Reklama

Niedziela Lubelska

Śpiewają sercem. Koncerty kolęd w archikatedrze

Paweł Wysoki

W archikatedrze lubelskiej rozbrzmiewają najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Bożonarodzeniowe koncerty odbywają się w ramach cyklu „Ars Chori”, który został zainicjowany w 1983 r. Dzięki współpracy parafii katedralnej i lubelskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który zrzesza chóry, zespoły wokalne i orkiestry dęte, świątynia wypełnia się śpiewem dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku pod artystycznym kierownictwem Moniki Mielko-Remiszewskiej i Stanisława Maryjewskiego świąteczne utwory prezentuje 10 chórów i zespołów. 9 i 16 stycznia wystąpiły chóry: Cum Sanctis z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublinenses”, Chór III LO w Lublinie „Kantylena” oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Przyrodniczego.

23 stycznia koncertować będzie Chór Archikatedry Lubelskiej, Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał”, Chór Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz Chór im. Jana Pawła II z parafii Świętej Rodziny w Lublinie. 30 stycznia kolędy zaprezentuje zespół wokalny „Stella Maris” z parafii bł. bp. Gorala w Lublinie i chór dziecięcy „Perełki” ze Szkoły Podstawowej nr 21. Na finał zaplanowany jest duet Agnieszki Tyrawy-Kopeć (sopran/flet) i Stanisława Maryjewskiego (organy).

Reklama

Jak podkreślają organizatorzy, koncerty wypełnione są melodiami w pięknych i ciekawych opracowaniach. To przede wszystkim kolędy i pastorałki polskich oraz zagranicznych kompozytorów, ale też utwory świąteczne inspirowane Bożym Narodzeniem. - Bardzo cenię sobie wykonania chórów amatorskich; jest w nich dużo ciepła, wrażliwości i osobistych wzruszeń. Chórzyści śpiewają sercem, a w kolędach najważniejsza jest prawda i wiarygodność - powiedziała Monika Mielko-Remiszewska. Koncerty kierowane są do chrześcijan, którzy radują się z przyjścia na świat Jezusa, ale też do wszystkich, których zachwyca piękno kolęd i pastorałek. - Śpiewanie kolęd to tradycja, która wyszła poza Kościół. To fenomen, że znają je, śpiewają i chętnie słuchają nawet ci, którzy na co dzień do kościoła nie chodzą. Zapraszamy więc wszystkich na koncerty.

Chóry przygotowują oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 11.30, 17.00 i 19.00, a po nich dają wspaniałe koncerty, które również transmitowane są na żywo na kanale archikatedry http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo

2022-01-21 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

2022-05-27 08:35

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: „Strumień łaski” - V Forum Charyzmatyczne

2022-05-27 21:00

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Bydgoszcz

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

27 maja rozpoczęło się dwudniowe V Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy, którego gośćmi są: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka, o. Pedro Morais oraz Karol Sobczyk.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego. Podczas homilii abp Ryś wyjaśniał uczestnikom forum, że logika Ewangelii odwraca ziemski porządek i zaprasza do tego, abyśmy stali się Paschalnymi uczniami Chrystusa, którzy za sprawą miłości przemieniają smutek w radość. - Błogosławieństwa są w taki sposób napisane, że nas prowadzą do przeżycia odwrócenia porządku w świecie. Właśnie w ten sposób, że to, co wydaje się smutkiem, dla nas jest radością. To, co się wydaje życiem, my postrzegamy jako coś, co może zabijać. I odwrotnie - to, co w świecie uważane jest za rezygnację z życia, za coś, co zabija, my postrzegamy jako moment narodzin. Jest tak, że spotkanie z Bogiem, którego poznajemy w Jezusie Chrystusie, prowadzi nas rzeczywiście do odwrócenia porządku - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję