Reklama

Kościół

Caritas: Wspólny czas najlepszym prezentem na Dzień Babci

Pomoc materialna jest ważna, ale nie zastąpi bliskości drugiego człowieka. Dlatego Caritas organizuje dla seniorów i młodzieży międzypokoleniowe zajęcia integracyjne i apeluje, abyśmy o telefonie do babci i dziadka pamiętali nie tylko w dniu ich święta.

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Babci

caritas.pl

Wolontariusze i pracownicy Caritas składający seniorom życzenia na ulicach Warszawy i rozdający im upominki – to niecodzienny widok. Ale w ten właśnie sposób, przed Dniem Babci i Dniem Dziadka Caritas Polska przypomina o znaczeniu drobnych, serdecznych gestów wobec osób starszych. Organizacja pomaga tysiącom seniorów w całej Polsce i jak podkreśla Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska, z doświadczeń pracowników i wolontariuszy wynika, że potrzeby materialne nie zawsze są tym, co najbardziej doskwiera osobom w jesieni życia.

Wolontariusze prawie jak rodzina

– Próbujemy docierać do najuboższych seniorów z pomocą materialną. Realizując te programy widzimy narastający problem samotności, bezradności i lęku seniorów. Pandemia go pogłębiła. Wielu seniorów mieszka samotnie, najbliżsi często nie mogli ich odwiedzać. Dużą rolę odegrali w tej sytuacji wolontariusze Caritas, którzy według naszych badań są dla osób starszych drugą, po rodzinie, grupą, na którą najbardziej mogą liczyć – podkreśla Monika Figiel.

Wychodząc naprzeciw potrzebie kontaktu, nawiązywania relacji międzyludzkich, organizacja wplata elementy integracji międzypokoleniowej w programy pomocy materialnej, takie jak „Karta na codzienne zakupy” – wspólny projekt Caritas i Fundacji Biedronki. Osoby starsze, korzystające z kart przedpłaconych na zakupy w Biedronce, mogą liczyć na wsparcie młodszych wolontariuszy – nie tylko w samych zakupach ale i w innych codziennych czynnościach. Czasem liczy się sam kontakt – rozmowa, spacer, itp. Niekiedy wspólna aktywność przyjmuje bardziej urozmaicone formy, jak na przykład wspólne pieczenie chleba, zorganizowane niedawno dla uczestników aktywizacyjnego programu „Senior caritas est”.

– To był element akcji „Kromka chleba”, którą prowadzimy od lat. Wiadomo, że dzielenie się chlebem to podstawowa relacja, bo często przy tym chlebie ludzie są razem. Jest w tym dom, zapach chleba – wszystko to dla nas jest jasne, cenne, i wiemy, że dzielenie się chlebem, ale i pieczenie chleba, jest wspólnototwórcze – wyjaśnia Monika Figiel. I dodaje, że relacje nawiązywane przy okazji takich spotkań pomiędzy młodzieżą a seniorami zawsze przynoszą korzyści obu stronom. Potwierdzają to uczestnicy zajęć.

Reklama

Energia i pasja za ciepło i spokój

– Wspólna aktywność, spotkania z wolontariuszami, zwłaszcza młodymi – to jest nieocenione. Młodzi wnoszą radość, energię, pozytywne emocje. Nas bardzo uaktywniają takie spotkania. Zapomina się wtedy o starości, samotności, dolegliwościach. Przejmujemy tę ich pasję i cieszymy się wspólnie – opowiada Danuta Wilbik, uczestniczka programu „Senior caritas est”.

– Seniorzy mają duże doświadczenie życiowe, opowiadają ciekawe historie, bo dużo w życiu przeżyli. Lubię ich słuchać, dużo mi dają, czuć od nich taki spokój, ciepło. Można się dzięki nim na chwilę zatrzymać w codziennym biegu – zwraca uwagę Ania, jedna z młodych wolontariuszek Caritas.

Monika Figiel zachęca, aby międzypokoleniowe więzi zacieśniać nie tylko przy okazji Dnia Babci czy Dnia Dziadka.

– Żeby Dzień Babci czy Dziadka trwał cały rok, trzeba mieć stałą, systematyczną relację ze swoim dziadkiem, swoją babcią, czy osobami starszymi, które są wokół nas. I zadbać o to, żeby ta relacja nie była nudnym obowiązkiem, żeby tam były serce, radość, wsparcie, pomoc – zaznacza specjalistka Caritas Polska. – Pierwszy krok to odrobina otwartości na ludzi, którzy czasem już nie są łatwi w kontakcie. A drugi to wpisanie do kalendarza tego, że dzwonię do mojego dziadka czy starszego sąsiada – systematycznie, bo dla nich ta systematyczność jest bardzo ważna – dodaje.

A czego na swój przyszły Dzień Babci życzyłyby sobie dzisiejsze młode wolontariuszki pracujące z seniorami?

Reklama

– Przede wszystkim tego, żeby osoby mi bliskie chciały ze mną spędzać czas – odpowiada bez zastanowienia Ania.

– Bardzo głębokich relacji z najbliższymi, żebym była zapamiętana przez nich jako ktoś wspaniały, jako babcia, która potrafiła przytulić, porozmawiać – uzupełnia Zuzia, również wolontariuszka Caritas. – I tego właśnie życzymy wszystkim, obecnym i przyszłym babciom oraz dziadkom, z okazji ich styczniowego święta – podsumowuje Monika Figiel.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-01-21 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do kraju tego

Niedziela sandomierska 31/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

Archiwum autora

Bp Krzysztof Nitkiewicz z dziećmi i młodzieżą z Zaporoża

Bp Krzysztof Nitkiewicz z dziećmi i młodzieżą z Zaporoża

Od wielu lat Caritas Diecezji Sandomierskiej organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy Polski. W tym roku na letnim wypoczynku w ośrodku Caritas przebywać będzie ponad 120 dzieci z Białorusi i Ukrainy

Co roku gościmy dzieci z rodzin polonijnych na Wschodzie. Staramy się zaplanować ich pobyt tak, aby zwiedziły miejsca związane z naszą historią oraz dobrze wypoczęły i czuły się tutaj jak u siebie. Wypoczynek dzieci polonijnych został dofinansowany przez środki przyznane przez polski Senat oraz z funduszy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś usłyszeć o twojej miłości?

2022-05-25 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

www.voxdomini.com.pl

Matka Boża z Medjugorie

 Matka Boża z Medjugorie

Dziś, kiedy Jezus w tej Ewangelii z taką mocą wyznaje nam swoją miłość, a my odkrywamy (może z oporami), jak bardzo potrzebujemy tego wyznania, zadajmy też sobie pytanie, czy ktoś nie potrzebuje wyznania miłości – upewnienia o tym, że się liczy, że jest ważny – z naszej strony.

Gdy On to mówił, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: «Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś!». Lecz On rzekł: «Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je». Łk 11,27-28

CZYTAJ DALEJ

Konkurs plastyczny przed Marszem dla Życia i Rodziny w Częstochowie

2022-05-27 16:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

konkurs plastyczny

marsz dla życia i rodziny

Maciej Orman/Niedziela

W ramach przygotowań do Marszu dla Życia i Rodziny, który już w najbliższą niedzielę 29 maja przejdzie ulicami Częstochowy pod hasłem: „Po stronie życia”, zostały zorganizowane konkursy dla dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję