskich olimpijczyków podczas Igrzysk Olimpijskich, towarzysząc sportowcom w radosnych i smutniejszych chwilach. Jest także wiceprezes SALOS Polska, czyli Salezjańskiej Organizacji Sportowej skupiającej młodzież z całej Polski. – Jest to naj najbardziej zasłużone odznaczenie dla Księdza za otwarte serce i szczególną działalność na rzecz polskiego sportu. Serdecznie gratuluję – mówi Franciszek Konarzewski, wieloletni prezes SALOS Wodna Łódź i nauczyciel wychowania fizycznego.

Reklama

Odznaczenie zostało wręczone przez Prezydenta RP podczas „Dnia Polskiego” zorganizowanego z okazji udziału Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.

Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz za propagowanie kultury fizycznej i działalność społeczną odznaczony został także Mieczysław Nowicki, Wiceprezes PKOl i Wiceprzewodniczący Klubu Fair Play PKOl. Z kolei Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej – odznaczono Agnieszkę Kobus-Zawojską - srebrną medalistkę wioślarskiej czwórki podwójnej kobiet na Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020. Także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego otrzymała Iwona Łotysz, Zastępca Szefa Misji Olimpijskiej Tokio 2020 oraz Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020.

„Dzień Polski” z powodu wielu ograniczeń związanych z pandemią nie mógł zostać zorganizowany w Pekinie. Odbył się więc w Polsce na 16 dni przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego. – Jestem zadowolony, że mimo ciężkich warunków udało się przygotować Polską Reprezentacją Olimpijską na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Mam nadzieję, że nasi sportowcy, niesieni muzyką dzisiejszego koncertu, zdobędą w Chinach jak najwyższe pozycje. Życzę przede wszystkim medali, ale także realizacji osobistych marzeń. Zapewniam, że wszyscy będziemy trzymali kciuki za naszych reprezentantów, a już teraz życzymy sukcesów, siły i sportowego szczęścia – kontynuował Prezydent RP. „Dzień Polski” to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – Elżbiety Pendereckiej. W zeszłym roku do grona Partnerów i organizatorów dołączyła Polska Organizacja Turystyczna, a w tym roku Partnerem Głównym została Polska Fundacja Narodowa.

2022-01-21 08:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Nauczycielka rozumnej wiary. Czy rzeczywiście dbasz o wiarę?

2022-05-20 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

W dzisiejszym Słowie Maryja, poddając się decyzjom Józefa, uczy nas zaufania procesowi duchowego rozeznawania, w którym równie ważne jest nasłuchiwanie Boga i używanie własnego rozumu.

A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie, i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia». On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela. Lecz gdy posłyszał, że w Judei panuje Archelaos w miejsce ojca swego, Heroda, bał się tam iść. Otrzymawszy zaś we śnie nakaz, udał się w strony Galilei. Przybył do miasta, zwanego Nazaret, i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: Nazwany będzie Nazarejczykiem. Mt 2,19-23

CZYTAJ DALEJ

30-lecie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Gorzowie

2022-05-22 12:25

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Jerzy St. Hrybacz

Ksiądz biskup poświęcił pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych i dokonał próbnej jazdy.

Ksiądz biskup poświęcił pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych i dokonał próbnej jazdy.

Opieka nad najsłabszymi i chorymi to wyznacznik naszego człowieczeństwa. Zdają się o tym pamiętać członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 21 maja w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gorzowie świętowali swoje 30-lecie działalności.

Od trzech dekad wznoszą wiele inicjatyw pomagających służyć Bogu i ludziom. Jednym ze sposobów świętowania była Eucharystia celebrowana przez księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego ,który wskazał, że SRK jest potrzebne diecezji. Dlatego spotkanie odbyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gorzowie Wlkp. Tego dnia wychowankowie otrzymali busa do przewozu niepełnosprawnych, na który czekali kilka lat. Ksiądz biskup poświęcił go i dokonał próbnej jazdy. Następne kilometry będą pokonywali wychowankowie. Nie tylko w wyjazdach medycznych, ale także do poznawania piękna świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję